W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie została przeprowadzona setna operacja przy użyciu robota da Vinci. Obecnie w Pracowni Robotyki Operacyjnej operuje już pięciu lekarzy, a kolejne osoby – po kilkumiesięcznym szkoleniu i uzyskaniu certyfikatów operatorów – dołączą wkrótce do zespołu.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. W 2022 roku szpital dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w naszym kraju, które wykorzystują robota w swojej pracy. Systemy robotyczne używane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie, w Polsce dopiero od niedawna, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i ich wysoką cenę. Pierwsza operacja z użyciem robota da Vinci w lubelskim szpitalu została przeprowadzona w kwietniu ubiegłego roku. Przeprowadził ją chirurg dr n. med. Jerzy Draus.

Jakie zabiegi wykonuje robot

W Pracowni Robotyki Operacyjnej wykonywane są obecnie zabiegi w trzech zakresach: chirurgii, urologii i ginekologii. Wykonuje je zespół lekarzy, w skład którego wchodzą ginekolog dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, urolog dr n. med. Janusz Frey, a także lekarze, którzy zaliczyli program szkoleniowy i rozpoczęli samodzielne operacje – to szef oddziału Chirurgii Ogólnej dr hab. n. med. Jerzy Mielko i urolog dr n. med. Gabriel Surdacki. Wspiera ich zespół certyfikowanych w systemie robotycznym da Vinci lekarzy asystentów oraz przeszkolonych anestezjologów i instrumentariuszy.

– System chirurgii robotycznej da Vinci to przede wszystkim wymierne korzyści dla pacjenta. Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez kilkumilimetrowe otwory. Dzięki temu po operacji wszystko o wiele szybciej się goi, pacjent często może wrócić do domu już w drugiej dobie po zabiegu, a do pełnej sprawności również dochodzi wielokrotnie szybciej niż po tradycyjnej operacji – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

Obecnie w szpitalu szkolą się kolejne zespoły chirurgów, urologów i ginekologów. Jak wyjaśnia Dorota Cichocka, koordynator Pracowni Robotyki Operacyjnej, najbliższe plany zakładają przeszkolenie 20 osób z personelu medycznego, które uprawnią lekarzy do przeprowadzania operacji w systemie chirurgii robotycznej da Vinci.

– Robotyka to ogromny przełom w technologii chirurgicznej, w wyniku którego operacje z wykorzystaniem robotów medycznych w przeciągu kilku lat znacząco zastąpią dotychczas stosowane praktyki chirurgiczne – podsumowuje Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej.

System robotyczny da Vinci został zakupiony z budżetu województwa lubelskiego. Całkowity koszt to 14 mln 950 tys. zł.

Fot. Materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments