Stare Miasto w Lublinie jest coraz chętniej odwiedzanym miejscem w Polsce. Turyści z kraju i świata zachwycają się lubelską architekturą łączącą elementy baroku i renesansu, a także gotyku. Poznajcie pięć zabytków należących do najnowszego szlaku turystycznego stworzonego w ramach projektu „Tajemnice Dwóch Wież”, które trzeba odwiedzić, będąc na Starym Mieście w Lublinie.
-
Wzgórze Zamkowe
Zamek na przestrzeni wieków był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany, by stać się przykładem stylu neogotyckiego. Przez wieki stanowił rezydencję królów, następnie archiwum miejskie i więzienie. Dziś na Wzgórzu Zamkowym funkcjonuje Muzeum Narodowe w Lublinie. Co ciekawe, najstarsze budynki kompleksu zamkowego reprezentują styl romański (donżon), a także połączenie gotyku i renesansu lubelskiego (Kaplica Trójcy Świętej). Warto je zwiedzić, odwiedzając Zamek Lubelski. Donżon to absolutny faworyt na lubelskiej trasie turystycznej oraz najlepsze miejsce do obejrzenia panoramy miasta.
-
Bazylika oo. Dominikanów
Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie to przykład budowli renesansu lubelskiego o źródłach gotyckich w bryle i baroku we wnętrzu. Prócz walorów architektonicznych, pochwalić się może bogatą i ciekawą historią. Według odkryć badaczy, to właśnie tutaj tuż po podpisaniu Unii Lubelskiej odbyła się msza święta, w której uczestniczył król Zygmunt August. W jej murach przez stulecia przechowywane były również jedne z największych relikwii Drzewa Krzyża Świętego na świecie!
-
Brama Krakowska
Brama Krakowska to doskonale zachowany element średniowiecznej fortyfikacji Lublina z XIV wieku. Początkowo stanowiła wjazd do grodu, a główną rolę, jaką pełniła była obrona miasta. W połowie XVI wieku Brama zmieniła swoją stylistykę na renesansową. Zyskała ganki z balustradami dla hejnalistów i ulicznych grajków, a także kancer dla więźniów. Brama Krakowska stała się miejscem reprezentacyjnym, w pobliżu którego tętniło życie mieszkańców miasta. Wypełniły ją gwar targowy, muzyka i bicie miejskiego zegara. Dziś jest podobnie – Brama Krakowska to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Lublina, które towarzyszy swoim mieszkańcom i turystom podczas wielu kulturalnych wydarzeń.
-
Archikatedra Lubelska
Archikatedra Lubelska to jedna z najstarszych budowli w Polsce w stylu barokowym – jest więc niemałą perełką architektoniczną dla koneserów tego stylu. Licząca ponad 400 lat budowla zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale również w środku. Turyści znajdą w niej XVII-wieczny ołtarz z gruszy libańskiej, liczne freski i malarstwo iluzjonistyczne autorstwa Józefa Mayera, znany z tzw. cudu lubelskiego obraz Matki Boskiej Płaczącej oraz liczne kaplice świętych.
-
Kościół pw. św. Ducha
Kościół jest zabytkiem, który zasługuje na szczególną uwagę turystów. Znajduje się w nim znany obraz Matki Bożej Dobrej Rady, na którym w 1642 roku ujrzano łzy. Po przebudowie w XVII wieku według projektu Jana Cangerlego, kościół zyskał cechy renesansu lubelskiego, a w obecnej wersji jest znanym przykładem stylu neogotyckiego i barokowego. Co ważne, cudowny obraz z miejskich podań znajduje się w nim do dziś, więc odwiedzający mogą go zobaczyć z bliska.
Naprawdę warto to zwiedzić. Co jeszcze jest warte obejrzenia w Lublinie?