Rusza rewitalizacja Parku Ludowego, która będzie kosztować ponad 34 miliony złotych. Obejmie ona kompleksowe zagospodarowanie zieleni, powstanie ogrodów i ścieżek dydaktycznych, placów zabaw, siłowni i tras spacerowych, również dla biegaczy oraz rowerzystów. Planowany termin zakończenia rewitalizacji to 30 września 2020 roku.

– Jest to inwestycja od wielu lat wyczekiwana przez mieszkańców miasta. Już w przyszłym roku, ponad 23-hektarowy Park Ludowy zyska nowe funkcje, umożliwiające komfortowe spędzanie wolnego czasu i rekreację w centrum miasta – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Projekt rewitalizacji Parku Ludowego powstał na podstawie koncepcji społecznej i we współpracy z jej autorami. Jeszcze na etapie prac projektowych wstępna wizja została zaprezentowana mieszkańcom i przekazana do konsultacji.

Rewitalizacja obejmie kompleksowe zagospodarowanie zieleni, powstaną dydaktyczne ogrody: roślin wodnych i wodny oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze. Strefa wypoczynku obejmie m.in. place zabaw, place do ćwiczeń i siłownie. Stworzona zostanie przestrzeń publiczna do spacerów, jazdy na rowerze i aktywnego spędzania czasu. Planowana jest przystań kajakowa i nowa kładka łącząca park z bulwarem po drugiej stronie rzeki, jako dwupoziomowe asymetryczne wejście z funkcją tarasu widokowego dla pieszych i rowerzystów. Projekt przewiduje utworzenie wybiegów dla psów.

Podczas rewitalizacji zostanie wyciętych trzysta pięćdziesiąt drzew. W tę liczbę wliczają się drzewa chore i drzewa, które kolidują z przewidzianym remontem.

Park Ludowy został już ogrodzony. Poza robotnikami nikt nie może do niego wejść. Park będzie zamknięty do końca jego przebudowy, która zakończy się jesienią 2020 roku. Całkowity koszt prac kompleksowej rewitalizacji to ponad 34 mln zł, z czego 15 mln zł to środki europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Park Ludowy powstał w 1951 roku i łączna jego powierzchnia wynosi dwadzieścia trzy hektary. Obiekt powstał z inicjatywy Władysława Niemca.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments