Już po raz ósmy w sobotę (7 września) odbędzie się Czytanie Narodowe. W całej Polsce zostaną odczytane wybitne utwory, które znalazły się w kanonie naszej literatury. W tym roku zapoznamy się ze zbiorem zatytułowanym: Nowele Polskie. Sprawdziliśmy miejsca w Lublinie, które włączyły się w akcję.

LISTA MIEJSC

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie (ul. Rynek 11)

W MBP Narodowe Czytanie rozpocznie się o godzinie 16 przed kamienicą, w której znajduje się Filia nr 21. W tym miejscu pracownicy biblioteki przebiorą się w stroje z epoki, by jak najwierniej odzwierciedlić przytaczane fragmenty. Tradycyjnie Narodowe Czytanie wspomogą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie. Wystąpią oni ze streszczeniem noweli „Katarynka” Bolesława Prusa.

Organizatorzy zachęcają do przybycia z własnym egzemplarzem lektur: „Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa, „Dym” – Maria Konopnicka, „Katarynka” – Bolesław Prus, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) – Bruno Schulz, „Orka” – Władysław Stanisław Reymont, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski, „Sachem” – Henryk Sienkiewicz i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) – Henryk Rzewuski.

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie (ul. Gabriela Narutowicza 17)

W Teatrze wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12 i potrwa około godzinę. Utwory czytać będą aktorzy. Usłyszymy między innymi: „Dym” Marii Konopnickiej, „Orkę” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, oraz fragment prozy „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego

W WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie Narodowe Czytanie rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa około godzinę. Fragmenty utworów przeczytają zaproszeni goście. O godzinie 12 zobaczymy spektakl wystawiony przez Trupę aktorów.

– Nasze przedstawienie odbędzie jak co roku na dziedzińcu biblioteki. Wystawimy nowelę Henryka Sienkiewicza „Komedia z pomyłek” – zaprasza Beata Januszek, reżyser spektaklu.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Dworek Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12, kiedy to zaproszeni goście odczytają nowele. W tym roku wśród zaproszonych osób znajdą się m.in. dr hab. Alina Orłowska, prof. UMCS, prorektor ds. Kształcenia UMCS, Grażyna Lutosławska, pisarka, autorka audycji w Radiu Lublin, Joanna Zętar – Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, prof. dr hab. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS, dr Jarosław Cymerman z Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza. W godzinach 11:30-13:00 wstęp do Ogrodu Botanicznego UMCS będzie bezpłatny (wejście od strony ulicy Willowej).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments