Lublin jest miastem wyróżniającym się wysoką jakością życia, dobrym stanem środowiska naturalnego i aktywności obywatelskiej – tak wynika z Raportu o polskich metropoliach. Sprawdzano atrakcyjność inwestycyjną miasta i konieczność dalszego rozwoju promocji gospodarczej obszaru metropolitalnego.

Z analizy wynika, że najsilniejszymi stronami Lublina są Kapitał Jakości Życia oraz Kapitał Instytucjonalno-Demokratyczny. Wysoką ocenę wywalczyliśmy bardzo dobrym stanem środowiska naturalnego, poczuciem bezpieczeństwa wśród mieszkańców oraz aktywnością obywatelską. Eksperci PwC podkreślają także, że istotnym atutem miasta jest duża liczba studentów wybierających kierunki ścisłe i informatykę.

– Wyniki kolejnego niezależnego raportu renomowanej instytucji potwierdzają, że Lublin jest jedną z najbardziej otwartych i przyjaznych do życia polskich metropolii, a jego największą wartością są aktywni i oddani miastu mieszkańcy będący jego najlepszymi ambasadorami. To oni przyciągają tutaj tak wielkie zagraniczne firmy, których napływ zauważamy w ostatnich latach – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Lublin znajduje się obecnie w czołówce polskich metropolii pod względem wykorzystania funduszy europejskich. Miasto może pochwalić się też dużymi wydatkami na inwestycje oraz na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że ważnym elementem rozwoju miasta powinna być cyfryzacja w obszarze funkcjonowania urzędów miejskich, a także wzmocnienie kontaktu władz miasta i obszaru metropolii z jego mieszkańcami poprzez wykorzystanie w komunikacji kanałów elektronicznych, w tym mediów społecznościowych.

Istotnym wyzwaniem dla naszego miasta pozostaje zmniejszenie stopy bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych. Raport jasno wskazuje, że ważnym elementem jest teraz stworzenie nowych miejsc pracy, szczególnie z uwzględnieniem branży IT, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród lubelskich studentów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments