Spilno Lublin oficjalnie rozpoczęło działalność. To nowe miejsce w Lublinie, które powstało z myślą o młodych mieszkańcach miasta z Polski i z Ukrainy.

Jego utworzenie i działalność są finansowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Organizacja placówki oraz opracowanie programu działań pomocowych i integracyjnych, to inicjatywa miasta, realizowana dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu lubelskich organizacji pozarządowych.

– Od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie, w Lublinie dokładamy wszelkich starań, by jak najlepiej zadbać o potrzeby osób, które znalazły schronienie w naszym mieście. To przede wszystkim kobiety z dziećmi, grupa szczególnie wymagająca wsparcia, opieki i stworzenia przestrzeni do budowania relacji oraz więzi społecznych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Dzięki współpracy z UNICEF mamy możliwość zaproszenia ukraińskich i polskich dzieci oraz ich opiekunów do wyjątkowego miejsca nauki, zabawy i integracji. Doświadczenie i umiejętności organizacji pozarządowych, którym powierzyliśmy prowadzenie Spilno Lublin, gwarantują powodzenie tej inicjatywy.

Słowo „spilno” w języku ukraińskim oznacza „wspólnie”. Zwrot ten stał się nazwą przestrzeni przy ul. Kazimierza Wielkiego 8 w Lublinie, a jednocześnie określa sposób myślenia o tym miejscu i działania organizatorów. Ich intencją jest zachęcenie młodych lublinian każdej narodowości do wspólnej nauki, zabawy i wzajemnego wspierania się.

– UNICEF wspiera władze lokalne w Polsce, czego przykładem jest nasza owocna współpraca z Lublinem, aby pomóc dzieciom, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów z powodu wojny w Ukrainie. W miarę jak ten konflikt się przedłuża, uchodźcze rodziny potrzebują bardziej trwałego wsparcia. Spilno to wyjątkowe miejsce, w którym najbardziej potrzebujące dzieci mogą otrzymać wsparcie oraz szansę na naukę, zabawę i nawiązanie nowych przyjaźni. Bardzo się cieszę, że Lublin jest drugim po Łodzi ośrodkiem miejskim w Polsce, w którym uruchomiono Spilno i nie możemy się doczekać powitania tutaj społeczności tego miasta – mówi Rashed Mustafa, krajowy koordynator Biura Reagowania Kryzysowego UNICEF w Polsce.

Organizatorami wydarzeń w ramach Spilno Lublin są lubelskie organizacje pozarządowe od lat specjalizujące się w pomocy osobom potrzebującym wsparcia: Fundacja Sempre a Frente, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Bona Fides i Fundacja 5Medium.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments