Miesiąc wrzesień jest uznany za Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi i Szpiku. Dlatego w piątek (24 września) w Lublinie spotkali się specjaliści, którzy wyjaśnili jak je diagnozować i jakie badania oraz kiedy wykonywać, aby było możliwe wczesne wykrycie nowotworów.

– Morfologia jest odzwierciedleniem stanu naszego organizmu. Jest to podstawowe badanie zarówno diagnostyczne, jak i profilaktyczne. Warto pamiętać, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu na podstawie badania krwi można było rozpoznać 20 procent białaczek. Badanie morfologii krwi było podstawowym badaniem wykonywanym w medycynie pracy, jednak po 1976 roku zostało ono wykreślone z pakietu badań okresowych i teraz rozpoznawalność białaczek czy innych nowotworów hematologicznych jest na poziomie 2 procent – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii i dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii Krwi w Warszawie.

Morfologię krwi powinno się wykonywać profilaktycznie przynajmniej raz w roku. – Jest ona ważna, bo na jej podstawie możemy rozpoznać wiele nowotworowych chorób. Służy ona też do wykluczenia chorób zapalnych, infekcyjnych, ale również chorób nowotworowych szpiku i układu kostnego – dodaje prof. Lech-Marańda.

Co powinno nas zaniepokoić? Na pewno przewlekłe zmęczenie, osłabienie, nawracające infekcje, a także krwawienie z nosa i dziąseł. – Dodatkowo są to takie objawy, jak gorączka bez żadnej przyczyny, nocne poty i znaczna utrata wagi ciała. Wówczas powinniśmy wykonać morfologię krwi, bo na podstawie tego badania możemy dowiedzieć się o poważnych chorobach. Wczesna diagnostyka umożliwia podjęcie właściwych działań terapeutycznych, wówczas przekłada się to na rokowania u pacjentów i skuteczność leczenia – podkreśla prof. Lech-Marańda.

Dlaczego jest to tak ważne? – Mówimy o bardzo podstawowych badań, między innymi o morfologii krwi dlatego, że choroby nowotworowe, z którymi mamy do czynienia są chorobami, którymi nie możemy zapobiegać, ale możemy je rozpoznawać. Takie badanie to pierwszy element do tego, aby zobaczyć nieprawidłowości – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i lekarz kierujący Oddziałem Hematologicznym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments