Już od połowy kwietnia rozkwitają liczne drzewa i krzewy. Nalezą do nich m.in. drzewka owocowe, zarówno te, które latem i jesienią obdarowują nas swoimi owocami, jak te, które sadzimy w ogrodach jedynie ze względu na ich widok wiosną, czyli takie, które nie zawiązują owoców lub mają owoce niejadalne.

Wiosenne kwiaty

Już latem w ogrodzie pięknie będą kwitnąć rośliny jednoroczne, które warto zasadzić właśnie teraz. Oprócz odmian wysiewanych bezpośrednio do gruntu, są odmiany, które wymagają przygotowania rozsadu. Przełom kwietnia i maja to dobry moment na posadzenia m.in. aksamitek, lwich paszczy, cynii, kocanek czy floksów. To również ostatni moment na wysiew astrów.

Możemy też ozdobić nasz ogród kwiatami, ponieważ wysiewamy już bezpośrednio do gruntu słoneczniki, a także inne letnie kwiaty m.in. nasturcje, nagietki, kosmos, czarnuszkę, godecję i maciejkę. Pasują one zarówno na wiejskie rabaty w ogrodzie, jak i do donic balkonowych lub tarasowych. Wiele odmian pięknie pachnie, inne zwabią w nasz zakątek pożyteczne owady i motyle.

Korzystając z ciepłych dni poświęćmy też chwilę naszym domowym roślinom doniczkowym. Warto zrobić im prysznic. W pochmurny dzień lub korzystając z zacienionego miejsca możemy zafundować im porządne mycie. Po zimie spędzonej w suchych pomieszczeniach będzie to dla roślin bardzo odświeżające uczucie. Pozbędziemy się kurzu przez co będą się bardzo dobrze czuć. Już nie długo część naszych roślin będzie mogła zostać na balkonie lub tarasie na dłużej.

Warzywa ogrodowe

To już ostatnia chwila na przygotowanie rozsad warzyw kapustnych, zarówno letnich i jesiennych odmian kapusty, kalarepy, kalafiora i brokułów. Bezpośrednio do gruntu posiejmy już buraki.

Do posadzonych przez nas rzodkiewek, szpinaku, marchwi, pietruszki, grochu, bobu, cebuli i innych warzyw rosnących na grządkach mogą dołączyć też buraki. Z ich siewem musimy poczekać do ustania wiosennych przymrozków, ponieważ młode buraki są wrażliwe na zimno. Zbyt niskie temperatury w początkach uprawy powodują, że kwitną one za wcześnie, co szkodzi ich korzeniom.

Czeka nas teraz wiele słonecznych dni. Warto więc dokonać już pewnych cięć w ogrodzie. Dokładnie widać, które gałęzie uschły na drzewach i krzewach. Należy je usunąć podobnie jak wszystkie gałęzie nadłamane. Zdarza się też, że w pracach ogrodowych przeszkadzają nam gałęzie w dolnych partiach drzew.

Już od ostatniego tygodnia kwietnia zadbajmy o dobre nawodnienie gleby, w której sadzimy nasze rośliny. Nie zapominajmy o podlewaniu ogrodu. Kiełkujące nasiona powinny mieć teraz stałe wilgotne podłoże. Warto więc mieć wąż i zraszacz pod ręką.

Nie zapominajmy też o rabatach kwiatowych. Jeżeli pogoda nie jest deszczowa, warto podlać rozwijające się róże czy hortensje. Pamiętajmy też o krzewach owocowych.

Wielkimi krokami zbliża się też sezon ogórkowy. Już możemy wysiewać je do gruntu. Oprócz ogórków możemy teraz też wysiać cukinię, kabaczki, patisony czy dynie.

Zadbajmy o kosiarki

To najwyższy czas, żebyśmy zrobili gruntowny przegląd kosiarki. Czeka ją sezon ciężkiej pracy, która pozwoli utrzymać zadbany trawnik. Warto sprawdzić czy nóż wymaga ostrzenia. Dotyczy to wszystkich kosiarek spalinowych, elektrycznych czy robotów koszących.

W kosiarkach spalinowych warto wymienić olej, sprawdzić świece, filtry i przewody. W niejednym ogrodzie trzeba już przeprowadzić strzyżenie trawnika.

Nasz ogród, taras oraz balkon, niezależnie od rozmiarów powinien zbliżać nas do natury. Sprawia, że odpoczywamy, oddychamy przyjemnie pachnącym powietrzem i cieszymy się widokiem kolorowych kwiatów. Odrobina czasu i chęci sprawi, że nasz przydomowy ogródek będzie nas cieszył w każdej wolnej chwili.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments