Od 3 lat Lublin może się pochwalić Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. To wyjątkowe wyróżnienie, przyznawane dla podkreślenia symbolicznego charakteru miejsc, które odegrały istotną rolę w historii i kulturze Europy oraz budowaniu Unii Europejskiej.
Komisja Europejska wyróżniła Lublin i jego obiekty związane z podpisaniem w 1569 roku Unii Lubelskiej:
2Kaplica Trójcy Świętej
Po zaprzysiężeniu aktu Unii Lubelskiej w kaplicy odbyła się msza dziękczynna z udziałem króla Zygmunta Augusta. Wcześniej w świątyni odprawiano msze w intencji pomyślnego efektu obrad.
Kaplica Trójcy Świętej jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Doskonałe zespolenie gotyckiej architektury z bizantyńsko-ruską polichromią wnętrza czyni z niej zabytek unikatowy w skali międzynarodowej.
Kaplica powstała w drugiej połowie XIV wieku. Jako kaplica królewska służyła głównie potrzebom monarchów, którzy przebywali tu często, szczególnie w czasach dynastii Jagiellońskiej. W czasie 48-letniego panowania Władysław Jagiełło gościł w Lublinie 35 razy. To w naszym mieście w 1386 roku na zjeździe szlachty koronnej został powołany na tron polski. To właśnie Jagiełło nadał świątyni królewski charakter. Na jego zlecenie w początku XV wieku malarze ruscy pod kierunkiem bliżej nieznanego mistrza Andrzeja pokryli wnętrze kaplicy freskami.