Rabarbar jest ceniony nie tylko za walory smakowe, ale głównie za właściwości zdrowotne: działa przeciwzapalnie, przeczyszcza, dodaje urody zwalczając m.in. trądzik, zapobiega rozwojowi komórek rakowych. Rabarbar smakuje wyśmienicie na surowo, jak i po upieczeniu czy ugotowaniu. Jest doskonały na przetwory i do pieczenia ciast. Rabarbar najlepiej smakuje do końca czerwca, później potrawy z rabarbarem mogą mieć gorzki posmak, dlatego warto go zamrozić lub przygotować domowe przetwory. Smacznego!
Dżem z rabarbaru
Składniki:
(3 słoiki o pojemności ok. 220 ml)
1 kg rabarbaru (po odcięciu końcówek)
250 g cukru
skórka starta z 2 pomarańczy
sok wyciśnięty z 2 pomarańczy
sok wyciśnięty z jednej cytryny
Przygotowanie:
Rabarbaru nie ma potrzeby obierać, tylko umyć, osuszyć i pokroić na kawałki o grubości około 1cm. Przełożyć do garnka z grubym dnem. Dodać cukier, sok z pomarańczy i cytryny oraz skórkę otartą z pomarańczy.
Smażyć na małym ogniu, często mieszając (najlepiej drewnianą łyżką), do zgęstnienia dżemu. Gorący dżem przełożyć do wyparzonych słoików.
Dno garnka do pasteryzacji wyłożyć lnianą ściereczką. Luźno ustawić słoiki i zalać gorącą wodą, do mniej więcej ¾ wysokości słoików. Zagotować wodę w garnku, gotować 15 minut od zagotowania, na małym ogniu, pod przykryciem. Słoiki wyciągnąć z garnka, ustawić na ściereczce i pozostawić do ostygnięcia.
Mus z rabarbaru do ciasta
Składniki:
rabarbar (dowolna ilość)
woda ok 1/4 szklanki
cukier (na 1 kg rabarbaru 1 szklanka)
Przygotowanie:
Rabarbar umyć, oczyścić z włókien, pokroić na około 1 cm kawałki. Włożyć do rondla, podlać wodą, zagotować. Zmniejszyć ogień i podgrzewać często mieszając, aż rabarbar zacznie się rozpadać. Dodać cukier, ciągle mieszając podgrzewać, aż do zgęstnienia. Przełożyć do słoików i pasteryzować ok 20 minut.
Kompot z rabarbaru
Składniki:
rabarbar
cukier
woda przegotowana – wystudzona
Przygotowanie:
Rabarbar umyć, pokroić w 1 cm kawałki. Napełnić 0,4 l słoiki pokrojonym rabarbarem do 3/4 wysokości. Do każdego słoika dodać 3 łyżki cukru, dolać wodę do pełna. Zakręcić słoiki. Dno garnka do pasteryzacji wyłożyć lnianą ściereczką. Luźno ustawić słoiki i zalać zimną wodą, do mniej więcej ¾ wysokości słoików. Zagotować wodę w garnku, gotować 15 minut od zagotowania, na małym ogniu, pod przykryciem. Słoiki wyciągnąć z garnka, ustawić na ściereczce i pozostawić do ostygnięcia.
Konfitura z rabarbaru z suszonymi figami
Składniki
(5 słoików o pojemności 250 ml)
1,1 kg rabarbaru
100 g suszonych fig
1 pomarańcza
500 g cukru żelującego
3 łyżki sherry
Przygotowanie:
Rabarbar oczyścić, jeśli istnieje konieczność – obrać ze skórki. Rabarbar i figi pokroić na małe kawałki i wrzucić do garnka. Z wyparzonej pomarańczy otrzeć skórkę i wycisnąć sok, dodać do rabarbaru. Całość zasypać cukrem żelującym i odstawić na 3-4 godziny do przegryzienia się smaków. Następnie doprowadzić do zagotowania. Od czasu do czasu mieszając, gotować na dużym ogniu przez 4 minuty.
Dodać sherry, zamieszać i natychmiast wrzącą konfiturę przelać do czystych, wyparzonych słoików (do górnej krawędzi słoika). Zamknąć słoiki i odstawić do ostygnięcia, do góry dnem.