Planując podjazd do garażu, warto rozważyć różne opcje. Kruszywo, kostka brukowa, płyty ażurowe lub asfalt to tylko niektóre z technologii budowlanych, które świetnie posłużą do tego celu. Materiał, który wybierzemy będzie jednak dyktował metodę jego położenia i warunki użytkowania. Od wybranego wariantu będzie również zależny koszt wykonania.

Jednym ze sprawdzonych sposobów jest wylanie dobrej jakości asfaltu, który nie tylko spełni swoją funkcję i utwardzi nasz podjazd, ale może również ciekawie wkomponować się w wystrój przestrzeni przy naszym domu.

Jedną z firm w województwie lubelskim, która zajmuje się produkcją mieszanek asfaltowych i mineralno-asfaltowych jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lubartowa. To oni wykorzystują wykonane we własnej wytwórni materiały do remontów i utwardzania nawierzchni. Dzięki temu wiemy, że produkt jest trwały i nie zniszczy się przy codziennym użytkowaniu.

Proces wykonania takiej mieszanki będzie różnił się w zależności od zewnętrznych warunków, klimatu i przewidywanego obciążenia, które przedsiębiorstwo również bierze pod uwagę podczas wykonywania nawierzchni. Na przykład w gorącym klimacie i przy przewidywanym większym ruchu wymagany będzie asfalt o niskiej wartości penetracji.

Do najbardziej popularnych nawierzchni, według temperatury mieszania możemy wyróżnić Hot mix asphalt, czyli mieszankę gorącego kruszywa, asfaltu i wypełniacza, która wytwarzana jest w wytwórni w wysokiej temperaturze. W przypadku tej metody znamy cztery główne rodzaje mieszanek: beton asfaltowy o strukturze zamkniętej, mastyks grysowy, asfalt porowaty i podbudowa asfaltowa. Drugi sposób wytwarzania mieszanki wykorzystywanej jako nawierzchnia jest Cold mix asphalt. W CMA zimne kruszywo jest mieszane z wstępnie ogrzanym asfaltem, emulsją asfaltową lub asfaltem upłynnionym.

Mieszanki o strukturze zamkniętej, dzięki małej zawartości wolnych przestrzeni zachowują swoją pierwotną jakość pomimo upływu czasu. Nadają się też do wszystkich zastosowań w nawierzchniach asfaltowych. Są mniej odporne na ścieranie.

Jak sugeruje nazwa, asfalt porowaty ma dobre zdolności do drenowania. Zmniejsza to ryzyko rozprysku wody i poślizgu wodnego (aquaplaning). Ma dobre własności odblaskowe w nocy i podczas deszczu. Hałas od opon jest również niższy niż na innych rodzajach warstw ścieralnych. Korzyści te maleją stosunkowo szybko, gdy pory w nawierzchni ulegają zatkaniu drobnymi cząstkami i brudem. Z uwagi na swoją budowę, asfalt porowaty jest bardziej wrażliwy na czynniki klimatyczne. Może to mieć negatywny wpływ na „odporność na działanie wody” oraz może skrócić czas eksploatacji.

Wytwarzane przez PRD Lubartów mieszanki firma stosuje przede wszystkim w przypadku remontów i budowy dróg, po których poruszać się będzie wiele aut, a obciążenie będzie znacznie większe niż na podjeździe. Jeżeli więc zdecydujemy się na wykorzystanie takiej nawierzchni na naszym podjeździe, mamy pewność, że będzie ona trwała, odporna na warunki atmosferyczne i obciążenie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments