Givebox to bezpłatne miejsce wymiany rzeczy dla mieszkańców Lublina. Na taki pomysł wpadła grupa Zero Waste Lublin, która zajmuje się promowaniem ekologii w naszym mieście. Do 10 października mieszkańcy Lublina mogą zagłosować na ten projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Na projekt 0-24 Givebox można głosować do 10 października. Aby to zrobić wystarczy wejść na stronę internetową Budżetu Obywatelskiego i oddać bezpłatny głos. Zagłosować można również w Biurach Obsługi Mieszkańców, jak i w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Najprościej mówiąc, Givebox to bezpłatne miejsce wymiany rzeczy dla mieszkańców Lublina. – Źródłem pomysłu na givboxsą dwie lubelskie Facebook’owe grupy – Zero Waste Lublin i Uwaga, Śmieciarka Jedzie Lublin. Obserwując obie grupy widać wśród mieszkańców dużą potrzebę dawania produktom drugiego życia. Mowa zarówno o profesjonalnym odnawianiu wysłużonych mebli, jak i odebraniu od kogoś nieużywanego przez niego sprzętu – wyjaśnia Diana Skórka z grupy Zero Waste Lublin.

Pomysł giveboxa ma więc odpowiadać na potrzeby mieszkańców. – Ludzie szukają grup, korzystają z portali zewnętrznych, robią wyprzedaże garażowe, chodzą na targi staroci, ogłaszają się na swojej tablicy na Facebooku, sprawdzają przy śmietnikach. Uznałyśmy, że mieszkańcy wyrażający takie proekologiczne postawy chętnie skorzystają z miejsca, w którym rzeczy będą bezpieczne i dostępne i dlatego zgłosiłyśmy projekt – tłumaczy Diana Skórka. – Mamy nadzieję, że poparcie, licznie wyrażane szczególnie w sieci, znajdzie odzwierciedlenie w głosowaniu. Inspiracją na pewno są też działające Giveboxy, takie jak np. w Poznaniu – dodaje.

Givebox, który miałby powstać w Lublinie będzie pierwszym oficjalnym takim miejscem do wymiany rzeczy w mieście. – Będzie to miejski mebel do bezpłatnej i anonimowej wymiany produktów między mieszkańcami. Rzeczy sprawne, ale już niepotrzebne, znajdą nowy dom. Ideą Givebox’ów jest „sharing is caring”: dbamy o siebie, innych oraz środowisko naturalne. Zaistnienie takiego miejsca ograniczy liczbę odpadów, zwiększy świadomość ekologiczną, wzmocni i zintegruje społeczność – wyjaśnia jedna z inicjatorek akcji.

Pomysłodawcy chcą, aby Givebox działał całą dobę i był ogólnodostępny. – Zasady korzystania z Giveboxa, czyli jakie przedmioty, kiedy, w jakiej ilości można przynieść i wziąć zostałyby przez nas przygotowane. Następnie można by było je umieścić na miejscu przy Giveboxie i opublikować w sieci – zaznacza Skórka.

Projekt jest skierowany do wszystkich mieszkańców Lublina, w szczególności do tych, dla których ważne jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu oraz pomoc osobom potrzebującym. Givebox może również zrealizować kilka potrzeb społeczności lokalnej takie jak ochronę środowiska, edukację ekologiczną, pomoc społeczną oraz integrację mieszkańców.

Fot. Zdjęcie poglądowe/ Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments