Konieczność segregacji i recyklingu odpadów nie jest w dzisiejszych czasach czymś zaskakującym. Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, że musimy dbać o środowisko – do czego zalicza się właśnie ponowne przetwarzanie i wykorzystywanie odpadów, w tym papieru.

Ale czy wiemy na czym polega recykling papieru i jakie korzyści przynosi? Recykling papieru rozpoczyna się w momencie wrzucenie przez nas makulatury do niebieskiego worka. Odpady odebrane przez dedykowaną specjalnie dla nich śmieciarkę trafiają do sortownia, gdzie przeprowadzane jest ich wstępne sortowanie i podział surowca ze względu na kategorie.

Papier nie może zawierać zanieczyszczeń takich jak resztki jedzenia, metale, plastiki czy inne odpady, które powodują, że jest on ciężki do przetworzenia.

Papier, to ten odpad, którego powtórne wykorzystanie dało zaczyn dla współczesnego recyklingu. Efektywne przeprowadzenie tego procesu wymaga jednak spełnienia wysokich wymogów jakościowych stawianych przez papiernie. – mówi Adam Przystupa, dyrektor w spółce KOM-EKO, od lat wprowadzającej proekologiczne rozwiązania.

Wysortowania, doczyszczona makulatura jest prasowana w prostopadłościenne bele. W tej formie surowiec jest przekierowywany do papierni, gdzie przeprowadzany jest recykling. W papierniach papier poddawany jest zgniataniu i rozwłóknianiu, w tym celu przepuszczany jest przez specjalne maszyny, które najpierw tną papier na drobne kawałki, a następnie poprzez podgrzanie temperatury wody i chemikaliów kruszy się na drobne nici celulozy. Tak przygotowana masa jest po raz kolejny czyszczona z pozostałych w niej małych zanieczyszczeń.

Kolejnym etapem jest odbarwianie – mające na celu pozbycie się tuszu drukarskiego i materiałów klejących. Pierwsza część odbarwiania odbywa się za pomocą wody, druga poprzez proces zwany flotacją. Podczas tej części papier wrzucany jest do wielkiego pojemnika, gdzie do masy wstrzykiwane zostają bąble powietrza, mydło oraz chemikalia. Dzięki temu czysty papier zostaje na dole, a wszystkie zanieczyszczenia zostają wyniesione na wierzch.

Ostatnim etapem jest bielenie, niezbędne ze względu na brązowy kolor masy uzyskany po poprzednich procesach. Wykorzystuje się w tym celu środki chemiczne takie jak tlen, ozon i nadtlenek wodoru. Znaczenie ma tu też fakt, że wszystkie elementy uboczne tych chemikaliów mogą zostać bez trudu usunięte w oczyszczalni.

Papier można poddawać recyklingowi do 5 razy, a samo wykorzystanie wtórne makulatury niesie za sobą szereg zalet. Oto kilka przykładów:

  • ograniczenie wielkości wysypisk – składowiska śmieci zajmują znaczne powierzchnie, a ponadto mają niekorzystny wpływ na otoczenie – zanieczyszczają środowisko.

  • ograniczenie wycinki drzew – przetwarzanie zużytego papieru pozwala na zminimalizowanie potrzeby wycinki nowych drzew do produkcji papieru, którego używamy na co dzień.

  • zmniejszenie kosztów produkcji papieru – recykling pozwala zredukować zapotrzebowanie na energię i paliwo, a tym samym zmniejszyć negatywny produkcji papieru na środowisko naturalne, a przede wszystkim obniżyć koszt finalnego produktu.

Co każdy z nas może robić? Powinniśmy oddawać niepotrzebny nam już papier (gazety, książki, tekturę itp.) do miejsc takich jak skup makulatury, a wszystkie inne śmieci i odpady segregować i wrzucać do specjalnych pojemników służących do segregowania odpadów.

Jeśli nie wiesz gdzie wyrzucić dany odpad, ściągnij bezpłatną aplikację ekoAPP, którą dla mieszkańców Lublina stworzyła spółka KOM-EKO.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments