CV stanowi Twoją wizytówkę podania o pracę. Powinno zatem zwięźle opisywać doświadczenie zawodowe, najlepiej w przejrzystych punktach. Pamiętaj, że rekruter spędza średnio pięć do siedmiu sekund na wstępnej selekcji twojego CV. W takim razie jak napisać CV? Jak stworzyć dokument, który zagwarantuje ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a w rezultacie dobrą pracę?

Napisanie dobrego CV, które zaprezentuje twoje umiejętności oraz doświadczenia z jak najlepszej strony to nie problem, szczególnie wtedy, gdy pokierujesz się kilkoma zasadami, które przedstawiamy poniżej.

Twoje dane osobowe

Niezależnie od stanowiska o jakie się ubiegasz powinieneś zamieścić w swoim CV swoje najważniejsze dane osobowe: Imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Taka rubryka najlepiej zaprezentuje się w nagłówku, gdzie dane będą widoczne na pierwszy rzut oka.

Żeby twoje CV prezentowało się lepiej zadbaj o to, żeby twój e-mail wyglądał profesjonalnie. Sprawi to przede wszystkim odpowiednia domena (np. gmail.com). Wybierz również adres, który będzie składał się z kombinacji twojego imienia i nazwiska.

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe

Jedną z najważniejszych informacji, z jakimi będzie chciał zapoznać się rekruter, jest Twoje wykształcenie i doświadczenie, jakie zebrałeś podczas dotychczasowej pracy. Umieść je w centralnej części twojego życiorysu. Zwróć uwagę na to, by były one dostosowane w zależności od stanowiska na jakie aplikujesz.

Nie martw się jeśli aplikujesz na stanowisko zaraz po ukończeniu szkoły. Gdy nie posiadasz sporego doświadczenia zawodowego umieść w swoim CV informacje o nabytym doświadczeniu, pracach dodatkowych czy zajęciach ponadprogramowych.

Jeśli jednak opis twojego doświadczenia zawodowego zajmie znaczną część CV wystarczy, że podasz tylko ostatnio ukończoną szkołę/uczelnię. Dzięki temu zwrócisz większą uwagę rekrutera na zdobyte doświadczenie.

Pamiętaj, żeby swoje poprzednie stanowiska pracy zaprezentować w kolejności odwrotnie chronologicznej, a do każdego punktu dodaj krótki opis kluczowych obowiązków związanych z daną pracą.

Umiejętności i kwalifikacje

Zamieść w swoim CV takie umiejętności, z których najczęściej będziesz korzystał przy danym stanowisku. Najczęściej powinny pokrywać się z tymi, które zawarte będą w ogłoszeniu o pracę. Wzbogać swój dokument o kilka umiejętności miękkich.

Te informacje możesz pominąć

Posiadanie dzieci, stan cywilny, wyznanie, narodowość – te informacje nie są twojemu pracodawcy potrzebne. W zależności od typu przedsiębiorstwa, do którego aplikujesz, zawsze indywidualnie oceniaj, które dane osobowe możesz podać w CV, a które mogą Ci zaszkodzić. W małej, rodzinnej firmie, posiadanie dzieci nie stanowi zwykle problemu. W dużej korporacji pracodawca może obawiać się, że pogodzenie opieki nad dziećmi i pracy będzie dla Ciebie trudne.

Dane opcjonalne

Twoje CV może zawierać jeszcze kilka dodatkowych informacji, jednak musisz zastanowić się czy jest potrzeba wpisywania ich do życiorysu.

Przykładem będzie data urodzenia. Dzięki temu może on łatwiej ocenić, w jakim stopniu Twoja wiedza i zgromadzone doświadczenie zawodowe będą w stanie wesprzeć już istniejący zespół pracowników. Pamiętaj jednak, że w dobrze przeprowadzonym procesie rekrutacyjnym, Twój wiek nie będzie decydował o Twoim zatrudnieniu.

Zastanów się również czy chcesz zamieścić swoje zdjęcie. Zamieszczenie go w CV jest absolutnie dowolne. W Polsce przyjmuje się, że CV ze zdjęciem jest czymś naturalnym. W krajach anglojęzycznych z kolei, taki życiorys zostanie automatycznie odrzucony i nie dostaniesz pracy. Dlaczego? Ponieważ firmy będą obawiać się posądzenia o dyskryminację ze względu na płeć czy pochodzenie. Zanim zatem zasiądziesz do pisania CV, zwłaszcza aplikując o pracę za granicą, sprawdź koniecznie normy zwyczajowe w danym kraju.

Jeśli już zdecydujesz się na umieszczenie zdjęcia w swoim życiorysie, zwróć uwagę na to, jak ono wygląda. Profesjonalne zdjęcie w podaniu o pracę działa na plus, pomaga Ci bowiem wywrzeć na rekruterze dobre pierwsze wrażenie.

Zdjęcie w CV to nie tylko odpowiednie ujęcie. Pamiętaj, aby zarówno Twój ubiór, jak i ewentualny makijaż nie były zbyt krzykliwe. Postaw na półoficjalny strój, koszula w jednolitym, stonowanym kolorze świetnie się sprawdzi. Zdjęcie nie powinno obejmować całej sylwetki, wystarczy ujęcie „od pasa w górę”.

Pamiętaj, że CV to nie tylko podanie o pracę, to również twoja zawodowa wizytówka, której zadaniem będzie przekonanie przyszłego pracodawcy, że to właśnie ty jesteś najlepszy kandydatem na dane stanowisko pracy.

Więcej informacji o tworzeniu profesjonalnego CV, listu motywacyjnego oraz przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej dowiesz się ze strony CVHERO

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments