Muzeum Lubelskie zostanie połączone z Muzeum Narodowym, a docelowo stanie się samodzielną instytucją kultury o randze narodowej.

– Muzeum Lubelskie zasługuje na to, by podnieść jego rangę do rangi narodowej. Pierwszy etap to powołanie Muzeum Narodowego na bazie Muzeum Lubelskiego, czyli połączenie tych dwóch instytucji – wyjaśnia Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz wiceprezes Rady Ministrów.

Zwieńczeniem tych wszystkich działań będzie powołanie Muzeum Narodowego w Lublinie, które w pierwszej fazie będzie podlegało pod marszałka, a w tej późniejszej będzie samodzielną instytucją prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce.

– Wszyscy pracownicy w wyniku połączenia tych dwóch instytucji przejdą do Muzeum Narodowego. Gwarantujemy stabilizację zatrudnienia – zapewnił minister Gliński.

Zdaniem Jarosława Stawiarskiego, marszałka województwa lubelskiego, dzięki podjęciu takiej decyzji Lubelszczyzna stanie się siedzibą dziedzictwa kulturowego. – Muzeum Lubelskie wejdzie na wyższy poziom, jeśli chodzi o kulturę. Muzeum Narodowe będzie czymś, na co czekali mieszkańcy Lublina i Lubelszczyzny – podkreśla marszałek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments