Stare Miasto w Lublinie jest coraz chętniej odwiedzanym miejscem w Polsce. Turyści z kraju i świata zachwycają się lubelską architekturą łączącą elementy baroku i renesansu, a także gotyku. Poznajcie pięć zabytków należących do najnowszego szlaku turystycznego stworzonego w ramach projektu „Tajemnice Dwóch Wież”, które trzeba odwiedzić, będąc na Starym Mieście w Lublinie.

  1. Wzgórze Zamkowe

Zamek na przestrzeni wieków był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany, by stać się przykładem stylu neogotyckiego. Przez wieki stanowił rezydencję królów, następnie archiwum miejskie i więzienie. Dziś na Wzgórzu Zamkowym funkcjonuje Muzeum Narodowe w Lublinie. Co ciekawe, najstarsze budynki kompleksu zamkowego reprezentują styl romański (donżon), a także połączenie gotyku i renesansu lubelskiego (Kaplica Trójcy Świętej). Warto je zwiedzić, odwiedzając Zamek Lubelski. Donżon to absolutny faworyt na lubelskiej trasie turystycznej oraz najlepsze miejsce do obejrzenia panoramy miasta.

  1. Bazylika oo. Dominikanów

Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie to przykład budowli renesansu lubelskiego o źródłach gotyckich w bryle i baroku we wnętrzu. Prócz walorów architektonicznych, pochwalić się może bogatą i ciekawą historią. Według odkryć badaczy, to właśnie tutaj tuż po podpisaniu Unii Lubelskiej odbyła się msza święta, w której uczestniczył król Zygmunt August. W jej murach przez stulecia przechowywane były również jedne z największych relikwii Drzewa Krzyża Świętego na świecie!

  1. Brama Krakowska

Brama Krakowska to doskonale zachowany element średniowiecznej fortyfikacji Lublina z XIV wieku. Początkowo stanowiła wjazd do grodu, a główną rolę, jaką pełniła była obrona miasta. W połowie XVI wieku Brama zmieniła swoją stylistykę na renesansową. Zyskała ganki z balustradami dla hejnalistów i ulicznych grajków, a także kancer dla więźniów. Brama Krakowska stała się miejscem reprezentacyjnym, w pobliżu którego tętniło życie mieszkańców miasta. Wypełniły ją gwar targowy, muzyka i bicie miejskiego zegara. Dziś jest podobnie – Brama Krakowska to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Lublina, które towarzyszy swoim mieszkańcom i turystom podczas wielu kulturalnych wydarzeń.

  1. Archikatedra Lubelska

Archikatedra Lubelska to jedna z najstarszych budowli w Polsce w stylu barokowym – jest więc niemałą perełką architektoniczną dla koneserów tego stylu. Licząca ponad 400 lat budowla zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale również w środku. Turyści znajdą w niej XVII-wieczny ołtarz z gruszy libańskiej, liczne freski i malarstwo iluzjonistyczne autorstwa Józefa Mayera, znany z tzw. cudu lubelskiego obraz Matki Boskiej Płaczącej oraz liczne kaplice świętych.

  1. Kościół pw. św. Ducha

Kościół jest zabytkiem, który zasługuje na szczególną uwagę turystów. Znajduje się w nim znany obraz Matki Bożej Dobrej Rady, na którym w 1642 roku ujrzano łzy. Po przebudowie w XVII wieku według projektu Jana Cangerlego, kościół zyskał cechy renesansu lubelskiego, a w obecnej wersji jest znanym przykładem stylu neogotyckiego i barokowego. Co ważne, cudowny obraz z miejskich podań znajduje się w nim do dziś, więc odwiedzający mogą go zobaczyć z bliska.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
www
www
1 rok temu

Naprawdę warto to zwiedzić. Co jeszcze jest warte obejrzenia w Lublinie?