Na początku przyszłego roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie planowane jest otwarcie trzeciej pracowni tomografii komputerowej. Będzie w niej pracować nowoczesny tomograf zapewniający wysoką jakość badań przy najniższej dawce promieniowania dla pacjenta.

Inwestycja jest niezwykle potrzebna, bo w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej wykonuje się w ciągu miesiąca ponad dwa tysiące badań z użyciem tomografu.

– Jeżeli dodamy do tego czterysta badań w pracowni rezonansu magnetycznego i około siedemdziesięciu operacji wewnątrznaczyniowych wykonanych w ciągu miesiąca, to widać, że wykorzystujemy sprzęt w stopniu maksymalnym. Każdego roku przeprowadzamy w zakładzie łącznie ponad osiemdziesiąt tysięcy badań diagnostycznych i procedur radiologii zabiegowej – mówi dr Maciej Mazgaj, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej wykonywane są badania niemal wszystkimi dostępnymi dziś metodami. Oprócz radiologii klasycznej, tomografii komputerowej czy wspomnianego rezonansu magnetycznego wykonuje się też mammografię cyfrową i badania ultrasonograficzne. Z kolei w pracowni radiologii zabiegowej przeprowadza się procedury zarówno diagnostyczne jak i lecznicze.

Zakład, jako pierwszy ośrodek w regionie, przeprowadził operację trombektomii mechanicznej u pacjenta z ostrym, niedokrwiennym udarem mózgu, polegającą na udrożnieniu tętnicy mózgu zamkniętej przez zator. Poza zabiegami wewnątrznaczyniowymi, w zakładzie przeprowadza się także procedury nienaczyniowe np. w przypadku zamknięcia przez proces nowotworowy drogi odpływu żółci do przewodu pokarmowego, operacje układu moczowego czy przezskórne biopsje narządowe (pobranie materiału do badań histopatologicznych przez nakłucie).

– Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, który wykonuje nowatorską operację embolizacji tętnic sterczowych u mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty. Przebieg operacji jest kontrolowany dzięki aparaturze rentgenowskiej – tłumaczy dr Maciej Mazgaj.

Embolizacja oznacza zamknięcie światła naczyń krwionośnych. Procedura ma na celu ograniczyć dopływ krwi do prostaty, dzięki czemu komórki tego narządu sukcesywnie obumierają. W wyniku tego pojawia się efekt bliznowacenia, co w konsekwencji doprowadza do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego, a tym samym znosi objawy jego przerostu.

Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej szpitala przy al. Kraśnickiej jest również jednym z nielicznych ośrodków diagnostycznych, w którym wykonywane są, przy współpracy z lekarzami oddziału kardiologii, specjalistyczne badania serca za pomocą rezonansu magnetycznego. Rozwija się tu także diagnostykę i leczenie chorób naczyń u pacjentów z niewydolnością nerek lub uczulonych na jodowe środki kontrastujące.

Fot. Materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments