Gorzka, mleczna, biała i z orzechami. Na rynku mamy niezliczony wybór, jeśli chodzi o czekoladę. Możemy ją gryźć, pić i polewać nią ulubione ciasta oraz lody. Opcji jest wiele. Mimo, że uznawana jest za słodycz, ze względu na swoją kaloryczność, ostatnimi czasy wywołuje pewne spory o jej prozdrowotne właściwości.

Tymczasem związki fenolowe zawarte w ziarnach kakaowca korzystnie wpływają na nasz organizm.

Czekolada czekoladzie nierówna

Powinniśmy zwracać uwagę po jaką czekoladę sięgamy. Gorzka czekolada (zawierająca minimum 70% kakao) ma znaczną przewagę nad jej mlecznymi, białymi i nadziewanymi odpowiednikami. Stanowią one dla nas niemal wyłącznie źródło cukru. Dają chwilową przyjemność związaną z odczuwaniem smaku słodkiego, a oprócz tego przyczyniają się do przyspieszenia rozwoju „oponki” tłuszczowej wokół pasa.

Tymczasem czekolady o zawartości minimum 70% kakao stanowią cenne źródło flawonoidów i związków przeciwutleniających. Wprowadzenie gorzkiej czekolady do jadłospisu pomaga zmniejszyć poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) oraz w niewielkim stopniu obniżyć poziom cholesterolu całkowitego.

Zachowajmy umiar

Prozdrowotne właściwości czekolady nie powinny jednak przeważać nad zdrowym rozsądkiem. W przypadku gorzkiej czekolady również należy zachować umiar. Objadanie się czy zastępowanie nią posiłków nie jest najlepszym rozwiązaniem. Aby odczuć prozdrowotne właściwości gorzkiej czekolady należy wkomponować ją w odpowiednio zbilansowany jadłospis. Zalecane ilości liczy się w kostkach, a nie tabliczkach

Kilka kostek czekolady przed treningiem

Gorzka czekolada jest bogata w epikatechinę – substancję występującą naturalnie w kakao, która stymuluje wydzielanie tlenku azotu. Jest on konieczny do prawidłowego przebiegu wielu procesów w organizmie, m.in. rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi, w konsekwencji dotleniając każdą komórkę.

Gdzie jeszcze znajdziemy tę substancję? Znajduje się ona w wielu produktach w naszej kuchni, takich jak czerwone wino, kakao, czarna i zielona herbata, a także w niektórych owocach i warzywach (m. in. w imbirze, jabłkach, jagodach, winogronach).

Jak czekolada wpływa na nasze zdrowie?

Dzięki zawartym flawonoidom gorzka czekolada obniża poziom złego cholesterolu we krwi, który może być przyczyną wielu chorób układu krążenia oraz chorób serca. Wśród ludzi, którzy regularnie spożywają czekoladę następuję zwiększenie czułości na działanie insuliny, zmniejszają w ten sposób ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Substancje zawarte w gorzkiej czekoladzie poprawiają nasz wzrok. Mają zdolność do zwiększania przepływu krwi do mózgu, a co za tym idzie może też zwiększać przepływ do siatkówki oka, poprawiając tym samym wzrok.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments