Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (12 kwietnia) do niedzieli (14 kwietnia).

Zwiedzanie z przewodnikiem

W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com

Nocne zwiedzanie Lublina | Szlakami Unii Jagiellońskiej

Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza w piątkowy wieczór na zwiedzanie Lublina, w którym w czasach jagiellońskich narodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz kwitł wielki handel między Zachodem a Wschodem, w nocy okazuje się być jeszcze bardziej tajemniczy. Nocne zwiedzanie Lublina rozpocznie się o godz. 18:00 przy pomniku Unii Lubelskiej. Program zaplanowany jest na minimum półtorej, maksimum dwie godziny, czyli do godz. 20:00.

Cena usługi przewodnickiej: dorośli – 25 zł (bilet normalny), studenci, emeryci i renciści – 20 zł (bilet ulgowy), dzieci, uczniowie – 15 zł (w ramach biletu rodzinnego). Wcześniejsza rezerwacja jest obowiązkowa i wymaga potwierdzenia przez organizatora. Można jej dokonywać na numer: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

Wielkie grillowanie vol.2

Na kampusie Politechniki Lubelskiej w piątek o godz. 18:00 rozpocznie się Wielkie Grillowanie. Jest to jedno z wydarzeń towarzyszących Juwenaliom 2024. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w wydarzeniu. Uczestnicy nie mogą zapomnieć o kocach oraz rzeczach niezbędnych do grilla.

Jazz Jam przed Cygnwajsem #2

W sobotę zachęcamy do wzięcia udziału w ulicznym Jam Session przed kawiarnią Cyngwajs, które w zeszłym roku idealnie wkomponowuje się w klimat Lublina. Spotkanie o godz. 19:00 rozpoczną jazzowi multiinstrumentaliści – Uliana Bielykh na pianinie, Dmytro Bilokon na saksofonie altowym, Maksim Shilikov na basie oraz Adam Matafonau na perkusji. Wstęp wolny.

L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra – Muzyka do filmu „Chłopi”

W niedzielę o godz. 16:00 w CSK Lublin odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, opartego na literackim arcydziele Reymonta. Łukasz „L.U.C.” Rostkowski, twórca ścieżki dźwiękowej, łączy tradycję z nowoczesnością, komponując piękną muzykę filmową z autentycznymi instrumentami ludowymi.

„Chłopi” to najnowszy film DK Welchman i Hugh Welchmana, twórców „Twojego Vincenta”, który został polskim kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny. Łukasz „L.U.C.” Rostkowski, zdobywca wielu nagród i uznania zarówno w kraju, jak i za granicą, jest odpowiedzialny za stworzenie ścieżki dźwiękowej do filmu. Teraz razem z Rebel Babel Film Orchestra zaprasza na koncerty projektu „Chłopi”.

Kompozycje napisane specjalnie dla filmu wcielają w życie tradycyjne polskie brzmienia i autentyczne ludowe instrumenty. Całość tworzy piękną muzykę filmową, która oddaje hołd polskiej tradycji. To prawdziwa podróż w czasie, w trakcie której współczesne podejście do form i aranżacji spotyka się z autentycznymi brzmieniami ludowych instrumentów.

Bilety dostępne na stronie biletyna.pl

MOTO SESSION 2024

20 i 21 kwietnia na terenie Targów Lublin odbędzie się największa impreza motoryzacyjna w regionie MOTO SESSION 2024. Bilety na wydarzenie od 30 zł. Wydarzenie odbywa się w godzinach 10:00 – 18:00.

Kołysanki u Czechowicza | warsztaty dla rodziców i niemowląt

W sobotę na godz. 11:00 Fundacja Aktywni Rodzice i Muzeum Czechowicza zapraszają na warsztaty „Kołysanki u Czechowicza” skierowane do rodziców i niemowląt (do ukończenia pierwszego roku życia) oraz do rodziców oczekujących dziecka. Na spotkania obowiązują zapisy pod adresem: dobrystart@kuszewska.eu

Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w warsztatach wymaga zakupu biletu wstępu do muzeum (bilet normalny 6 zł, bilet ulgowy 5 zł).

BAJM | 45-lecie

Fenomen zespołu Bajm to właśnie ponadczasowa muzyka i emocje, które łączą pokolenia. Ich hity bujają wszystkich bez wyjątku. A głos Beaty przeszywa i przyprawia o gęsią skórkę nawet największych twardzieli. Trasa 45 lecia to muzyczna podróż przed dekady polskiej muzyki. Koncert zaplanowany na sobotę na 18:30 odbędzie się w Hali “Globus”. Bilety dostępne na stronie biletyna.pl.

Enej | VESNA TOUR

W niedzielę w Fabryce Kultury Zgrzyt o godz. 20:00 odbędzie się koncert zespołu Enej. Koncert jest organizowany w ramach promocji nowej płyty zespołu pt. VESNA. Bilety do kupienia w drugiej puli od 79 zł.

„Vesna” to piąty, autorski album w dorobku zespołu. Na płycie znajdziemy wszystko to do czego zespół nas przyzwyczaił przez ponad dwie dekady działalności. Materiał jest bardzo energetyczny, z oryginalnymi tekstami, energetyczną sekcją dętą i charakterystycznym brzemieniem folkowym. Czuć jednak rozwój muzyczny oraz bagaż doświadczeń jaki zespół zebrał podczas setek koncertów, a to oznacza wyczuwalny powiew świeżości.

SEANS WPPKiA: Jestem mordercą | Kino Bajka

Piątkowy wieczór w Kinie Bajka można spędzić wspólnie z osobami związanym z WPPKiA KUL. Organizatorzy zapraszają na godz. 19:00 na wspólne oglądanie filmu “Jestem mordercą”. Pokaz filmu będzie poprzedzony wprowadzeniem do tematyki filmów prawniczych przez dr Izabele Leraczyk, a po pokazie odbędzie się debata po seansie.

Bilety na wydarzenie dostępne w cenie 20 zł, do nabycia za pośrednictwem Koła Naukowego Studentów Prawa KUL. Wydarzenie organizowane jest w ramach LUBLaw Day 2024.

METALLICA symfonicznie

W piątek o 19:30 do CSK zawita wyjątkowy projekt – pod szyldem “Muzyka zespołu Metallica symfonicznie” wystąpi jeden z najlepszych coverbandów Metallica na świecie. W skład projektu wchodzi czteroosobowy zespół oraz orkiestra symfoniczna ‘Orion’. Bilety dostępne w sieciach Ebilet, Kupbilecik, Eventim, Ticketmaster.

Wymiana elektroodpadów na rośliny

Z okazji Dnia Ziemi w SKENDE wraz z Polską Korporacja Recyklingu zaplanowało akcję podczas której po raz kolejny będą zbierać elektrośmieci i wymieniać je na piękne sadzonki. Odbiór elektrośmieci odbędzie się na parkingu zielonym D3, niedaleko paczkomatu. Po rośliny należy się zgłosić do budynku SKENDE na pasaż przed Biedronką. Podczas wydarzenia wolontariuszami będą podopieczni Stowarzyszenia Camino. Będzie można ich poznać po specjalnej żółtej koszulce. Organizatorzy chcą w ten sposób zwiększyć aktywność społeczną osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Akcja odbędzie się w sobotę od godz. 10.

Back to black. Historia Amy Winehouse | Kino CK

„Back to Black. Historia Amy Winehouse” przedstawia pełną pasji historię niezwykłej artystki, ukazując lata spędzone w tętniącym życiem londyńskim Camden, które nazywała domem, oraz drogę do światowej sławy. Film skupia się na niezwykłym geniuszu, kreatywności, poczuciu humoru i szczerości Amy, które towarzyszyły jej we wszystkim, co robiła, a także spróbuje zrozumieć jej demony.

„Back to Black. Historia Amy Winehouse” to bezkompromisowe spojrzenie na współczesną machinę sławy i wielki hołd dla wyjątkowego talentu, który zdarza się raz na pokolenie.

Projekcje:

19.04 / piątek / godz. 18.00 – [PREMIERA]

20.04 / sobota / godz. 20.00

21.04 / niedziela / godz. 17.00

Ceny biletów: 15/18 zł

Zwiedzanie Teatru Osterwy

Teatr Osterwy zaprasza na zwiedzanie gmachu teatru. To już ostatni moment żeby zobaczyć go w kształcie niezmienionym od 137 lat, bo w przyszłym roku gmach teatru zacznie się zmieniać. Zachęcamy do spaceru po zakamarkach teatru niedostępnych dla publiczności. Tylko teraz będzie można stanąć na scenie, na której grała Helena Modrzejewska, Gabriela Zapolska i najwybitniejsi aktorzy 20-lecia międzywojennego z patronem teatru Juliuszem Osterwą na czele. Tylko teraz będzie można poznać teatralne machiny i samemu wywołać wiatr lub grzmoty. Wyjątkową przewodniczką w tej wyprawie będzie Anna Nowak – aktorka, pasjonatka historii i dobry duch teatru. Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin i jest przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych. Zwiedzanie zaplanowane jest na sobotę od godz. 13:00. Bilety w cenie 35 zł.

Wiosenny zlot FOOD TRUCKÓW

Już w ten weekend pod Felicity odbędzie się wiosenny zlot food trucków, w trakcie którego będzie można spróbować kuchni z różnych zakątków świata. Wydarzenie rozpocznie się w piątek o godz. 15:00 i potrwa do niedzieli do godz. 19:00.

Przysięga Ireny | Kino CK

Trwa II wojna światowa. 19-letnia Irena w wojennej zawierusze traci kontakt z rodziną. Bita i torturowana zostaje siłą wcielona do pracy najpierw na rzecz Armii Czerwonej, później skierowana do przymusowej pracy w niemieckiej fabryce amunicji. Jej sytuacja zmienia się, gdy zwraca na nią uwagę Rugemer – major SS. Zafascynowany dziewczyną mężczyzna proponuje jej pracę gosposi w swojej posiadłości. Gdy Irena dowiaduje się, że Niemcy zamierzają zlikwidować getto, wykorzystuje zaufanie pracodawcy i ratuje Żydów, ukrywając ich w jego domu. Konspiracja nie trwa jednak długo. Rugemer odkrywa tajemnicę Ireny i stawia jej trudne do zaakceptowania ultimatum.

Projekcje:

19.04 / piątek / godz. 15.30 – PREMIERA

21.04 / niedziela / godz. 19.15

Ceny biletów: 15/18 zł

Kasa CK / „Materia” Concept Store czynna:

poniedziałek-piątek godz. 10:00-18:00

sobota godz. 15:00-18:00

oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

Wiosenna Dycha

Na niedzielę zaplanowane są zawody biegowe na dystansie 10 km pn. „Wiosenna Dycha”. W godz. 10:00-11:30 uczestnicy rozpoczną bieg z al. Beryńskiego, dalej al. Bryńskiego do ul. Krężnickiej, ul. Krężnicką do ul. Cienistej, z ul. Cienistej na drogę dla rowerów wzdłuż Zalewu Zemborzyckiego do al. Bryńskiego, meta w Ośrodku „Słoneczny Wrotków”. Tym samym na czas rozgrywania zawodów zamknięta będzie dla ruchu ul. Krężnicka, na odcinku od al. Bryńskiego do Cienistej oraz odcinek ul. Cienistej do wysokości ścieżki rowerowej wzdłuż Bystrzycy.

Hanna Banaszak | Koncert

W piątek o godz. 19:00 w Teatrze Starym odbędzie się koncert Hanny Banaszak. Hanna Banaszak to artystka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Jej twórczość – dobrze znana każdemu polskiemu melomanowi – jest jej najlepszą wizytówką.

Bilety: I-120 zł, II-95 zł, III-75 zł, IV-40 zł.

Miejsca IV – scena widoczna jest tylko z pozycji stojącej

Ilustracja | wernisaż wystawy Hanny Grodzkiej-Nowak

W ten piątek o godz. 18:00 w budynku Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się wernisaż wystawy Hanny Grodzkiej-Nowak. Hanna Grodzka-Nowak to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się grafiką książkową, ilustracją, malarstwem i projektowaniem wnętrz. Ilustruje książki i czasopisma dla dzieci, a także dzieła klasyków literatury polskiej. Jest autorką kilkuset ilustracji do czasopism dla najmłodszych. Przez blisko 20 lat była redaktorem artystyczno-graficznym czasopisma dla najmłodszych „Miś”.

Wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Wystawa będzie czynna do 8 maja 2024 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments