Po raz 16. uliczki Starego Miasta staną się najbardziej niezwykłymi zakątkami Polski. W nocy z soboty (4 czerwca) na niedzielę (5 czerwca) w Lublinie odbędzie się Noc Kultury. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem Sztuki Stosowanej.

– Ostatnie dwa lata były dla nas bardzo traumatycznym czasem w związku z pandemią COVID-19. To co jest istotą Nocy Kultury to jest wspólne świętowanie, tworzenie wspólnej przestrzeni przyjaznej i otwartej dla mieszkańców i dla gości – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury w Lublinie. – Ten rok też jest dla nas trudny, bo wiemy co się dzieje za naszą wschodnią granicą i bardzo trudne jest świętowanie w takich okolicznościach. Tych osób, które pojawiły się w Polsce po 24 lutego nie traktujemy, jak uchodźców, a jak naszą lubelską społeczność – dodaje.

Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje swoją różnorodnością. Ogromna ilość wydarzeń tworzy klimat, dzięki któremu każdy lublinianin może poczuć dumę z własnego miasta, a turysta jeszcze długo będzie ciepło wspominał piesze wycieczki po Starym Mieście. Sztuka po raz kolejny ożywi miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy znów staną się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami muzycznymi, a uliczki Starego Miasta zaskoczą nawet stałych bywalców.

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Wybrane wydarzenia Nocy Kultury

Paradise Lost I | Stare Miasto w Lublinie | 19.00-02.00

Stado mobilnych, napędzanych siłą wiatru, symbolicznych i kolorowych rajskich ptaków wykonanych przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem Jarosława Koziary.

Autorzy: studenci Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem Jarosława Koziary.

Paradise Lost II | 19.00-02.00

Na Starym Mieście będziemy mogli zasmakować raju utraconego: zobaczymy drzewo wiadomości dobrego i złego oraz wielkiego węża. Poemat Miltona kończy się wygnaniem pierwszych ludzi z raju.

Autor: Jarosław Koziara

Lublin Hartwiga | ul. Jezuicka | 19.00-02.00

Pierwsze w życiu zdjęcie zrobił w Lublinie na Starym Mieście w 1920 roku. Edward Hartwig (1909-2003) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografików, który patrzył na Lublin jak malarz i poeta.

Autor: Emilia Kietlińska-Drozd

Ożywione kadry | Bramy: Złota 1 i Złota 5 | 22.00-02.00

Wszyscy zapewne doceniamy urok szlachetnych fotografii. Tym razem będziemy mogli wejść w ich przestrzenie. Dzięki uprzejmości Pani Ewy Hartwig-Fijałkowskiej na jednym ekranie zobaczymy zdjęcie Edwarda Hartwiga, zaś na drugim, dzięki animacji komputerowej, ożyją fotografie Romana Krawczenki.

Autorzy: Bartek Polak, Roman Krawczenko, Edward Hartwig (1909–2003)

Noc Kultury na dachu VIVO! | VIVO! Lublin, Aleja Unii Lubelskiej 2 | 19.00-02.00

20.00-20.30 – Lód latem

Prezentacja choreografii grupowych oraz indywidualnych przez zawodniczki klubu As Lublin.

19.00–01.00 – Pokaz rzeźby

Artyści z Ice Team realizują nawet najbardziej wyszukane pomysły na całym świecie. Niejednokrotnie zdobyli tytuł mistrza świata, a tym razem na oczach widzów, między innymi za pomocą pił elektrycznych, wydobędą z lodowej bryły specjalnie zaprojektowaną rzeźbę. Inspiracją do zaprojektowania lodowej rzeźby była architektura Starego Miasta.

Rodzinne warsztaty rzeźbienia w lodzie (zapisy od 27 maja)

Autorzy: Ice Team & Benek Byrski, As Lublin

Noc w Browarze | PERŁA – Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15 | 19.00–02.00

19.00–02.00 Wstążki w Perle to niezwykła interaktywna instalacja, do której będziecie mogli wejść i zanurzyć się w ogromnej ilości tasiemek. Zielona dżungla z pewnością stanie się idealnym tłem do szalonych zdjęć z przyjaciółmi.

22.15 – 22.55 | 23.15–23.55 | 00.15–00.55 | Kino Perła | Szklane negatywy, reż. Jan Borowiec – projekcja filmowa

Podczas remontu kamienicy w Lublinie w 2010 roku robotnicy natrafili na ścianę, której nie było na planach budynku. W ukrytym za nią schowku odkryli zbiór zdjęć wykonanych na szkle. Kolekcja zawiera ponad 2700 szklanych negatywów przedstawiających ludzi, którzy mieszkali w Lublinie prawie 100 lat temu. Autor filmu razem z Tal Schwartz, wolontariuszką z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, poszukują odpowiedzi na pytania, kto wykonał zdjęcia, a także kim są ludzie przedstawieni na fotografiach. Śledztwo prowadzi do Izraela, gdzie docierają oni do osób, dzięki którym tajemnica kolekcji może zostać odkryta.

19.00–02.00 Oficjalna Strefa Gastro Nocy Kultury.

Teren Browaru to idealne miejsce, by zregenerować siły po nocokulturowych wędrówkach. Czekają tam food trucki z różnorodnym menu, które zaspokoi głód i gusta nawet najbardziej wymagających.

19.00–21.30 – Zwiedzanie Warzelni

19.00–01.00 – Zwiedzanie Podziemi Browaru (wejściówki – zapisy od 27 maja)

Wiosna w Browarze – instalacja świetlna Jarosława Koziary

„Wiosna w Browarze”, stanowi stały element dekoracji przestrzeni w Perle.

Jazz w mieście | Stare Miasto w Lublinie | 19.00–00.30

19.30–20.00 – standardy jazzowe w wykonaniu studentów Kierunku Jazz i Muzyka Estradowa WA UMCS

20.00–20.30 – Zespół Wokalny Kierunku Jazz i Muzyka Estradowa WA UMCS pod opieką Mateusza Obroślaka

20.30–21.00 – Martyna Sabak/Adam Jarzmik z zespołem

21.00–23.00 – Mariusz Bogdanowicz Band – dwie części (instrumentalna i wokalna)

23.00–00.00 – jam session

Mariusz Bogdanowicz Band: Adam Jarzmik, Michał Iwanek, Adam Wendt, Sebastian Kuchczyński, Piotr Schmidt, Mariusz Bogdanowicz, Marcelina Gawron, Michał Lewartowicz

Autorzy : studenci z Katedry Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej

Botaniczne witraże | Stare Miasto w Lublinie | 19.00–02.00

Projekt nawiązuje do założonego w 1837 r. na dawnych Polach Dominikańskich Ogrodu Saskiego w Lublinie na wzór warszawskiego. Rośliny, które zostały wykorzystane przy zakładaniu ogrodu, oprawione zostaną w szkło, tworząc instalację botanicznych rozet wpisaną w przestrzeń miasta. Niepozorne kwiaty zostają wyniesione na poziom wzroku widza, skłaniając go do zatrzymania i przyjrzenia im się z bliska. Jedna z latarni Starego Miasta również zostanie ozdobiona botanicznymi witrażami.

Autor: Jagoda Żyszkowska

Szklane domki | Grodzka 7 | Narożne schody | 19.00–02.00

Szklane domy to metafora, którą pamiętamy z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a szklane domki to artystyczna wizja baśniowego miasteczka, nad którą fruwają szklane kolorowe ptaki. Autor: Karolina Karpińska

Szklane krople | plac Dominikański | 19.00–02.00

Deszcz kilkuset cudownych szklanych kropli, które dzięki podświetleniu będą mienić się kolorowymi refleksami. To idealne miejsce do zdjęć z przyjaciółmi. Daj się porwać urokowi niesamowitej instalacji!

Autor: Karolina Karpińska

Taniec w powietrzu | plac Dominikański | 19.00–23.00

Zapraszamy do świata akrobatyki! Taniec w powietrzu to bardzo widowiskowa forma ekspresji. Wykonawcy zaprezentują niezwykłe umiejętności balansowania, kontroli ciała i płynności.

19.00–19.20 – trio: Asia, Aga i Jagoda poznały się na treningach szarf i połączyła je wspólna pasja. Uwielbiają wspólne treningi zarówno pod okiem trenera, jak i samodzielne. Taniec w powietrzu to debiutancki układ tego trio. (Fundacja Sztukmistrze)

solo: Noemi pasjonuje się dalekimi podróżami, zwierzętami i aerialami. Akrobatyka powietrzna stanowi dla niej świetną odskocznię od codzienności, a bycie w powietrzu daje poczucie wolności.

Fundacja Sztukmistrze

19.30–21.00 – 13 solowych pokazów grupy zaawansowanej (Strefa Wysokich Lotów)

21.00–21.20 – Dziki Wschód – etiuda grupowa, która będzie punktem kulminacyjnym całych pokazów. Jest to niesamowity pokaz, zawierający w sobie trzy różne historie. Występuje zarowno taniec w powietrzu, jak i na ziemi. (Strefa Wysokich Lotów)

21.30–23.00 – 20 solowych występów Kadry Aerial (Strefa Wysokich Lotów)

Autorzy: Fundacja Sztukmistrze, strefa Wysokich Lotów

Mural | plac Rybny | 19.00–02.00

Autorem muralu jest stypendysta dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami w roku 2017.

Uczestnik Studium Wiedzy o Sztuce – Galeria Labirynt.

Autor: Marcin Wrzal

Proza i poezja życia | Stare Miasto | 19.00–02.00

Słowo w mieście będzie pojawiać się zdecydowanie częściej niż zazwyczaj, także miej oczy dookoła głowy i rozglądaj się uważnie. Z pewnością zauważysz wielkoformatowe cytaty, ale nie zabraknie również pięknych słów w maleńkich formach. Czy znajdziesz je wszystkie?

Autorzy: Alina Januszczyk, Marcelina Gzyl, Andżelika Kwolik

Wiosenna dziewczyna i Olha 1891 | Brama Grodzka | 19.00–00.00

Prezentacja artystyczna dotyczy kwestii tożsamości, pamięci i uczuć, które wywołuje wojna w Ukrainie. W centrum pracy jest kobieta i jej sytuacja w obliczu katastrofy wojny.

Autor: Ylia Hryhoryeva, Olha Chykalo

Fot. Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments