Wróciła moda na kaszę jaglaną, a przecież na Lubelszczyźnie była ona ceniona od wieków. Była powszechnie uprawiana i wykorzystywana do codziennych posiłków. Pieróg jaglany jest przykładem doskonałego wykorzystania kaszy jaglanej w regionalnej kuchni. Jest to placek na kruchym lub drożdżowym cieście, z nadzieniem z kaszy jaglanej z dodatkiem sera i jaj. Świetnie smakuje z masłem i dżemem bezpośrednio po upieczeniu lub po wystudzeniu, ale też podsmażony na patelni. Dzięki dodatkowi kaszy jaglanej długo zachowuje świeżość i można go przechowywać w lodówce przez kilka dni. Spróbujcie, jak smakuje lubelskie 🙂

Składniki:

Nadzienie

50 dag kaszy jaglanej

1 litr mleka

1 kg twarogu

1 kostka masła

1 szklanka cukru

cukier wanilinowy

4 jaja

1 łyżka mąki ziemniaczanej

szczypta soli

można dodać świeżej mięty

 

Ciasto na spód

1 ½ szklanki mąki

100 g masła

1 jajko

1 łyżeczka proszku do pieczenia

½ szklanki cukru

 

Skórka

250 g mąki

½ szklanki zsiadłego mleka

½ szklanki śmietany

2 jaja

2 łyżki cukru

2 łyżeczki proszku do pieczenia

 

Kruszonka

10 dag masła

15 dag mąki

10 dag cukru

Wykonanie:

Kaszę musimy przepłukać kilka razy gorącą wodą. Mleko gotujemy z masłem. Następnie dodajemy do niego kaszę i gotujemy do miękkości (od czasu do czasu mieszamy). Musimy lekko ostudzić.

Ser mielimy, dodajemy do kaszy wraz z rozmieszanymi jajkami, cukrem, mąką (warto dodać miętę). Wszystko wymieszać , najlepiej drewnianą łyżką.

Ciasto:

Masło posiekać z mąką i proszkiem do pieczenia. Następnie dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy ciasto. Musimy je schłodzić w lodówce, a potem rozwałkować i wyłożyć na blachę.

Kruszonka:

Do miski wsypujemy mąkę, cukier i pokrojone masło. Palcami rozcieramy masło z mąką i cukrem aż powstanie kruszonka. Możemy jeszcze dodać do smaku cynamon i cukier waniliowy.

Skórka:

Mąkę, zsiadłe mleko, śmietanę, cukier, jaja, proszek do pieczenia mieszamy w osobnej misce.

Nadzienie z kaszy wykładamy na przygotowane ciasto i wyrównujemy łyżką wierzch. Polewamy „skórką” i posypujemy kruszonką.

Piec około 60 minut w temperaturze 170 stopni. Gdy kruszonka za bardzo się zrumieni, należy przykryć blaszkę folią aluminiową i dalej piec.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments