W piątek (15 stycznia) ruszają zapisy pierwszej grupy na szczepienia przeciw COVID-19. Należą do niej między innymi seniorzy, nauczyciele, a także służby mundurowe. Podpowiadamy, jak można się zapisać i kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności.

W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni seniorzy powyżej 70 roku życia. O kolejności szczepienia decyduje numer pesel, więc pierwszeństwo mają mieć najstarsi. Pierwsi seniorzy szczepionkę mają dostać w poniedziałek (25 stycznia).

Później szczepionka zostanie podana służbom mundurowym, więc zgłaszać się będą mogli między innymi przedstawiciele policji, straży miejskiej, wojska i służby więziennej. Następnie przyjdzie kolej na nauczycieli.

Jak zapisać się na szczepienie

Na szczepienie można zarejestrować się poprzez infolinię NFZ pod nr telefonu 989 lub 22 62 62 989. Można to zrobić też poprzez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), Internetowe Konto Pacjenta oraz za pośrednictwem lekarza lub placówki, w której ten lekarz świadczy usługi.

Następnie po zapisaniu, kwalifikacji na szczepienie będzie musiał dokonać lekarz. Kolejny etap to wykonanie szczepienia w najbliższym punkcie szczepień oraz obserwacja pacjenta. Po upływie 21 dni szczepienie należy powtórzyć bez konieczności ponownej rejestracji.

Szczepienia będą realizowane w szpitalach, u lekarzy POZ, szpitalach rezerwowych i u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Zgodnie z narodowym programem szczepień ochronnych, punkt szczepień uruchomiono w każdej gminie. W województwie lubelskim będzie ich ponad 400.

Tu znajdziesz punkty szczepień w Lublinie

Skierowania na szczepienie przeciw COVID-19

Na szczepienie przeciw COVID-19 można również otrzymać e-skierowanie. Różni się ono od tradycyjnego e-skierowania, bo nie posiada kodu. Będzie ono widoczne na Internetowym Koncie. Skierowania na szczepienia są ważne 60 dni od momentu ich wystawienia.

W przypadku e-skierowania proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii NFZ (989), umówić się elektronicznie poprzez swoje IKP, a także umówić się za pośrednictwem lekarza, który wystawił e-skierowanie lub placówki, w której ten lekarz świadczy usługi.

Umówienie się na szczepienie wymaga jedynie podania swoich danych osobowych (system e-rejestracji jest zintegrowany z systemem e-zdrowie (P1), co umożliwia automatyczną weryfikację ważności e-skierowania).

Przeciwwskazania

Kwalifikacji na szczepienie dokonuje lekarz indywidualnie, po wywiadzie z pacjentem. Do szczepienia nie ma żadnych przeciwwskazań, a wręcz przeciwnie – im większa liczba chorób współistniejących, na które z wiekiem choruje większość seniorów tym szybciej należy zarejestrować się na szczepienie. Jedynym przeciwwskazaniem na podanie preparatu jest ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik szczepionki. Jej podanie należy odroczyć również w przypadku wystąpienia ostrego przebiegu choroby zakaźnej z gorączką.

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments