W tym roku Muzeum Lubelskie obchodzi dwie ważne rocznice: 40-lecie powołania oddziału Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” oraz 65-lecie likwidacji stalinowskiego więzienia na Zamku. Z tej okazji odbędzie się premiera książki Janiny Kiełboń „Więźniarki polityczne Lubelszczyzny 1944-1956” przybliżającej losy ponad 200 kobiet z regionu, które padły ofiarami opresji ówczesnej władzy.

Dramatyczna historia kryjąca się w murach lubelskiego Zamku dotyczy nie tylko mężczyzn. W latach 1944-1956 tutejszymi więźniarkami były 172 kobiety z całego regionu. O ich pobycie w sowieckich okowach i późniejszych losach pisze w swojej książce dr Janina Kiełboń z Muzeum na Majdanku, autorka wielu prac poświęconych represjom niemieckich okupantów na terenie Lubelszczyzny.

– Książka jest cennym i potrzebnym wydawnictwem źródłowym znacznie pogłębiającym znajomość powojennych dziejów społecznych Lubelszczyzny. Symbolicznie oddaje dziejową sprawiedliwość kobietom, patriotycznym Polkom, które bezpośrednio po II wojnie światowej, przeciwstawiając się narzuconemu z zewnątrz reżimowi władzy, stały się ofiarami reżimu komunistycznego – ocenił publikację Janusz Wrona, profesor UMCS.

Podczas spotkania autorskiego zorganizowanego 9 lutego w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim fragmenty książki „Więźniarki polityczne Lubelszczyzny 1944-1956” odczyta Kinga Hendzel z Radia Lublin,. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12. Wstęp bezpłatny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments