Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (29 września) do niedzieli (1 października).

Startują Cyrkulacje

Tegoroczne, 10. Cyrkulacje odbędą się między 30 września a 8 października. Pierwszy weekend to wyselekcjonowane spektakle, w tym zupełnie niezwykły Spektakl Jubileuszowy wyprodukowany specjalnie na tę edycję. Zobaczymy na nim aż 13 różnych artystów i grup cyrkowych z kilku europejskich krajów.

PROGRAM NA WEEKEND

30 września (sobota), 15:30, Sala Baletowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Scena zagraniczna: Soft Spot/ Olo Company/ Finlandia

30 września (sobota), 18:30, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Spektakl Jubileuszowy – 10 lat Konkursu Etiud Nowocyrkowych. Finaliści z poprzednich edycji CYRKULACJI powrócą, by podzielić się swoimi niezwykłymi umiejętnościami i zaprezentować spektakularne występy. Spektakl jubileuszowy to nie tylko okazja do podziwiania niesamowitych umiejętności, ale także czas na wspomnienia i refleksję nad tym, jak wiele piękna i radości przyniosła nam ta dziesięcioletnia podróż przez świat cyrkowych emocji.

1 października (niedziela), 15:30, Sala Baletowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Scena Zagraniczna: Soft Spot / Olo Company / Finlandia

1 października (niedziela), 17:00, Kieszeń Sceny, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Polska Premiera: Anthelia – Journey of Light / Cie Botaniqua. Impresjonistyczny spektakl cyrku współczesnego, wykorzystującego m.in. akrobatykę powietrzną, akro-dance czy manipulację rekwizytami, w którym artyści eksplorują przestrzeń między światłem, ciemnością oraz cieniem.

1 października (niedziela), 18:30, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Spektakl Jubileuszowy  – 10 lat Konkursu Etiud Nowocyrkowych.

Tłumacząc przekład

Jesienią w przestrzeniach Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie Bartosz Wójcik rozmawiać będzie z cenionymi tłumaczkami-gościniami. Cykl „Tłumacząc przekład” to okazja do spotkania się z Agą Zano, Agatą Ostrowską, Justyną Czechowską i Teresą Tyszowiecką blasK!, autorkami fenomenalnych i różnorodnych przekładów literackich. Spotkanie z cenioną tłumaczką Agą Zano odbędzie się w piątek o godz. 18.30. Poprowadzi je Bartosz Wójcik.

Finisaż wystawy

W piątek o godz. 17 w Galerii Art Brut w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się finisaż wystawy Mai Warzechy pt. “da-da”.

Test Coopera

W piątek i sobotę na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie trwa sprawdzian kondycji – Test Coopera. W piątek biegi rozpoczynają się o godz. 8, a w sobotę o godz. 10. Kolejne biegi odbywać się będą co 30 minut, w grupach 20-osobowych. Runda piątkowa kierowana jest przede wszystkich dla uczniów szkół, a sobotnia dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszego miasta.

Pokazy fontanny

Na placu Litewskim prezentowane są widowiska na fontannie multimedialnej. W ramach tych pokazów, obejrzeć można prezentację o tytule ,,Lublin is YOUth’’, ściśle związana z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Pokazy startują o godz. 21.

HARMONOGRAM:

Piątek – Lublin is YOUth (EN), Wieniawski IMPRO
Sobota – Lublin is YOUth (PL), Czarcia Łapa.

Weekend Seniora

Przełom września i października upłynie pod znakiem X edycji “Weekendu Seniora z kulturą”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie jak co roku przygotowała dla seniorów zróżnicowaną ofertę kulturalną. Między 29 września a 1 października na czytelników w bibliotecznych filiach czekają specjalnie przygotowane warsztaty, prelekcje i koncerty.

Program znajdziecie tutaj

Koncert na zakończenie wakacji

W sobotę o godz. 17.30 na placu Litewskim rozpocznie się koncert na zakończenie wakacji pod tytułem „Coś się kończy, coś się zaczyna”. Podczas koncertu muzyki chrześcijańskiej o godz. 17.30 wystąpi Jerzy Dajuk z zespołem „Missio Musica”, a o godz. 19 zespół muzyczny Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie.

Obieraczki kapuściane w skansenie

W niedzielę Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na „Obieraczki kapuściane”. Wydarzenie odbędzie się w godz. 13.00-14.30 w pobliżu zagrody z Teodorówki (sektor Roztocze). Zwyczaj zbiorowego kiszenia kapusty zostanie przedstawiony przez zespół obrzędowy z Kocudzy. Scenariusz prezentowanego widowiska został opracowany w oparciu o tradycje, jakie miały miejsce w okolicach Biłgoraja. Gospodynie i gospodarze z Kocudzy pokażą: obieranie, siekanie kapusty za pomocą tasaka, zakwaszanie beczki żytnią mąką, sposoby układania w niej kapusty – w główkach, a także posiekanej. Wszystko odbędzie się w wesołej atmosferze. Bilety wstępu: 25 zł/normalny, 15 zł/ulgowy (do nabycia w kasie, biletomacie lub online).

Noc strachu w Labiryncie

Osoby, które lubią się bać w sobotę (30 września) będą mogły wybrać się do Labiryntu w Polu Kukurydzy przy ul. Krężnickiej. Noc strachów rozpocznie się o godz. 19, a na uczestników będzie czekać szereg niespodzianek, oraz specjalnie przygotowane efekty mające spotęgować uczucie grozy i przyspieszyć bicie serca.

Zbiory na polu konopi

W piątek na najsłynniejszym w Polsce polu znajdującym się przy ulicy Jantarowej w Lublinie odbędą się zbiory. Mieszkańcy miasta oraz wszyscy przyjezdni będą mogli zebrać konopie na własne potrzeby. Z zerwanych konopi można zrobić dekorację, nalewkę, napar czy nawet domowy macerat o właściwościach pielęgnacyjnych. Odmiana ta nie ma w składzie żadnych substancji psychoaktywnych. W piątek o godzinie 10 przedstawiciele firmy Hemplab usuną ogrodzenie u szczytu pola od ulicy Berylowej i udostępnią je dla wszystkich chętnych. Pole będzie otwarte cały piątek. W razie dużego zainteresowania organizator wydarzenia nie wyklucza możliwości zbiorów również w weekend. Nie ma ograniczeń co do ilości zebranego surowca. Kwiaty konopi są dostępne do wyczerpania zapasów na polu.

Piątkowe nocne zwiedzanie Lublina

Nocne zwiedzanie Lublina z przewodnikiem – w niepowtarzalnym klimacie jagiellońskim – już w piątek od godz. 19. Jako miejsce rozpoczęcia organizatorzy proponują Bramę Grodzką (w miejscu wejścia do niej od strony tzw. Zamku). Program zaplanowany jest na minimum półtorej, a maksimum dwie godziny, czyli do godz. 21.

Gwarancję udziału stanowi wcześniejsza rezerwacja: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040. Cena usługi przewodnickiej: dorośli – 20 zł, studenci i emeryci – 15 zł, dzieci – 10 zł (w ramach biletu rodzinnego). Jest to oferta dla osób indywidualnych, skierowana wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Spis kobiet – spektakl towarzyszący V Kongresowi Archiwów Społecznych

Spis kobiet to spektakl-pułapka. Jej mechanizm tworzy się na naszych oczach, łapiemy się w nią sami, ulegając naszym przyzwyczajeniom w myśleniu o pracy i o kobietach. Tekst, na którym bazuje przedstawienie, powstał z rozmów i ze spotkań z kobietami pracującymi na ul. 1 Maja w Lublinie. Na krótkim odcinku miasta, pomiędzy dworcem kolejowym a ruchliwym skrzyżowaniem, mieści się ponad siedemdziesiąt punktów usługowych i handlowych. Pracują w nich kobiety: młode, starsze, zadowolone, sfrustrowane – ich głosy układają się w niejednorodną opowieść o zmieniającej się Polsce, o pieniądzach, o codziennym radzeniu sobie, o aspiracjach, o dzieciach, o mężczyznach, o społeczeństwie.

Bilety w cenie 20 zł. Spektakl dostępny w języku polskim i w języku ukraińskim.

Parkrun Ogród Saski

Dla wszystkich osób, które chcą pobiegać, pospacerować, pochodzić i pogadać po raz 148 w Ogrodzie Saskim odbędzie się parkrun. Rejestracja jest darmowa, po jej dokonaniu można biegać cały czas, we wszystkich lokalizacjach w całej Polsce.

Link do rejestracji:
https://www.parkrun.pl/register/?section=form
Harmonogram spotkania:
8:30 zbiórka wolontariuszy
8:30 – 8:45 przydział ról wolontariuszom i rozstawianie elementów trasy
8:45 – odprawa dla debiutujących na naszej trasie.
8:57 odprawa przed biegiem
9:00 start
około 10:00 zakończenie biegu
10:15 po parkrunowa kawka

Reality | Kino CK

W niedzielę o godz. 20 Zespół Konfrontacji Teatralnych zaprasza na film “Reality”. Włosy ma spięte w niedbały kok, wzrok wlepiony w monitor. Żółte trampki nie mają sznurówek, a pod białą koszulą prześwituje podkoszulek. 25-letnia Reality Winner (w tej roli gwiazda „Euforii” – Sydney Sweeney) jest młodą tłumaczką, która ma swoją rutynę. Po pracy prowadzi zajęcia jogi, robi zakupy na kolejne dni, sączy mrożoną kawę i publikuje selfie na Insta. W stresowych sytuacjach chroni się humorem. Reality jest pełna sprzeczności. Zauważają to agenci FBI, którzy przeszukują jej dom. Dziewczyna jest podejrzana o wydrukowanie tajnych dokumentów. Ona jednak zdaje się przejmować bardziej swoim kotem i psem, których stresuje obecność obcych mężczyzn.

Ceny biletów: 12/15 zł
Informacje: tel. 81 466 61 40 oraz 728 474 209, kasa@ck.lublin.pl

Warsztaty mozaiki – Ceramiczny obraz

Stwórz własną mozaikę, zabierz ją do domu i powieś na ścianie. Podczas warsztatów każdy uczestnik ułoży swoją własną mozaikę i gotowe dzieło zabierze do domu. Warsztaty składają się z trzech części: projektowanie mozaiki, układanie z przyklejaniem i na końcu fugowanie.

Kiedy: 30 września (sobota) o godzinie 14:30
Gdzie: Pracownia z głową w chmurach, przy ul. Grażyny 15, Lublin

Czas trwania: 2,5 h – 3,5 h (w zależności od szybkości pracy uczestnika): w tym układanie mozaiki, przyklejanie i fugowanie
Cena: 100 zł dla nowych uczestników i 80 zł dla osób, które już brały udział w warsztatach “Ceramiczny obraz”: mozaika w formacie A4

Organizatorzy zapewniają wszystkie potrzebne narzędzia (m.in. łamali do płytek, maszyny do cięcia płytek, pilniki do ceramiki, pęsety) oraz materiały (m.in. płytki ceramiczne we wszystkich kolorach tęczy, klej, podkładki w formacie A4 z zamocowanym haczykiem do powieszenia na ścianie, biała fuga). Warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących i zaawansowanych, chcących poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Informacja o zapisach na stronie wydarzenia.

Warsztaty asertywności

Chcesz popracować nad asertywnością? Chcesz umieć mówić “NIE”? Przyjdź. Naucz się. Korzystaj z życia wolnego od mental breakdown i mówienia na wszystko “tak”. Warsztaty są organizowane w Domu Kultury RUTA w piątek o godzinie 16:30. Udział w wydarzeniu jest darmowy.

Zapisy https://forms.gle/uJY3ghUAC6jtSDUj7

Gra miejska – Poeci z Lubelszczyzny

Czas na trzecią grę miejską w ramach V Lubelskiej Ligi Gier Miejskich która odbędzie się w sobotę od godziny 14 na tarasie CH Lublin Plaza. Motywem przewodnim tej gry będą poeci z Lubelszczyzny. Start i meta gry znajdują się na tarasie CH Lublin Plaza. Biuro gry, gdzie można uzyskać numer startowy oraz podpowiedzi na punkty kontrolne otwarte będzie od 13:30. Gra liczy pięć punktów kontrolnych, które zlokalizowane będą w centrum miasta. Wszystkie drużyny wystartują o godzinie 14:00. Wydarzenie potrwa około 3 godzin. Na trzy najlepsze drużyny czekają nagrody!

Jak przebiega gra miejska? Uczestnicy w biurze gry odbierają podpowiedzi na punkty kontrole, następnie o wyznaczonym czasie rozpoczynają rozgrywkę. Zadaniem uczestników jest odnalezienie punktów kontrolnych, na których czekają pracownicy i wykonanie zadań lub udzielenie odpowiedzi na pytania związane z tematem gry. Każda poprawna odpowiedź jest punktowana. Po dotarciu wszystkich drużyn na ostatni punkt kontrolny, sędziowie liczą punkty i ogłaszają wyniki. Zabawa jest przeznaczona dla osób w każdym wieku. Zapisy nie są wymagane.

Zwierzęta bez granic – Lublin dla zwierząt

W ostatnią sobotę miesiąca zachęcamy, by pomóc zwierzakom i wziąć udział w wydarzeniu, które organizowanym przez Galerię Olimp wspólnie z Fundacją Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE. Już 30 września na patio głównym galerii spotkacie się z mnóstwem niesamowitych zwierzaków. W programie uwzględniono:

  • Spotkanie z podopiecznymi wielu fundacji prozwierzęcych
  • Pokazy tresury psów
  • Pokazy pracy psów służbowych
  • Inne atrakcje dla najmłodszych

Wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy w godz. 12:00 – 18:00

Stay insane nad Zalewem #4

Zachęcamy do wzięcia udziału w czwartej edycji wspólnego biegania/chodzenia, a w tym roku również jeżdżenia rowerem, wokół Zalewu Zemborzyckiego. Żeby wziąć udział w zabawie trzeba zrobić minimum 1 okrążenie wokół zalewu w ciągu 12 godzin. Żeby “wygrać” zabawę trzeba zrobić jak najwięcej okrążeń wokół zalewu w ciągu 12 godzin  Będą dwie klasyfikacje: jedna dla osób pokonujących trasę biegiem/spacerem i druga dla osób poruszających się rowerami.

Szczegóły i rejestracja (zapisy) pod adresem: https://stayinsane.pro/competitions/85

Zamiast pobierać opłatę startową, organizatorzy zachęcają do wsparcia fundacji, która pomaga w leczeniu ich koleżanki Ani Gajos.

Premiera spektaklu Kto ma klucz 

Kobieta i mężczyzna. Polka i Włoch. Ciało i uczucia. Namiętność i obojętność. I najważniejsze pytanie – Kto ma Klucz. Premiera spektaklu już w piątek o godz. 19.00 w Sali Widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie.

Bilety dostępne tutaj: https://tiny.pl/c9cz4

Harmonogram spektakli:
29.09.2023 r, godz. 19.00 – premiera
30.09.2023 r. godz. 17.00 i 20.00

Open Board Game Evening

Jesteś entuzjastą gier planszowych lub chciałbyś spróbować czegoś nowego i ekscytującego? Co dwa tygodnie w Just Crafted odbywają się spotkania aby rozegrać emocjonujące gry planszowe, w tym takie klasyki jak Dixit, Uno, Monopoly, Poker i wiele innych! Najbliższe spotkanie odbywa się 29 września o godzinie 19:30 przy ul. Cichej 2.

Misterium Dzwonu

29 września to dzień poświęcony Michałowi Archaniołowi, pierwszemu historycznemu patronowi Lublina.  Z tej okazji jest organizowane „Misterium dzwonu” . Tym wydarzeniem organizatorzy pragną przypomnieć o patronie miasta i nieistniejącej już dzisiaj świątyni jemu poświęconej, która przez wieki górowała nad miastem. Dziś fara już nie istnieje, została rozebrana w połowie XIX stulecia. Dzwon św. Michała, prawdopodobnie pochodzący z tego kościoła jest jedną z niewielu pamiątek jakie zachowały się po tej świątyni. Początek wydarzenia o godz. 18.00 na Wieży Trynitarskiej.

Obchodom urodzin Michała Archanioła towarzyszyć będą:

30.09 (Sobota): Spacer „Śladami lubelskiej fary”.. Rozpoczęcie spaceru o godz. 10.00 na placu Po Farze. Wstęp wolny.

1.10 (Niedziela): Familijna gra miejska „O pióro Michała Archanioła” adresowana do rodzin z dziećmi, turystów indywidualnych oraz osób, które odkrywają dopiero bogatą historię naszego miasta. Start gry godzina 11.00 przed Trybunałem Koronnym. Konieczna wcześniejsza rezerwacja mailowa: trasagra@tnn.lublin.pl. Zgłosić mogą się drużyny liczące maksymalnie 6-7 osób. Ilość miejsc ograniczona. Dla uczestników, którzy ukończą grę przewidziane są symboliczne nagrody.

Wernisaż “Perfekcyjna niedoskonałość”

W piątek o godz. 18 Fundacja Szpilka zaprasza na wernisaż poświęcony perfekcyjnej niedoskonałości. Perfekcyjna niedoskonałość powstaje, gdy pozwolimy sobie na zachwyt rzeczami niedokończonymi, niekanonicznymi, nieidealnymi. To wolność, która wypływa z porzucenia drogi do doskonałości i radość z doświadczania niedoskonałego świata. To też podejście do sztuki – w doborze tematu, w procesie i w efekcie, bez którego, według autorki prac, nie ma kreatywności. Wstęp wolny!

NANGA w Lublinie

W sobotę o godzinie 19:00 w Fabryce Kultury Zgrzyt odbędzie sie koncert zespołu NANGA. NANGA to zespół założony w 2020 r. przez muzyków Lao Che – Filipa Różańskiego i Maćka Dzierżanowskiego. Współtworzą go Magda Dubrowska – wokalistka, basistka i autorka tekstów znana z takich zespołów, jak Gang Śródmieście i Utrata Skład oraz Karol Gola, saksofonista i multiinstrumentalista grający m.in. w Pink Freud i Lao Che.

Bilety https://www.kupbilecik.pl/imprezy/103765/lublin/nanga/

Ten ostatni raz… DriveSpot LKN i LL

Zakończenie sezonu w wykonaniu Lubelskich Klasyków Nocą i Low Lublin. #DriveSpot to zabawa, która będzie polegała na tym, że w różnych miejscach miasta będą stali fotografowie, a Waszym zadaniem będzie przemieszczanie się pomiędzy tymi checkpointami. Kolejność i trasa dowolna. Organizatorzy fotografować będą auta łapiące się w regulaminie LKN oraz auta LowLublin. Checkpointy z fotografami zostaną podane przed weekendem. Start wydarzenia w niedzielę (1 października) o godz. 15:00.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments