Rosnąca inflacja zmusza nas do zaciskania pasa. Wzrost cen szczególnie widać w sklepach spożywczych. Mamy dla Was kilka rad, dzięki którym możecie nauczyć się kupować mądrze i przede wszystkim zapanować nad wydatkami, szczególnie tymi niepotrzebnymi.

Planuj codzienne posiłki z wyprzedzeniem

Na początku każdego tygodnia warto stworzyć plan pokarmów, czyli własny jadłospis na siedem dni. Podczas planowania posiłków można określić jakie produkty wykorzystasz do ich sporządzenia, tak by zaoszczędzić pieniądze. Dzięki temu, że ustalisz konkretną listę produktów spożywczych, zmniejszysz też ryzyko zakupu nadmiernej ilości jedzenia, które może się zmarnować.

Kluczem do zgromadzenia tanich zapasów spożywczych jest prostota. Wybór skomplikowanych przepisów kulinarnych może bowiem z łatwością pochłonąć cały tygodniowy budżet ze względu na liczbę wymaganych produktów. Jeśli więc chcesz zacząć oszczędzać pieniądze na jedzeniu, wybierz kilka prostych pomysłów na posiłki, do których realizacji potrzebujesz maksymalnie pięciu składników. Pamiętaj też, że w tygodniu warto przyrządzić różnego typu dania, ale z tych zakupionych samych artykułów spożywczych lub z ich części.

Wypatruj najlepszych promocji

Sklepy szczególnie supermarkety na bieżąco wprowadzają różne promocje, dzięki którym będziesz mógł zaoszczędzić niemal na wszystkim – od nabiału i mięsa, po mrożonki czy owoce i warzywa. Dlatego staraj się śledzić reklamy – w telewizji, w internecie, ale i bezpośrednio w sklepie sięgając np. po gazetkę reklamową lub obserwując wszelakie billboardy w mieście. Korzystaj też z wyprzedaży w kilku różnych sklepach, porównując ceny produktów. Zwróć uwagę na koszt zwłaszcza tych, które stale kupujesz.

Przecenione artykuły często znajdują się w widocznych miejscach np. przy samym wejściu sklepów lub na końcu sklepowych alejek. Warto też zrozumieć jak działają tak zwane cykle sprzedaży, ponieważ w święta takie jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie produkowane jest wiele limitowanych słodyczy. Po okresie świętowania supermarkety często szybko je wyprzedają. Dlatego warto korzystać z okazji i kupować smakołyki na specjalne okazje po bardzo korzystnych cenach.

Stawiaj na produkty sezonowe

Wybierając sezonowe owoce i warzywa, możesz sporo zaoszczędzić, ponieważ poza sezonem są one o wiele droższe i nie tak łatwo dostępne. Poza tym planowanie posiłków w oparciu o świeże produkty pomoże Ci również cieszyć się sprawdzonymi wartościami odżywczymi, których organizm bez wątpienia potrzebuje.

Latem zaopatrz się więc np. w brzoskwinie, czereśnie i inne owoce pestkowe, które są słodkie i zapewniają dodatkową energię. Możesz zdecydować się też na warzywa, takie jak papryka, ogórki i pomidory, które świetnie uzupełnią letnie sałatki. Zimą spróbuj natomiast owoców cytrusowych, które są bogate w witaminę C, przez co doskonale sprawdzą się w walce z przeziębieniem i grypą.

Nie kupuj, kiedy jesteś głodny

Gdy wybierzesz się do sklepu na tak zwanym głodzie, możesz mieć problem z koncentracją i kontrolą Twoich zaplanowanych wydatków, co może wpłynąć na ich nieoczekiwany wzrost. Wtedy właśnie jako klient sklepów spożywczych masz tendencję do napełniania koszyka niezdrowymi przekąskami – słodkimi i słonymi produktami, których prawdopodobnie nie potrzebujesz. W organizmie spada bowiem poziom cukru we krwi i wówczas pragnie on natychmiastowej ulgi, domagając się jedzenia. Dlatego właśnie warto robić zakupy już po zjedzonym posiłku lub brać ze sobą zdrowe smakołyki, które spożyjesz w razie nagłego uczucia głodu.

Sięgaj po mrożone produkty

Popularne mrożonki jak np. owoce i warzywa zazwyczaj są tańsze niż ich świeże odpowiedniki, jak i praktyczniejsze w użyciu. Możesz bowiem przechowywać je przez dłuższy czas i nadal zachowują one właściwą wartość odżywczą oraz wysoką jakość. Dzięki tak zachowywanym produktom zaoszczędzisz też cenny czas na przygotowywanie codziennych posiłków, ponieważ po wyciągnięciu z zamrażalnika są one od razu gotowe do dalszej obróbki. Nie jesteś też skazany na ciągłe spożywanie dań z tymi samymi składnikami kilka razy w tygodniu w obawie, że jeśli szybko ich nie zużyjesz, to się zepsują. Możesz więc nabyć gotowe mrożonki, jak i również samemu kupić świeże owoce i warzywa oraz po prostu pokroić je i zamrozić.

Zrób zakupy z dostawą do domu

Jeśli w dalszym ciągu nadal jest Ci trudno odmówić sobie nieprzewidzianych przekąsek zamów zakupy przez internet z dostawą do domu lub z opcją odbioru osobistego. Dużo łatwiej jest uniknąć pokus i zaoszczędzić pieniądze, gdy wszystko, czego potrzebujesz, możesz wybrać w sklepie internetowym. Przez internet warto też porównać ceny marek i regularnie sprawdzać co akurat jest na wyprzedaży. Poza tym robiąc zakupy online, zyskasz mnóstwo wolnego czasu i unikniesz tłumów w sklepach, a także dużo szybciej znajdziesz interesujące Cię produkty. Nie musisz bowiem błądzić wśród alejek sklepowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments