W piątek (17 września) i w sobotę (18 września) na stadionie lekkoatletycznym mieszkańcy mogą wziąć udział w kolejnym Teście Coopera. To bezpłatny test sprawnościowy w 20 osobowych grupach. Początek wydarzenia o godzinie 15.

W teście Coopera mogą wziąć udział wszyscy bez względu na wiek i poziom sprawności. Jest on jednak skierowany w dużej mierze do biegaczy. Wszyscy, którzy wezmą udział w teście otrzymają butelkę wody oraz pamiątkowy certyfikat.

W piątek (17 września) pierwszy bieg rozpocznie się o godzinie 15, a ostatni o 20:30. Natomiast w sobotę (18 września) biegi wystartują o godzinie 9 i zakończą się o 12:30. Biegi odbywają się co 30 minut.

Bezpośrednio po wejściu na obiekt należy zdezynfekować ręce i udać się do stanowiska kontroli temperatury. Po pozytywnej weryfikacji należy udać się do Biura Zawodów w celu wypełnienia karty uczestnika.

Na czym polega Test Coopera?

Jest to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Jak przygotować się do testu?

Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć.

Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując. Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość.

Fot. Zdjęcie archiwalne/ Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Marsz
2 lat temu

Świetny pomysł aby sprawdzić swoją formę przed zimą!