W ramach Zielonego Budżetu 2019 zostanie zrewitalizowany Zaułek Hartwigów łączący ulice Rybną i Kowalską na Starym Mieście. O odnowienie zielonego zakątka starali się mieszkańcy Lublina.

Miejsce to, obecnie nazywane Zaułkiem Hartwigów, stanowiło niegdyś miejski kanał odpływowy, którym odprowadzano wody opadowe i nieczystości z terenu Starego Miasta. Od 2004 roku, z inicjatywy Ośrodka Brama Grodzka, dla upamiętnienia jednej z najsławniejszych lubelskich rodzin, do której należeli poetka Julia oraz jej brat, ceniony fotograf Edward, nazwane zostały Zaułkiem Hartwigów. Nieprzypadkowo. Miejsce to było przez fotografika wielokrotnie uwieczniane na kliszach.

Niestety oprócz niezbędnych prac ogrodniczych i ustawieniu na stoku kilku tablic informacyjnych, niewiele dzieje się w tym miejscu. O nadanie mu nowych rysów zawalczyć postanowili mieszkańcy Lublina i zgłosili projekt rewitalizacji do miejskiego programu Zielonego Budżetu. Okazał się on jednym ze zwycięskich i zrealizowany zostanie jeszcze w tym roku.

– Zaułek Hartwigów to kameralna przestrzeń Starego Miasta o ciekawej historii. Wykonanie projektu odnowy pozwoli na połączenie elementów historycznych, estetycznych i funkcjonalnych miejsca w zgodzie z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców i użytkowników – mówi Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego lubelskiego Urzędu Miasta.

Projekt wymaga konsultacji i opracowania całościowej koncepcji, na co wykonawca wyłoniony w konkursie ogłoszonym przez miasto będzie mieć czas do końca roku. Ważne będą rozmowy z mieszkańcami oraz sąsiadującymi z Zaułkiem instytucjami. Kwota przeznaczona na ten cel to 35 000 zł. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 28 marca, a na zgłoszenia miasto czeka do 21 marca.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments