W ostatnie dni września w Lublinie nie zabraknie atrakcji. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie weekendowych imprez.

Marsz Różowej Wstążki

W piątek (27 września) mieszkańcy Lublina będą mogli uczestniczyć w corocznym Marszu Różowej Wstążki. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14, a jego uczestnicy wystartują z placu Łokietka i dojdą do placu Litewskiego. Tam będzie na nich czekać przygotowane wcześniej miasteczko zdrowia, a także występy artystów. Celem marszu jest zachęcenie kobiet do badań profilaktycznych, ponieważ rak jest nowotworem, który dotyka je coraz częściej.

Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu

Fani twórczości legendarnego frontmana grupy Dżem powinni wybrać się do Centrum Spotkania Kultur w piątek (27 września) o godz. 20. Czeka ich koncert z okazji 25. rocznicy śmierci ikony polskiego bluesa i rocka Ryszarda Riedla. Największe przeboje muzyka przypomni jego syn Sebastian Riedel wraz z zespołem Cree. Bilety w cenie 50-110 złotych.

Cheap Tabacco w Radiu Lublin

W piątkowy wieczór o godz. 19 w Radiu Lublin czekają na nas rockowo-bluesowe brzmienia. W Studiu im. Budki Suflera wystąpi zespół Cheap Tabacco. Mimo tego, że grupa istnieje tylko 6 lat, to zdążyła już sporo namieszać w polskiej muzyce. Muzycy są laureatami wielu nagród, zagrali ponad 300 koncertów, wydali 2 płyty, a wokalistka zespołu Natalia Kwiatkowska dwukrotnie została okrzyknięta najlepszym głosem bluesowym w Polsce. W Lublinie artyści z Cheap Tabacco będą promować swoją ostatnią płytę „Szum” w ramach trasy koncertowej Nieidealni Tour.

Weekend seniora z kulturą

Piątek, sobota i niedziela (27, 28 i 29 września) upłynie seniorom pod znakiem wielu atrakcji. W ten weekend będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w wydarzeniach wspieranych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jak co roku organizuje też nasze miasto. W trakcie akcji „60+ Kultura” będzie można skorzystać z ciekawych ofert lubelskich instytucji kulturalnych. Seniorzy spędzą więc udany czas w: filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, Galerii Labirynt, Teatrze im. J. Osterwy, oddziałach Muzeum Lubelskiego oraz w Muzeum UMCS. Będą mogli m.in. obejrzeć spektakle, uczestniczyć w spotkaniach historycznych, pokazach filmowych, warsztatach i wystawach oraz posłuchać koncertów.

FIRE Party! w Ogrodzie Saskim

W sobotni wieczór o godz. 20 w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego rozpocznie się widowiskowe show FIRE Party! organizowane we współpracy z Fundacją Sztukmistrzów. Na scenie wystąpi ponad 20 artystów m.in.: Synergy Art czy Teatr Ognia Infernal, którzy poprowadzą imprezę z ogniem w roli głównej. Widzowie zobaczą fireshow, a dokładniej sztuczki z płonącymi pochodniami, linami, drabinami, rozgrzanymi poi oraz kijami do żonglowania. Występom towarzyszyć będzie muzyka lubelskiego DJ-a, który uświetni to wydarzenie.

Premiera spektaklu

W sobotę (28 września) o godz. 17 oraz w niedzielę (29 września) o godz. 12 aktorzy Teatru Andersena zaproszą dzieci i rodziców na spektakl „Z głową w chmurach czyli o żyrafie, która szukała deszczu”. Sztuka utrzymana w konwencji musicalu lalkowego dedykowana jest widzom od lat 3. Widowisko w reżyserii Katarzyny Kawalec opowiada o losach upartej Żyrafy, której celem jest znalezienie chmur, wody i deszczu. Tłem wydarzeń, w których uczestniczy główna bohaterka oraz Żmij i Ptaki jest upalna pustynia.

Przysięga wojskowa 

W sobotę (28 września) o godz. 12 na Placu Zamkowym zaplanowano niecodzienne wydarzenie. Tego dnia odbędzie się przysięga żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która zostanie złożona na nowy Sztandar Brygady.

Dożynki w mieście – Jarmark Mleka i Sera

W ostatnią sobotę września o godz. 8 odbędzie się czwarte i ostatnie wydarzenie z cyklu „Dożynki w mieście – dożynkowy Jarmark Lubelski”. Tym razem goście historycznej Hali Lubelskiej po Fabryce Wag, mieszczącej się przy ulicy Lubartowskiej 77 w Lublinie będą mogli uczestniczyć
w Jarmarku Mleka i Sera. Na miejscu zobaczymy, w jaki sposób produkuje się sery, możemy wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych i skosztować serowych wyrobów. Tłem wydarzenia będzie muzyka na żywo wykonywana przez Miłosza Bachonko, który jest mistrzem Europy w grze na akordeonie.

Piknik rodzinny z zespołem Brathanki

Malowanie twarzy, animacje oraz koncerty. W sobotę (28 września) na terenie Browaru Perła przy ulicy Bernardyńskiej odbędzie się piknik rodzinny Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Początek wydarzenia o godzinie 13. Piknik zgromadzi absolwentów, studentów oraz pracowników uczelni. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Brathanki. Podczas wydarzenia wystąpi również zespół Jarzębina, który zadebiutował hymnem na Euro 2012.

Obieraczki kapuściane

W lubelskim skansenie będzie można cofnąć się w czasie i zobaczyć tradycyjne obrzędy kiszenia kapusty. Wydarzenie odbędzie się już w tę niedzielę (29 września) o godz. 14.

Muzeum Wsi Lubelskiej odwiedzą gospodynie i gospodarze ze wsi Kocudza, którzy zaprezentują dawne zwyczaje z okolic Biłgoraja. Bilet normalny kosztuje 12 złotych, a ulgowy 6 złotych.

Lubelski Bieg Nieustraszonych

W niedzielę o godz. 11 na Poligonie Wojskowym na Majdanku odbędzie się Lubelski Bieg Nieustraszonych. Wydarzenie skierowane jest do biegaczy profesjonalistów, jak i amatorów oraz do fanów sportów ekstremalnych. W imprezie może wziąć udział maksymalnie 150 osób, które muszą mieć minimum18 lat. Na zawodników czeka 4-kilometrowa trasa z przeszkodami, a najlepsi, którzy zakwalifikują się do serii finałowej, będą musieli pokonać dystans wynoszący 2 kilometry.

Spektakl Romeo i Julia

W niedzielę (29 września) o godz. 19 odbędzie się spektakl w reżyserii Iwony Orzełowskiej „Romeo i Julia”. Widowisko jest pierwszym z trzech wydarzeń wystawianych przez Centrum Spotkania Kultur. Będzie można je obejrzeć także w poniedziałek (30 września) zarówno o godz. 9, jak i o godz. 12. Ta produkcja teatralna jest współczesną odsłoną dobrze nam znanego dzieła Williama Szekspira. Reżyserka i choreografka spektaklu w tle burzliwej historii miłosnej postanowiła przedstawić wątek różnorodności rasowej. Taniec aktorów na scenie ma być natomiast narzędziem wyrażania ich emocji. Dopełnia go pełna symboliki dopracowana scenografia, która podkreśla intensywność uczuć rządzących bohaterami. Bilety na spektakl można jeszcze nabyć w cenie 25-50 złotych.

Bajkowa niedziela z Teatrem Starym

Teatr Stary w tym sezonie wraca z wydarzeniami z cyklu „Bajkowa niedziela”. 29 września, o godz. 17 rozpocznie się spotkanie z literaturą dla najmłodszych. Dzieci będą słuchać opowieści o psie Remiku, głównym bohaterze książki „Psierociniec” autorstwa Agaty Widzowskiej-Pasiak. Tę historię na żywo przybliży im aktorka Teatru Andersena Natalia Sacharczuk. Psie perypetie staną się między innymi pretekstem do rozmów, o tym jak dzieci postrzegają i rozumieją świat. Wstęp na wydarzenie jest możliwy za okazaniem wejściówek, które należy odebrać w kasie Teatru Starego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments