W 2017 roku Lublin obchodził Wielki Jubileusz 700-lecia miasta na prawie magdeburskim. Na przestrzeni stuleci, z niewielkiego grodu, Lublin stał się wielokulturową kolebką handlu, rzemiosła i sztuki. Poznaj ciekawą historię Koziego Grodu, który złączył kultury Wschodu i Zachodu.

Lublin został założony już w XI wieku – to właśnie w tym czasie udokumentowano pierwsze osady na Czwartku, które zaczęły rozprzestrzeniać się na sąsiednie wzgórza. Najstarszą murowaną budowlą, która powstała w Lublinie była wzniesiona w XIII wieku wieża obronna, zwana „donżonem”, z której do dziś oglądać można przepiękną panoramę.

Największy rozkwit miasta przypada na XIV wiek, kiedy to Lublin uzyskał prawa miejskie z rozkazu Księcia Władysława Łokietka 15 sierpnia 1317 roku. Nadał on również Lublinowi herb z wizerunkiem koziołka i latorośli winnej. W połowie XIV wieku przybyli do Lublina dominikanie, którzy zbudowali najpierw drewniany, potem murowany kościół i klasztor – to właśnie tam przechowywane były relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Niedługo później Król Kazimierz Wielki zbudował tu zamek, kaplicę Świętej Trójcy i mury obronne wokół miasta z dwiema głównymi bramami – Krakowską i Grodzką.

W dziejach Lublina zapisała się słynna unia polsko-litewska z 1569 roku, zwana również Unią Lubelską. To właśnie ona zapoczątkowała istnienie Rzeczpospolitej Obojga Narodów i sprawiła, że Lublin stał się jednym z najbardziej znaczących miast ówczesnej Polski. Położenie na pograniczu Korony i Litwy oraz na szlaku handlowym umacniało prężnie rozwijający się handel, rzemieślnictwo i kulturę.

Lublin słynął z otwartości na wielokulturowość, cudzoziemców i podróżników. W XVI wieku odbywały się tu znane na cały kraj jarmarki – ich głównym miejscem był początkowo Rynek, później okolice Bramy Krakowskiej i kościoła Dominikanów oraz Plac Rybny. Przybywający tu kupcy i handlarze wzbogacali miasto o nowe wyroby rzemieślnicze, sprowadzili przyprawy, narzędzia, ale także zwyczaje, języki, kulturę i wierzenia. Lublin na pograniczu kulturowego Wschodu i Zachodu, stał się domem dla Rusinów, Żydów, Niemców, Turków i Ormianów. Miasto w czasie złotego wieku odwiedzali również znani artyści, m.in. Jan Kochanowski i Mikołaj Rej, którzy czerpali inspirację do swojej twórczości z życia w Lublinie.

To, jak znaczącą rolę pełnił Lublin w czasie unii Polski i Litwy, wpłynęło na to, jakim miastem jest dziś. Poznaj perły architektury, odkrywaj historyczne miejsca. Próbuj lubelskiej kuchni i wędruj szlakami turystycznymi, które zaprowadzą Cię w znane i zupełnie nieznane zakątki Miasta Inspiracji – razem z aplikacją Turystyczny Lublin poznasz jego historię, poczujesz ducha przeszłości i odkryjesz tajemnice, które skrywa miasto Koziego Grodu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments