Nietolerancja laktozy, czyli cukru występującego w mleku, to jedna z najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych. Dochodzi do niej wtedy, gdy w organizmie brakuje laktazy – enzymu koniecznego do rozkładu laktozy. Wtedy po wypiciu mleka lub innych produktów zawierających laktozę mamy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Nietolerancja laktozy to niewłaściwa reakcja organizmu, która pojawia się po spożyciu produktów zawierających laktozę. Przyczyną tego jest brak lub niedobór jednego z enzymów trawiennych, który rozkłada laktozę na glukozę i galaktozę. Skutkiem tego są kwasy i gazy, które drażnią błonę śluzową, co prowadzi do przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną nietolerancji laktozy jest dziedziczny niedobór laktazy. Objawy tego rodzaju nietolerancji rzadko występują u niemowląt i dzieci. Najczęściej pojawiają się dopiero w wieku dojrzewania lub u dorosłych. Nietolerancja może być również wynikiem wrodzonego niedoboru laktazy, ale też może być skutkiem takich chorób, jak np. choroba Leśniowskiego-Crohna, martwicze zapalenie jelita, zespół krótkiego jelita, infekcje żołądkowo-jelitowe, celiakia, czy mukowiscydoza.

Do niszczenia nabłonka i kosmków jelitowych może dojść także w wyniku nadmiernego stosowania niektórych leków, np. antybiotyków, leków przeciwzapalnych, ale też alkoholu. Co ciekawe, na rozwój nietolerancji laktozy może mieć wpływ także długotrwałe stosowanie diety bezmlecznej.

Objawy

Objawy nietolerancji laktozy są niespecyficzne i przypominają objawy wielu chorób przewodu pokarmowego (zwłaszcza zespołu jelita drażliwego). Pojawiają się m.in. biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, nudności i wymioty.

Stopień nasilenia tych objawów zależy od ilości spożytej laktozy (im większa dawka, tym objawy są bardziej nasilone), a także od stopnia niedoboru laktazy i postaci spożytego pokarmu zawierającego laktozę.

Warto wspomnieć, że objawy nietolerancji laktozy pojawiają się najczęściej po kilku lub nawet kilkunastu godzinach od spożycia tego cukru. W związku z tym chorzy często nie widzą związku między dolegliwościami, a spożywaniem mleka i jego przetworów.

Diagnoza i leczenie – więcej przeczytasz tutaj

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments