Warkot silników i taniec ludowy. Dwa przeciwieństwa spotkają się za sprawą jednej artystki. Już od piątku (16 lipca) w lubelskiej Galerii Labirynt będzie można oglądać wystawę „Taniec motocykli” autorstwa Barbary Gryki.

Kolorowe suknie i ozdobione błyskotkami gorsety, sztuczne kwiaty wpięte we włosy, wstążki, hafty, korale i nieskazitelnie białe koronki, barwny śpiew i żywy taniec; warkot silników, duże prędkości, smar, dym, woń benzyny i rozgrzanego asfaltu, skórzane kurtki i ochronne kaski. Trudno nie nazwać tych wyliczeń skrajnymi, niepasującymi do siebie.

„Taniec motocykli” to połączenie odrębnych środowisk: miasta i wsi oraz motoryzacji i kultury tradycyjnej. Barbara Gryka przygotowała układ choreograficzny bazujący na lubelskim tańcu ludowym, który został odtworzony przez motocyklistów. Poszczególne manewry pojazdów odpowiadają ruchom zaczerpniętym z figur tańców ludowych.

Prace nad performansem rozpoczęły się w 2017 roku w Lublinie podczas projektu „Synergia”. Na wystawie można było oglądać nagrania z prób „Tańca motocykli”. W planach był performans, który nie doszedł do skutku z powodu kontuzji jednego z motocyklistów. Barbara Gryka wróciła do projektu w 2020 roku, a pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w maju 2021 w BWA Zielona Góra.

Czterokanałową projekcję wideo uzupełnia instalacja stworzona in-situ, składająca się głównie z materiałów z odzysku.

W performansie udział wzięliła: Kasia Dados, Marek Jęczeń, Tomek Jęczeń, Damian Jóźwiak, Rafał Autocholik Michalczak, Paweł Namięta, Jasiek Smaga i Wojciech.

Wystawa otwarta zostanie o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments