Białe, Firlej czy Piaseczno – to tylko niektóre z jezior w województwie lubelskim, które chętnie odwiedzamy w wakacyjnym okresie. Specjalnie dla Was przedstawiamy walory kilku najczęściej wybieranych miejsc przez mieszkańców i turystów.

Jezioro Białe (Okuninka)

Jezioro Białe jest jednym z najbardziej obleganych jezior w naszym regionie. Znajduje się w Okunince, kilka kilometrów od Włodawy. Z Lublina dotrzecie nad nie w około 1,5 godziny.

Białe znane jest przede wszystkim z licznych imprez i wydarzeń kulturalnych. Co roku, na przełomie lipca i sierpnia organizowane są nad nim Dni Krokodyla, a w pobliskiej Włodawie Festiwal Trzech Kultur.

W tym miejscu możecie również skorzystać z licznych atrakcji w postaci wesołego miasteczka, wielu automatów i salonów gier, a także z koncertów organizowanych między innymi w Shark Village. Możecie też popłynąć motorówką po jeziorze, albo wypożyczyć rowerek wodny.

Jezioro Piaseczno

Jezioro Piaseczno jest kolejnym jeziorem najchętniej odwiedzanym przez turystów. Znajduje się ono na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim i jest jego najgłębszym jeziorem (39 m), co stanowi atrakcję dla żeglarzy i nurków.

Wokół jeziora jest możliwość wynajęcie pokoi w ośrodkach wczasowych, domkach letniskowych, a także kwaterach prywatnych. Podobno kryje w sobie tajemnice II wojny światowej.

Jezioro Piaseczno

Jezioro Firlej

Jezioro Firlej leży 12 kilometrów od Lubartowa. To również jedno z częściej odwiedzanych miejsc w naszym regionie. Turystów przyciąga spora piaszczysta plaża i przejrzysta woda.

W pobliżu plaży znajduje się duży parking, na którym bez problemu zaparkujesz auto. Po opalaniu warto również wybrać się na spacer dookoła jeziora. Obejście całego akwenu zajmie Wam około 1,5 godziny. Jezioro jest tak położone, że z plaży możecie korzystać w każdej części.

W najpopularniejszych jego częściach znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, jak i rowerów górskich.

Krasne

Jezioro Krasne jest kolejnym miejscem na Lubelszczyźnie, które warto odwiedzić. Dojedziecie do niego w około 50 minut. Jet to jedno z większych (ok. 76 ha) i głębszych jezior (ok. 37 m) pojezierza łęczyńsko-włodawskiego. Na turystów czeka czyta woda, piaszczyste dno i przestronna plaża z molo.

Znajdziecie tu wiele ośrodków wypoczynkowych i kwater prywatnych. Działa też pole namiotowe. To miejsce również dla amatorów jazdy na dwóch kółkach. Czeka na nich Trasa Pięciu Jezior. Startując znad jeziora Krasne przez miejscowość Krasne Krzywe, jezioro Łukcze dotrzemy do Rogóźna, następnie lasami dojedziemy do jeziora Piaseczno, skąd przez Zagłębocze, a następnie przez Orzechów Stary wrócimy drogą asfaltową do miejscowości Krasne. Około 30-kilometrowa trasa nie jest wymagająca, a dostarczy wielu pięknych widoków i umożliwi odpoczynek przy każdym z jezior.

Jezioro Łukcze

Kąpielisko nad jeziorem Łukcze to kolejna propozycja wypoczynku dla mieszkańców Lubelszczyzny. Znajduje się na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim, w gminie Ludwin w powiecie łęczyńskim (11 km na północny wschód od Łęcznej, na obrzeżach wsi Rogóźno).

Ma ok 57 ha powierzchni i prawie 10 m głębokości. Na turystów czeka czyta woda i piaszczyste dno. Znajdują się tu liczne ośrodki wypoczynkowe i kolonie prywatnych domków. Na zachodnim brzegu jeziora wśród lasu i torfowisk znajdziecie jeziorko Łukietek. Jest ono perełką przyrodniczą na miarę rezerwatu.

Łukcze to jedno z bliżej położonych jezior od strony Lublina i co ważne prowadzi do niego dobry dojazd i z tego powodu jest chętnie odwiedzane.

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Julka
3 lat temu

To tylko fragment. Jezior jest więcej i są również kąpieliska gminne.
Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie
Kąpieliska w koło Lublina

Lara
Lara
2 lat temu
Reply to  Julka

Dzięki za informację :).

Lara
Lara
2 lat temu

Krasne jest dzikie więc dla tych co nie potrafią pływać to się nie nadaje.

Lara
Lara
2 lat temu
Reply to  Lara

Chociaż nigdy tam nie byłam.

Lara
Lara
2 lat temu

Byłam na jeziorze firlej. Bardzo fajnie. Jest dziksza plaża i taka(mniej dziksza). Jest toaleta dla obu płci oraz przebieralnia. Ogółem jest super. 10/10. Polecam :).