Donatorem może zostać każdy, kto świadomie i dobrowolnie przystąpi do programu. Można to zrobić podpisując dostępny na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie akt donacji, który poświadcza notariusz. W akcie wpisujemy nazwisko osoby, która po naszej śmierci poinformuje uniwersytet.

Od tej pory za ciało donatora są odpowiedzialne wyznaczone w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka osoby. Uniwersytet na własny koszt zabezpiecza i odbiera ciało.

Zazwyczaj około 3 lat wynosi okres, w którym studenci oraz lekarze wykonują sekcje na powierzonym donatorze. Później ciało zostaje skremowane i to uniwersytet organizuje pochówek. Tutaj istnieje kilka możliwości.

– Uczelnia posiada grobowiec na cmentarzu na Majdanku, gdzie zbiorowo chowamy donatorów zgodnie z ich wolą i wyznaniem. Jeżeli takie osoby wolą było pochowanie w grobie rodzinnym, również robimy to na własny koszt. W obu przypadkach powiadamiamy rodzinę, która może uczestniczyć w takim wydarzeniu – mówi Jolanta Lisiecka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zazwyczaj donator pozostaje anonimowy, są jednak wyjątki. – W Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka wisi tablica pamiątkowa w hołdzie donatorom z nazwiskami osób, które w akcie donacji wyraziły na to zgodę – podkreśla Lisiecka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments