Sen Szamana. Plenerowe widowisko na placu Teatralnym

0
360

W niedzielę (29 sierpnia) na placu Teatralnym zobaczymy widowisko norweskiego Teatru Stella Polaris. „The dream od the Shaman”, czyli mitologiczna opowieść o umiejętnościach szamanów i kapłanek, rozpocznie się o godzinie 19.

W starożytnych czasach nordyckich podziwiano ludzi o umiejętnościach szamanów i kapłanek. Wierzono, że potrafią przekształcać się w różne zwierzęta, aby uzdrawiać siebie i innych. Prowadzili oni ceremonie, podczas których odgrywano mitologię, odsłaniając całą głębię nordyckiego folkloru.

„The Dream of the Shaman” norweskiego teatru Stella Polaris jest inspirowany tymi opowieściami. Rytuał celebruje życie, przyrodę i dziedzictwo po zapadnięciu zmroku. Spektakl połączony jest z warsztatami, których uczestnicy nakładają maski i stają się częścią tej magii.

Teatr Stella Polaris założył w 1985 roku Per Pildra Borg wraz z żoną Merete Klingen. To uznany teatr działający w domenie teatru ulicznego, cyrku i akrobatyki. Jego celem jest praca nad międzykulturowym zrozumieniem i integracją kultur. Zespół składający się z profesjonalnych aktorów, muzyków i freelanserów z Norwegii i zagranicy realizuje projekty o zasięgu lokalnym i międzynarodowym.

Per Spildra Borg jest aktorem, instruktorem, muzykiem, od 1985 roku reżyserem w Teatrze Stella Polaris. Swoją karierę teatralną rozpoczął w 1979 roku jako współzałożyciel Saltkompaniet, jednej z pierwszych norweskich niezależnych grup teatralnych. W latach 1981–1985 współpracował z Teater Beljash. Otrzymał liczne nagrody od norweskich instytucji za jego wkład osobisty w budowanie norweskiego świata teatralnego. W 2014 roku został laureatem nagrody Norwegian Stage Instructors.

Wstęp wolny.

Fot. Materiały CSK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments