Przed nami Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. W weekend (19-21 sierpnia) czekają nas liczne atrakcje na Starym Mieście oraz na Błoniach pod Zamkiem. Przygotowaliśmy dla Was nasz subiektywny przewodnik, w którym podpowiadamy na co warto się wybrać.

Jarmark Jagielloński

W tym roku moduł rzemieślniczy festiwalu, czyli Jarmark Jagielloński, będzie trwał dwa dni. W sobotę (20 sierpnia) i w niedzielę (21 sierpnia) w godzinach 10:00 do 18:00 na placu Łokietka i Starym Mieście natraficie na jarmarkowe budki. Przez dwa dni będziecie mogli spotkać się z twórcami z wielu regionów w Polsce, a także tymi, którzy przyjadą do nas z Litwy, Ukrainy i Słowacji.

Na stoiskach warto przyjrzeć się dokładnie w szczególności ręcznie wykonywanej biżuterii, w której królować będzie bursztyn, a także różne formy metalowych ozdób pochodzących z regionów bałtyckich. Będą też tkane pasy i krajki, ukraińskie korale i wieńce ślubne. Na pewno będzie kolorowo!

Pająk w Bramie Krajowskiej

Warto też spojrzeć w górę przechodząc przez Bramę Krakowską, gdzie wisieć będzie instalacja artystyczna „Pająk” przygotowana przez Ewelinę Kruszyńską.

Pająk to dawna ozdoba ludowa, którą dekorowano izbę z okazji różnych świąt. Pająki, wieszane od kilku lat w Lublinie, zapowiadają jedno z największych świąt kultury tradycyjnej – festiwal Re:tradycja. Tegoroczna instalacja inspirowana będzie tradycyjnymi ozdobami (biżuterią i wiankami), czyli tematem przewodnim wydarzenia. Bramę Krakowską ozdobi 3-metrowa, kaskadowa kompozycja z szarłatu.

Koncert Re:tradycja

Bez wątpienia długo wyczekiwanym punktem programu, który możemy polecić jest koncert Re:tradycja (piątek, 19 sierpnia). W tym roku nie odbędzie się on jednak na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, a na błoniach zamkowych. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00 i potrwa około 1,5 godziny.

Tematem koncertu w tym roku są mosty międzykulturowe i międzygatunkowe, dlatego też repertuar koncertu koncentruje się na pieśniach religijnych, obrzędowych, tanecznych, jak i miłosnych. Na scenie zobaczymy więc artystów nie tylko z Polski, ale też z Ukrainy i Białorusi.

W muzyce do tradycji powróci Tetiana Sopiłka wraz z córkami: Anną i Marią Zaczykiewicz, a także Nasta Niakrasava, Daria Butskaya oraz Julita Charytoniuk. Dodatkowo usłyszymy Bartosza Webera, Wojciecha Traczyka, Michała Fetlera i Wierę Niczyporuk.

Po Re:tradycji warto jeszcze trochę zostać na błoniach i wysłuchać drugiego koncertu, na którym wystąpi US Orchestra. US Orchestra, czyli Ukraińska Silska Orchestra to kapela nawiązująca do kapel zakładanych przez ukraińskich emigrantów w Ameryce na początku XX wieku.

Na koncerty wstęp jest wolny.

Atrakcje dla dzieci

Najmłodszych z pewnością warto zabrać na spektakl pt. „Dawne zabawki ludowe w Polsce”. Spektakl wystawi Kapela Odloty i będzie on w języku polskim (dodatkowo tłumaczony na polski język migowy). Spektakl będzie opowieścią o ludowych zabawkach, którymi od pokoleń bawią się nasze rodziny z muzyką na żywo. W wydarzeniu możemy wziąć udział w piątek (19 sierpnia) o godzinie 18:00 na patio Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 7.

Drugim punktem programu, którego nie możecie przegapić jeśli na Jarmark wybieracie się ze swoimi pociechami jest Podwórko Re:tradycji. Jest to przestrzeń znajdująca się na błoniach pod zamkiem, w której najmłodsi odkryją bogactwo gier i zabaw tradycyjnych. Co się za tym kryje? A między innymi drewniane zabawki, stoły do gry w pchełki, tory do gry w kapsle, grę w gumę czy błotną kuchnię. Bawić się możecie tam bezpłatnie i bez ograniczeń wiekowych.

Festiwalowa potańcówka

Potańcówka to kolejny punkt programu, którego nie możecie przegapić. W tym roku powraca ona po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, jednak bawić będziemy się na błoniach pod zamkiem, a nie na podwórku przy dawnej siedzibie Teatru Andersena na Starym Mieście. Będziemy mogli wziąć w niej udział bezpłatnie w sobotę (20 sierpnia) o godzinie 22:30.

Do tańca zagra oczywiście dobrze znana lublinianom Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Romana Wojciechowskiego, Kapela Napięcie i Kapela Odloty. Potańcówkę poprowadzi Ewa Grochowska.

Koncert w Bazylice Dominikanów

W niedzielę o godz. 14 wyjątkowy koncert w Bazylice oo. Dominikanów. Ævestaden to działające w Oslo norwesko-szwedzkie trio, które gra zarówno muzykę tradycyjną, jak i kompozycje współczesne. Liry, skrzypce, drumla, kantele, śpiew i elektronika harmonizują ze sobą w specyficznym pejzażu dźwiękowym. Wykonywane przez zespół utwory mówią o świadomości i podświadomości, tym, co świeckie i święte, o życiu i śmierci.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments