Planujesz urlop, ale w tym roku chcesz zostać w kraju? Jest wiele miejsc w Polsce, które co roku zachwycają turystów i pozwalają im ciekawie spędzić lato, pozostawiając niezapomniane wspomnienia. Poznaj 10 polskich, malowniczych zakątków, które możesz odwiedzić w te wakacje.

Karkonosze

Karkonosze to jeden z najbardziej obleganych terenów na mapie Polski, ponieważ corocznie odwiedza je miliony ludzi. To miejsce przyciągnie Cię pięknem swojej przyrody, a będąc w nim nie możesz zapomnieć o tym, by zobaczyć kilka przepięknych miast i związanych z nimi atrakcji.

Zacznijmy od wodospadów, których w karkonoskich lasach jest wiele. Jednym z nich jest Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie będący największym takim zjawiskiem w Polskich Sudetach, ponieważ mierzy aż 27 metrów wysokości. W tym regionie warto też zobaczyć Wodospad Szklarki oraz Wodospad Podgórnej.

Karkonosze to jednak przede wszystkim jednak teren górzysty. Można więc spędzić tu czas, podążając górskimi szlakami np. wchodząc na największy szczyt w Karkonoszach, czyli Śnieżkę lub kierując się na Szrenicę, z której można dojść do Śnieżnych Stawków. To zespół ośmiu bezodpływowych jeziorek.

Podczas swojej wakacyjnej wyprawy możesz wstąpić także do częściowo multimedialnego Muzeum Karkonoskiego mieszczącego się w Jeleniej Górze, w którym można dowiedzieć wielu informacji o tamtejszym regionie i jego historii oraz zobaczyć wystawę szkła.

Na koniec warto odwiedzić np. słynny Zamek Czocha zaopatrzony w hotel, w którym warto też zobaczyć między innymi skarbiec, podziemne przejścia czy muzeum tortur.

Bory Tucholskie

Kolejnym miejscem, do którego warto pojechać w te wakacje, jest położony na północy Polski Park Narodowy Bory Tucholskie. To doskonały teren dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój, gdyż jest on pozbawiony dużych skupisk ludzi.

W zachwycającym i sporym kompleksie borów sosnowych można oddać się wielu wciągającym aktywnościom. To tutaj spotkasz dzikie zwierzęta, np. jelenia szlachetnego, rzadkie gatunki ptaków, a także masz możliwość zebrać grzyby i jagody. Jeśli wiec lubisz tak bliski kontakt z przyrodą, to miejsce te może być idealne dla Ciebie.

Turyści mają możliwość poruszania się tutaj trasami dla pieszych, ścieżkami dydaktycznymi oraz mogą korzystać z tras rowerowych. To nie wszystko, ponieważ Park Narodowy Bory Tucholskie skrywa też rzeki i jeziora dlatego jeśli lubisz spływy kajakowe, to możesz je tutaj sobie zorganizować. Płynąć można np. rzeką Brdą i Wdą, których przebrnięcie może zająć nawet przeszło tydzień.

Krynica Zdrój

Krynica Zdrój to piękna górska miejscowość znana z uzdrowisk, ale nie tylko. To również region odpowiedni dla całej rodziny, ponieważ znajdziesz tu atrakcje dla osób w każdym wieku.

Jeśli lubisz podążać turystycznymi szlakami, odwiedź góry Beskidu Sądeckiego. Jednym z ich szczytów jest Jaworzyna Krynicka, gdzie znajduje się wychodnia Kamień Diabelski, a dodatkowo można tu również spotkać wiele gatunków dzikich zwierząt. Sporą atrakcją dla osób ciekawych kultury mniejszości łemkowskiej będzie natomiast Szlak Cerkwi Łemkowskich. Przebiega on nie tylko przez Krynicę Zdrój, ale i przez wieś Muszynka oraz Tylicz.

Spróbuj też przejechać się otwartą latem kolejką linowo-terenową, wsiadając na dolną stację z centrum Krynicy Zdroju. Wiezie ona turystów na szczyt Góry Parkowej. To atrakcja nawet dla najmłodszych dzieci, ponieważ na jej szczycie znajduje się np. plac zabaw, organizowane są zjazdy pontonowe i można tu skorzystać z jazdy konnej. Najbardziej interesującym elementem tego górskiego zbocza jest jednak kompleks małych, naturalnych jezior osuwiskowych, czyli Czaple Stawy.

Wchodząc na deptak, nie zapomnij odwiedzić tutejszych zabytkowych pijalni znanych z leczniczych wód mineralnych. W Krynicy Zdroju znajdziesz ich aż cztery. To Pijalnia Jana, Pijalnia Słotwinka, Pijalnia Główna i Pijalnia Mieczysław.

Bieszczady

Jeśli jeszcze nie byłeś w Bieszczadach, to tego lata musisz naprawić ten błąd. Masz do wyboru przygodę na wielu szczytach. Na początek możesz wejść na Połoninę Caryńską i Wetlińską, które znane są z górskich łąk, gdzie możesz podziwiać niezwykłe okoliczne widoki. Te szlaki są dobrym wyborem dla osób początkujących.

Jeśli natomiast od razu chcesz zdobyć najwyższy szczyt Bieszczadów, to spróbuj wspiąć się na Tarnicę. Wejście na ten szlak nie jest już tak trudne jak kiedyś, ponieważ na górę prowadzą schodki. Możesz na nią wejść np. przez połoninę Bukowe Berdo.

Kiedy jesteś już w tym regionie, koniecznie musisz też zwiedzić niewielki szczyt Korbania. Aby na niego wejść musisz iść zielonym szlakiem, co zajmie ci ponad godzinę. Mimo iż jest on nieco stromy, to z jego przejściem poradzą sobie nawet dzieci. Kiedy już dotrzesz na Korbanię, tam czekać na Ciebie będzie drewniana wieża widokowa, z której możesz podziwiać zjawiskową panoramę pełną jezior, gór i połonin.

Białowieża – Białowieski Park Narodowy

Białowieża to wieś, która jest główną siedzibą Białowieskiego Paru Narodowego będącego częścią Puszczy Białowieskiej. To teren, który skrywa masę atrakcji szczególnie dla osób ceniących sobie bliski kontakt z przyrodą.

Pierwszym miejscem, które warto zobaczyć, jest Stacja Białowieża Pałac. Dorośli spędzą tu czas przy kawie relaksując się, a w tym samym czasie dzieci mogą oddać się zabawie, rozwiązując zagadki w mieszczącym się tutaj kompleksie edukacyjno-rekreacyjnym Park Wiedzy i Zabawy.

Nie możesz też pominąć przyrodniczej ścieżki edukacyjnej Żebra Żubra, do której prowadzą bagienne lasy i podmokłe olsy, a wytyczona została już w latach 70. Dla wielbicieli zwierząt niezwykłą gratką będzie natomiast Rezerwat Pokazowy Żubrów jednak w półnaturalnych warunkach nie tylko te zwierzęta można tu spotkać. W tutejszych zagrodach żyją sarny, wilki, jelenie czy dziki.

Jeśli natomiast wolisz zwiedzić Białowieżę w inny sposób niż pieszo, możesz też wypożyczyć Puszczańską Kolej Drezynową, która jest napędzana siłą własnych mięśni.

Szwajcaria Kaszubska

Jedną z najpiękniejszych polskich krain będącą częścią Pojezierza Kaszubskiego jest według wielu turystów Szwajcaria Kaszubska. Na tym terenie znajduje się aż około 700 malowniczych jezior, lasy sosnowe i liściaste, wzgórza, rzeki czy piaszczyste dzikie plaże. To tutaj znajdziesz wiele rodzinnych atrakcji na łonie natury, możesz skorzystać z bogatej oferty agroturystycznej, oddać się pieszym wycieczkom lub skorzystać ze spływów kajakowych czy tras rowerowych.

Zwiedzanie Szwajcarii Kaszubskiej warto zacząć od tak zwanej Drogi Kaszubskiej – trasy turystycznej, która zaczyna się od wsi Garcz, a kończy na wzgórzu Wieżyca. To najwyższe wzniesienie w tym regionie zwane jest także kaszubskim Olimpem. Na tym szczycie znajduje się 35-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Kaszub. Góra znajduje się w rezerwacie przyrody, a obok niego można znaleźć szlak wodny Kółko Raduńskie. Biegnie on przez 10 jezior, które łączą się ze sobą w formie pętli.

Następnym przystankiem Twojej wędrówki może być ferma strusi afrykańskich w Garczynie, gdzie dzięki opowieściom przewodnika poznasz te ptaki i ich zachowania. To największe takie miejsce w Polsce. Zjesz tu jajecznicę, kupisz strusie jajo lub spróbujesz strusiego mięsa. Potem możesz wstąpić do Chmielna, gdzie znajduje się Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, w którym poznasz proces powstawania kaszubskich naczyń z gliny i możesz samemu spróbować je ulepić.

Szlak Piastowski

Szlak Piastowski mieści się on na obszarach Wielkopolski i Kujaw. Przemierzając go, odkryjesz dawne ślady wczesnego średniowiecza, a szczególnie kulturę i zwyczaje pogan, Piastów i Słowian. Na tym obszarze Polska rodziła się bowiem jako naród i tu koronację przeszli pierwsi królowie.

Ta turystyczna ścieżka obejmuje wiele miast, jednak tworzą ją dwie główne trasy, czyli wschód – zachód (od Kowala do Lublina) i północ – południe (od Wągrowca do Kalisza), które krzyżują się w Gnieźnie będącym głównym punktem całego szlaku. Wszystkie miejscowości, przez które przebiega trasa, łączą zabytki i obiekty związane z początkami powstania państwa polskiego.

Podróżując Szlakiem Piastowskim, obejrzysz rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych grodów, a także zwiedzisz kościoły, wystawy i muzea. Na obejrzenie tych wszystkich atrakcji będziesz potrzebować około tygodnia. Dlatego też polecamy Ci kilka wybranych miejsc jak np. Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Znajdują się tu miniaturowe makiety z Wielkopolski, których jest już ponad 30. Innym ciekawym miejscem jest wyspa Ostrów Lednicki powiązana nierozerwalnie z pierwszymi Piastami. Tu widnieją ruiny pałacu i fundamenty kaplicy zbudowanej jeszcze w X wieku przez Mieszka I.

Warmia i Mazury

Warmia i Mazury co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów. W tym pięknym regionie Polski można znaleźć wiele rozrywek dla małych i dużych. Swoją przygodę z malowniczym zakątkiem warto rozpocząć od odwiedzenia środkowej części Pojezierza Mazurskiego, gdzie znajduje się Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – królestwo jachtów i żaglówek. Wokoło porastają ją lasy – głównie świerki i sosny, wśród których żyją między innymi jelenie, dziki, borsuki i bobry, a w wodach pływa wiele gatunków ryb. To też teren zamieszkiwany przez rzadkie gatunków ptaków.

Jeśli natomiast wolisz zamknięte rezerwaty, wpadnij do Parku Dzikich Zwierząt Kadzidłowo. Znajdziesz tu ponad 60 naturalnie bytujących, jak i egzotycznych zwierząt np. bizony, wilki czy żubry. W Puszczy Boreckiej znajduje się natomiast Zagroda Żubrów. Tutaj w lasach żyje około 60 tych zwierząt, a przebywają w zagrodzie z tarasem widokowym.

Wybierz się też do wioski Krutyń położonej w sercu Puszczy Piskiej będącej częścią Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Tu nad rzeką Krutynią znajduje się szlak kajakowy, gdzie śmiało możesz rozpocząć przygodę z tego typu sportem. A może wybierzesz się do jednego z siedmiu cudów Polski, czyli Kanału Elbląskiego o długości ponad 150 km? Organizowane są tu rejsy statkami.

Jeśli natomiast marzy Ci się inny środek transportu, to wstąp do Ełku gdzie organizowany jest przejazd Ełcką Koleją Wąskotorową – najcenniejszym zabytkiem w tym rejonie z XIX wieku. Tutaj można też zwiedzić dawną parowozownię.

Węgrów – Dolina Liwca

Kolejnym szlakiem turystycznym, którego nie może zabraknąć na Twojej wakacyjnej liście, jest rezerwat przyrody Dolina Liwca w mieście Węgrów w województwie mazowieckim, który składa się z 10 punktów węzłowych. Trasę można zwiedzać zarówno pieszo, jak i samochodem, kajakiem czy konno.

Największą atrakcją jest jednak Zalew nad Liwcem, gdzie stworzono doskonałe warunki dla uprawiania różnych sportów wodnych, ale to także to raj dla wędkarzy. Wczasowicze mają tu do dyspozycji wypożyczalnie sprzętów wodnych, sportowych oraz rowerów, a także mogą skorzystać ze strzeżonego kąpieliska i małej gastronomii.

Szlak Doliny Lwica podzielony na część północą i południową pozwala także zobaczyć różnorodne zabytki. Aby pokonać tę trasę, należy poruszać się rowerem lub samochodem. Na szlaku północnym zobaczysz między innymi zespół pałacowo-parkowy z XVII w. Starejwsi. Do zwiedzania udostępniono też Modrzewiowy Dwór w Paplinie z połowy XVIII wieku usytuowany w starym parku krajobrazowym nad rzeką Liwiec.

Jeśli chodzi natomiast o część południową Szlaku Doliny Lwica, to będąc w tej okolicy warto wstąpić do gminy wiejskiej Nowa Sucha, gdzie można zwiedzić Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego.

Stworzono tu także ciekawe trasy jak Szlak Mistrza Jana Twardowskiego, w ramach którego dużą atrakcją jest Bazylika Mniejsza, ponieważ w jej wnętrzu znajduje się lustro Mistrza Twardowskiego.

Na następnym Szlaku Wielokulturowym dokładnie poznasz dziedzictwo kulturowe, zabytki regionu mazowieckiego i różne kręgi kulturowe, a ostatni jest Szlak Rowerowy Natura. Głównym obiektem na tej trasie jest Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie.

Darłowo

Ostatnim polecanym przez nas miejscem jest Darłowo. To malownicza miejscowość nad Morzem Bałtyckim o bogatej historii. Co roku na czystych plażach spotyka się tu setki plażowiczów.

Najważniejsze obiekty mieszczące się w samym centrum tego nadmorskiego miasta oprócz zabytkowych kamienic i barokowego ratusza obejmują między innymi Zamek Książąt Pomorskich, w którym przyjrzysz się między innymi sztuce sakralnej czy sztuce orientalnej, Kościół Mariacki z XIV wieku z 60-metrową wieżą, gdzie znajduje się sarkofag książąt pomorskich czy Kaplica św. Gertrudy z XV wieku.

W trakcie swojej wakacyjnej podróży nie można pominąć także Darłówka, czyli nadmorskiej dzielnicy Darłowa. Tu podstawową atrakcją jest port, plaża oraz morze. Z nabrzeża portowego korzystają kutry rybackie, łodzie motorowe, statki wycieczkowe czy jachty. Dzięki tylu środkom transportu możesz wybrać się na rodzinny rejs po rzece Wieprza. Przebywając w tym miejscu, na pewno zauważysz jedyny w Polsce rozsuwany most i zabytkową latarnię morską, której ostatni remont przeprowadzono 1927 roku.

W porcie w Darłówku 5 lat temu pojawiło się także Muzeum Morskie, gdzie na podstawie znajdujących się w nim eksponatów, dowiesz się jakie są związki Darłowa z morzem. Nie brakuje tu również licznych atrakcji militarnych jak lotnisko wojskowe ze stacjonującymi tam śmigłowcami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments