W okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienie czosnek znajduje się w „czołówce” domowych sposobów radzenia sobie z chorobą. Ponadto roślina ta, ma również i inne dobroczynne właściwości lecznicze: jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, obniża ciśnienie krwi. Nawet te osoby, które nie lubią specyficznego zapachu czosnku, nie mogą mu odmówić niezwykłych właściwości.
Czosnek na infekcję
To znana prawda, potwierdzona badaniami. Czosnek, dzięki zawartości lotnych związków siarkowych i olejków eterycznych, bardzo skutecznie zapobiega infekcjom wirusowym układu oddechowego i je zwalcza. Dlatego w okresie jesienno-zimowym czosnek powinien na stałe zagościć w naszym menu. Podczas przeziębienia czy grypy warto zastosować środek naszych babć – ciepłe mleko ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku. Ułatwi odkrztuszanie, rozgrzeje, wypoci, obniżając gorączkę i udrożni drogi oddechowe.
Wspomaganie trawienia
Czosnek przyspiesza i nasila wydzielanie żółci i usprawnia pracę jelit. W ten sposób zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych wzdęć. Dlatego jest doskonałym dodatkiem nie tylko do mięs, ale też do wielu innych potraw tłustych i ciężko strawnych.
Broń na pasożyty jelit
Przez swoje wyjątkowo silnie bakteriobójcze działanie, czosnek jest skuteczną bronią przeciw pasożytom układu pokarmowego: owsikom, glistom czy nawet tasiemcom. Wystarczy przez kilka tygodni codziennie na czczo wypijać nalewkę z czosnku moczonego w szklance wody przez całą noc, zjadać kilka ząbków surowego czosnku lub wypijać mleko zagotowane z czosnkiem.
Ochrona przed zawałem i udarem
Czosnek znacząco zmniejsza lepkość krwi, działa także na śródbłonek naczyniowy, powodując rozkurcz naczyń krwionośnych. Dzięki temu w efekcie może zapobiec zawałowi serca i udarowi mózgu. Dodatkowo zaś zmniejsza zmiany miażdżycowe. Badania wykazały, że regularne jedzenie czosnku poprawia elastyczność ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu usprawnia się przepływ krwi.
Obniżenie ciśnienia krwi
Badania wykazały, że regularne spożywanie czosnku może obniżyć ciśnienie tętnicze nawet o 10%. Dzieje się tak ponieważ czosnek hamuje enzym ACE, zaangażowany w regulację ciśnienia krwi.
Więcej zdrowych właściwości czosnku znajdziecie w Poradniku Zdrowie