W piątek (15 stycznia) ma rozpocząć się rejestracja, która umożliwi zapisanie się na szczepienie osób powyżej 80. roku życia. Seniorzy z numerem PESEL otrzymają automatycznie e-skierowanie na szczepienie. Następnie mogą oni przystąpić do procesu rejestracji. W pierwszej kolejności powinni zadeklarować chęć zaszczepienia się. Następnie wybiorą oni punkt szczepień, który jest najbliżej ich miejsca zamieszkania, a w ostatnim etapie ustalą dogodny termin szczepienia.

– Na dzień przed szczepieniem obywatel otrzyma informację SMS, która przypomni o terminie szczepienia – tłumaczy Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Od poniedziałku (18 stycznia) szczepieni będą mieszkańcy DPS-ów, zarówno tych prowadzonych przez starostwa powiatowe, których jest 46, jak i przebywających w 20 placówkach prywatnych. Seniorów zespół szczepieniowy zaszczepi w miejscu pobytu przyjeżdżając do wybranej lokalizacji. Będą oni szczepieni do 22 stycznia.

Każdemu DPS przypisany jest określony punkt szczepień. Większość DPS ma przypisany punkt, w którym szczepią lekarze POZ, ale są też takie, w których zespoły będą pochodzić ze szpitali węzłowych. W skali kraju chęć zaszczepienia się wyraziło około 70% mieszkańców. – Na terenie województwa lubelskiego jest trochę mniejsze zainteresowanie – przyznaje Sprawka.

W piątek (22 stycznia) rozpocznie się umawianie terminów szczepień dla osób powyżej 70 roku życia. Będą one prowadzone według tej samej formuły co w przypadku seniorów powyżej 80. roku życia. – Oni również z automatu dostaną e-skierowania – wyjaśnia wojewoda.

Od poniedziałku (25 stycznia) rozpocznie się proces szczepień populacyjnych dla seniorów powyżej 70 i 80 roku życia. Liczba szczepionek, jakie zostaną dostarczone do Polski jest dzielona na pół. Połowa z nich jest przeznaczona do szczepienia pierwszą dawką, druga połowa jest natomiast magazynowana i stanowi zabezpieczenie do szczepienia po wymaganym czasie.

– Grupa 0 będzie wyszczepiona do końca stycznia, a grupa seniorów i pensjonariuszy DPS do końca pierwszego kwartału – zaznacza Sprawka.

Gdyby poziom dostaw był na tym samym poziomie co obecnie, wówczas na przełomie marca i kwietnia ruszyłby proces rejestracji kolejnych grup z pierwszego etapu, czyli między innymi nauczycieli, osób powyżej 60 roku życia i służb mundurowych. – Jeśli ta liczba będzie większa wtedy proces ten ulegnie przyśpieszeniu – dodaje.

Polecenie wojewody

We wtorek (12 stycznia) wojewoda lubelski wydał również polecenie na realizację transportu dla osób, które mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień oraz tych niepełnosprawnych.

Transport będzie polegał na przewiezieniu niepełnosprawnych i seniorów, którzy nie mogą dotrzeć samodzielnie do punktu szczepień. Będzie on również realizowany przez gminy, które od 15 stycznia uruchomią infolinie dla mieszkańców własnej gminy, którzy będą pod nią mogli zgłosić zapotrzebowanie na transport. Transport jest dofinansowywany z funduszu covidowskiego.

W gminie powyżej 100 tys. mieszkańców, czyli np. w Lublinie będzie dofinansowane przez rząd  w 80%. Jeżeli transport kosztuje 75 zł na jedną osobę niepełnosprawną dofinansowanie wyniesie 60 zł. Przypominamy, że osoby niepełnosprawne chcące skorzystać z takiego rozwiązania muszą pokazać aktualne zaświadczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Natomiast w gminie poniżej 100 tys. dofinansowanie będzie dotyczyło zarówno seniorów, jak i osób niepełnosprawnych. Transport tych pierwszych wynosi 30 zł., więc kwota dofinansowania to 24 zł. Transport osób niepełnosprawnych wynosi 65 zł., więc rząd dofinansuje kwotę 52 zł.

Za organizację odpowiadają samorządy gminne i obejmuje ona rozpoznanie potrzeb mieszkańców i realizacja zadania, czyli transportu. Gmina może skorzystać przy realizacji transportu ze wsparcia straży pożarnej np. w postaci pojazdu.

Jak zapisać się na szczepienie?

Na szczepienie można zarejestrować się poprzez infolinię NFZ pod nr telefonu 989 lub 22 62 62 989. Można to zrobić też poprzez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), Internetowe Konto Pacjenta oraz za pośrednictwem lekarza lub placówki, w której ten lekarz świadczy usługi.

Następnie po zapisaniu, kwalifikacji na szczepienie będzie musiał dokonać lekarz. Kolejny etap to wykonanie szczepienia w najbliższym punkcie szczepień oraz obserwacja pacjenta. Po upływie 21 dni szczepienie należy powtórzyć bez konieczności ponownej rejestracji.

Szczepienia będą realizowane w szpitalach, u lekarzy POZ, szpitalach rezerwowych i u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Zgodnie z narodowym programem szczepień ochronnych, punkt szczepień uruchomiono w każdej gminie. W województwie lubelskim będzie ich ponad 400.

Punkty szczepień w Lublinie

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
calineczka
3 lat temu

Drodzy seniorzy, nie zwlekajcie, dla dobra wszystkich