Choć na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, różnią się zachowaniem, wielkością, budowanymi gniazdami oraz tym, jak bardzo ich użądlenie jest groźne dla człowieka. Pszczoła, osa, szerszeń, trzmiel – wielu z nas ma problem z ich rozróżnieniem. Jak wygląda osa, a jak pszczoła? Czy szerszenie są bardzo groźne i jak rozpoznać trzmiela?

Pszczoła

Pszczoła to najmniejszy z wymienionych owadów. Najczęściej spotykane przez nas robotnice mają około 15 mm długości. Królowa może osiągnąć długość nawet 25 mm. Najłatwiej odróżnić pszczołę od osy patrząc na jej tułów. U pszczoły jest gęsto pokryty włoskami, natomiast osa jest gładka. Tułów pszczoły jest krępy, bez wyraźnego zwężenia w talii. Pszczeli kolor bywa niewyraźny, brunatny, rudy i ciemny.

Pszczoła żądli tylko wtedy, gdy jest atakowana. Jej użądlenie jest mniej bolesne niż osy, trzmiela czy szerszenia. Owady te po użądleniu gubią żądło wraz z fragmentem odwłoku i ostatecznie giną. Pszczoły, podobnie jak trzmiele, zamieszkują najczęściej w dziuplach, przy ziemi, natomiast pszczoły hodowlane mieszkają w ulach. Pszczele gniazda wytwarzane są z wosku na kształt piastrów z komórkami.

Osa

Osy są niewiele większe od pszczół. Osiągają 15-18 mm długości. Poza gładkim tułowiem, na pierwszy rzut oka łatwo zauważyć wyraziste, żółto-czarne ubarwienie. Ich tułów jest nieowłosiony i zwężony pośrodku – stąd mowa o „talii osy”. Bliskie spotkanie z osą jest bardziej bolesne niż z pszczołą, osa bez problemu wyciąga żądło z ciała i nie wstrzykuje całego jadu od razu.

Owady te mniej boją się ludzi i bywają agresywne, mogą użądlić nawet jeżeli nie czują się zaatakowane. Gniazda os najczęściej zlokalizowane są na drzewach, w dziuplach i poddaszach. Są wytwarzane z masy papierowej własnej produkcji, ich wielkość wynosi średnio 20-30 cm.

Trzmiel

Z kolei również podobny do osy pod względem długości, trzmiel jest od niej zdecydowanie szerszy, przypomina owłosioną kulkę. Natomiast szerszenie są od os zdecydowanie większe, mogą osiągać długość ciała do 30 mm.

Trzmiele są najłagodniejsze ze wszystkich czterech owadów. Podobnie jak pszczoły atakują tylko w ostateczności, w samoobronie. Użądlenie jest jednak bolesne. Trzmiele można spotkać najczęściej w dziuplach, przy ziemi. Te hodowlane mieszkają w ulach.

Szerszeń

Największym z wymienionych owadów jest szerszeń. Robotnice mają od 17 mm, natomiast królowa osiąga nawet 35 mm. Ma czarny odwłok w żółte pasy. Ze względu na wielkość żądła, jego użądlenia są najbardziej dotkliwe. Podobnie jak osy, szerszenie są bardzo agresywne. Potrafią użądlić bez konkretnego powodu, uznając samą obecność człowieka za potencjalne zagrożenie.

Gniazda szerszeni bardzo łatwo rozpoznać. Przypominają duże papierowe bryły, wytwarzane z cząsteczek próchniejącego drzewa i śliny. Ich wielkość może osiągać nawet 50 cm. Najczęściej zlokalizowane są na drzewach, w dziuplach i poddaszach.

Więcej na poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments