Lublin można z powodzeniem nazwać miastem filmowym. Powstało tutaj kilkadziesiąt produkcji filmowych. Przedstawiamy 10 najlepszych filmów, w których zagrało nasze miasto.

#1 „Carte Blanche”

Carte Blanche / fot. Maciej Kaczanowski
W główną rolę wcielił się Andrzej Chyra

„Carte Blanche” Jacka Lusińskiego z 2015 roku to jeden z najbardziej lubelskich filmów. Inspiracją dla twórców filmu była historia tracącego wzrok nauczyciela historii z lubelskiego liceum. W jego postać wcielił się wybitny aktor Andrzej Chyra. Na ekranie mogliśmy podziwiać nie tylko Stare Miasto, Zamek Lubelski, ale też trolejbusy, z których słynie Lublin.

# 2 „Volta”

Volta
Reżyser Volty Juliusz Machulski

Komedia kryminalna pt. „Volta” w reżyserii Juliusza Machulskiego powstała z okazji obchodów jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina. Film opowiada o przekręcie dotyczącym korony wyjętej ze ściany remontowanego mieszkania w jednej ze staromiejskich kamienic. Lublina w tym filmie jest dużo i został pokazany bardzo ładnie. Na ekranie można podziwiać m.in. Kaplicę Trójcy Świętej, czy obraz „Unia Lubelska”. Zagrali w nim m.in. Andrzej Zieliński, Olga Bołądź, Aleksandra Domańska, czy Tomasz Kot i Robert Więckiewicz.

#3 „Lektor”

Lektor / fot. Łukasz Kaczanowski
Muzeum na Majdanku

W kwietniu 2008 roku w Muzeum na Majdanku były kręcone sceny oscarowego filmu pt. „Lektor” w reżyserii Stephena Daldry’ego. Główną rolę zagrała w nim znana aktorka Kate Winslet. Film opowiada o związku młodego chłopaka i starszej od niego kobiety. Ich romans kończy się jej nagłym zniknięciem. Kiedy po latach bohater śledzi procesy nazistowskich zbrodniarzy, okazuje się że jedną z oskarżonych jest jego dawna miłość, która była strażniczką w obozie. Wstrząśnięty jedzie w miejsce zagłady, by zrozumieć kobietę. Sceny tej wyprawy były kręcone w Lublinie. W filmie Majdanek gra jeden z niemieckich obozów zagłady na terenie Francji.

#4 „Kronika wypadków miłosnych”

W 1985 roku w Lublinie powstały niektóre sceny do filmu „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy według powieści Tadeusza Konwickiego. Ul. Rybna udaje w filmie przedwojenne Wilno. Zagrali w nim, m.in. Paulina Młynarska, Magdalena Wójcik, Joanna Szczepkowska, czy Leonard Pietraszak.

#5 „Chopin. Pragnienie miłości”

Film Jerzego Antczaka „Chopin. Pragnienie miłości” z 2002 roku to dramat biograficzny ukazujący losy miłości wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina do francuskiej pisarki George Sand. Lubelskie Stare Miasto występuje w roli podwójnej: Warszawy oraz Paryża. Zdjęcia powstawały m.in. na ulicy Grodzkiej i przy skrzyżowaniu obok klasztoru oo. Dominikanów. Niektóre sceny były też realizowane w Kozłówce.

#6  „Panie Dulskie”

Panie Dulskie / fot. Łukasz Kaczanowski
Panie Dulskie

W 2005 roku na ekrany kin wszedł film „Panie Dulskie” w reżyserii Filipa Bajona. Akcja komedii toczy się w roku 1914, 1954 i współcześnie. Jest to kontynuacja opowieści z książki Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej”. W roli głównej wystąpiła wybitna aktorka Krystyna Janda. Oprócz niej grają także Katarzyna Figura, , Olgierd Łukaszewicz, Maja Ostaszewska, Sonia Bohosiewicz, Władysław Kowalski, Mateusz Kościukiewicz i Katarzyna Herman. Na ekranie widzimy m.in. ulicę Złotą, Kościuszki, 3 Maja, czy Dworzec PKP.

#7 „Wołyń”

Lubelski Skansen
Lubelski skansen

W 2015 roku w Muzeum Wsi Lubelskiej Wojciech Smarzowski nakręcił film pt. „Wołyń”. Akcja filmu zaczyna się wiosną 1939 roku, a kończy w 1945 roku. W skansenie powstały scenografie ukazujące wieś na Wołyniu, gdzie rozegrała się zagłada polskiej ludności. W obsadzie m.in. Jacek Braciak, Lech Dyblik, Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik.

#8 „Ogniem i mieczem”

Ogniem i mieczem w lubelskiej Kaplicy
Kaplica Trójcy Świętej

W 1999 roku do Lublina przyjeżdża ekipa „Ogniem i mieczem” pod wodzą Jerzego Hoffmana. W Kaplicy Trójcy Świętej na lubelskim zamku realizowana jest scena przysięgi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. W rozszerzonej wersji serialowej w roli piastunki małego księcia Michała Korybuta Wiśniowieckiego, przyszłego króla Polski, możemy zobaczyć aktorkę lubelskiego Teatru im. J. Osterwy – Annę Nowak.

#9 „150 na godzinę”

W 1971 roku w Lublinie powstały zdjęcia do filmu „150 na godzinę” w reżyserii Wandy Jakubowskiej, w którym wystąpili m.in. Anna Dymna, czy Wiesław Michnikowski. Na ekranie możemy podziwiać Bramę Krakowską, Zamek, Stare Miasto, ul. Zieloną, Karłowicza, ale również nieistniejący już prywatny warsztat samochodowy przy ul. Chopina.

#10 „Wiosna 1941”

W 2007 roku izraelski reżyser Uri Barbash nakręcił w Lublinie zdjęcia do filmu „Wiosna 1941” z udziałem Josepha Fiennesa. Lublin „zagrał” miasto na kresach wschodnich z czasów II wojny światowej i z lat 70. XX wieku. Tutaj zrealizowano m. in. największe sceny, w tym finałową z udziałem orkiestry symfonicznej Filharmonii Lubelskiej oraz scenę wywozu Żydów.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Pat
Pat
4 lat temu

Lektor to niesamowity film 🙂 polecam każdemu, nie tylko dlatego, ze występuje w nim Lublin 🙂