Przed nami kolejny weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (24 lutego) do niedzieli (26 lutego).

ZooPark w Lublinie

Wielbłądy, surykatki, ostronosy, warany, kameleony, gekony, węże i pająki, rasowe koty i króliki, jeże, kuce, krowy, konie, alpaki, rozbrykane koziołki, owce, osły, papugi i kanarki. Do tego wiele gatunków drobiu ozdobnego, gołębi, gryzoni, owadów i stworzeń wodnych. Te i inne zwierzęta będziecie mogli spotkać podczas tegorocznej edycji Lubelskiej Wystawy Zoologicznej ZOOPARK, która w dniach 25-26 lutego zagości w dwóch halach wystawienniczych w Targach Lublin.

Godziny otwarcia: sobota 10:00-18:00 / niedziela 9.00-17.00. Bilety od 20/ 30 zł.

Targi biżuterii

W najbliższy weekend w Lublinie odbędą się Targi Biżuterii i Upominków „Klejnot dla Ewy”. To już 16 edycja zorganizowana z okazji Dnia Kobiet. Zobaczymy m.in. biżuterię i akcesoria do jej tworzenia, minerały, kamienie jubilerskie, rękodzieło i kosmetyki naturalne. Wydarzenie odbędzie się w Hali Sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (ul. Głęboka 31). Godziny otwarcia: sobota od godz. 10 do 18, niedziela od godz. 10 do 17. Bilety wstępu dostępne w kasie biletowej: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł (dzieci i młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści); dzieci do lat 6 wstęp wolny. Wszystkie Bożeny wstęp gratis.

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

W piątek (24 lutego) o godz. 18 w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” odbędzie się spotkanie z Andrzejem Stasiukiem. Andrzej Stasiuk jest cenionym i wielokrotnie nagradzanym autorem. W 2005 roku został laureatem Literackiej Nagrody Nike. Autor często podróżował na „Wschód”, dlatego też data spotkania nie została wybrana przypadkowo. Po wybuchu wojny w Ukrainie Andrzej Stasiuk, zaangażował się w pomoc humanitarną. Spotkanie będzie również transmitowane na kanale YouTube Bramy Grodzkiej. Na miejscu będzie możliwość zakupu książki.

Alternatywne targi ślubne

W niedzielę (26 lutego) w Centrum Spotkania Kultur odbędą się alternatywne targi ślubne Good Time. Pary będą mogły skorzystać z porad specjalistów, zobaczyć inspirujące prezentacje firm oraz wziąć udział w licznych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. W tle zagra muzyka o którą zadba Michał z Winyl Party. To wszystko w godz. 11-17. Wstęp wolny.

Wystawa akwareli

Do 26 marca w Galerii Gardzienice (ul. Grodzka 5a, Lublin) można oglądać wystawę akwareli pn. „Wartość, która nie przemija – flora w pastelowych grafikach Konstantego Prószyńskiego”. Na wystawie prezentowane są akwarele roślin kwiatowych wykonanych w okresie międzywojennym przez Konstantego Hektora Prószyńskiego (1859-1936) – nauczyciela, botanika i mykologa, badacza flory krajowej oraz inspektora Ogrodu Botanicznego w Wilnie w latach 1919-1936. Wstęp jest bezpłatny.

Festiwal Teatrów Niewielkich

17. Festiwal Teatrów Niewielkich odbędzie się w dniach 25-27 lutego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Adresatami imprezy są twórcy teatrów jednego aktora – monodramów oraz duetów aktorskich – duodramów. Festiwal jest przeznaczony zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów w każdym wieku. Brak podziału na kategorie oraz rygorystycznych barier wiekowych daje możliwość spotkania twórców amatorskiego ruchu teatralnego z zawodowymi aktorami i zmierzenia się na scenie w przyjaznej atmosferze. Bezpłatne wejściówki na spektakle konkursowe oraz mistrzowskie są do odebrania w Sklepiku Kulturalnym CSK. Program dostępny na stronie CSK.

Kino w CSK

W piątek i sobotę o godz. 19, a w niedzielę o godz. 18 w kinie CSK zobaczycie film pt. „Heaven in Hell”. Olgę (Magdalena Boczarska) i Maksa (Simone Susinna) dzieli 15 lat różnicy. Ona to kobieta sukcesu, matka dorosłej córki. On – przystojny, młody mężczyzna czerpiący z życia garściami i łapiący każdą chwilę. Los postawił ich sobie na drodze, rozpalił zmysły i uwikłał w płomienny romans. Olgą targają skrajne uczucia: poczucie odpowiedzialności walczy z rodzącą się miłością, poczucie wstydu – z siłą namiętności, rozwaga – z tęsknotą za spontanicznością młodej dziewczyny. Bilety w cenie 12/15 zł.

Otwarcie wystawy

W piątek,w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, o godz. 12.30 na placu Litewskim odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Lublin pomaga Ukrainie” przedstawiającej działania pomocowe Lublina i jego mieszkańców skierowane do ukraińskich obywatelek i obywateli.

Spotkanie Śpiewacze

W sobotę o godz. 16.00 odbędzie się wydarzenie „Noc najczarniejsza jest przed świtem”. To Spotkanie Śpiewacze, w którym wezmą udział członkowie zespołu Horyna, a całość poprowadzi Ludmyła Wostrykowa. Miejsce: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa.

Podwójna wystawa w Galerii Białej

W Galerii Białej w Centrum Kultury można oglądać wystawę Jarosława Perszko: Ali Baba i 40 rozbójników / Włodko Kaufman: Kruchość.

Jarosław Perszko eksperymentuje głównie ze szkłem, światłem, metalem, kamieniem i delikatnymi materiami, tworząc minimalistyczne formy nasycone metafizyką. Jego instalacje site-specific, dedykowane Galerii Białej nie tylko poszerzają koncepcje materialności i procesualności obiektu, ale również stanowią kolejny rozdział opowieści artysty o kondycji ludzkiej w dobie wielkiego sprawdzianu człowieczeństwa. „Ali Baba i 40 rozbójników” to instalacja, składająca się głownie z neonowych rur,  w której światło zyskuje skalę totalną, ucieleśniając jednocześnie miarę człowieka.

Włodko Kaufan natomiast jest artystą wielu mediów. Zajmuje się między innymi performansem, malarstwem, grafiką, fotografią, filmem, obiektem. Na wystawie „Kruchość” prezentuje dedykowaną dwóm przestrzeniom instalację, której podstawowym tworzywem jest wielkowymiarowy papier. Powstałe z niego monumentalne obiekty sprawiają, że ich wizualność nabiera dramatycznego wydźwięku. Artysta mieszka i pracuje we Lwowie. Otwarciu wystawy będzie towarzyszył performans w jego wykonaniu.

Akwarele i rysunek

Do 9 marca w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie można oglądać wystawę Eweliny Maliborskiej-Patkowskiej pt. „Akwarele i rysunek”. Ewelina Maliborska-Patkowska to artystka specjalizująca się w technice akwareli. Od 2018 roku należy do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i nieformalnej grupy artystycznej związanej z Lubelszczyzną, tzw. Grupy Lubelskiej.

Zwiedzanie Lublina

Trwa kolejna, czwarta edycja cyklu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem!/Explore Lublin with a Guide!”, w ramach którego mieszkańcy Lublina oraz turyści przybywający do naszego miasta mogą wybrać się na zwiedzanie wraz z przewodnikami zrzeszonymi w Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin.

W harmonogramie spacerów znajdują się spacery w języku polskim oraz angielskim poświęcone m.in. najpopularniejszym zabytkom, legendom miejskim, Unii Lubelskiej, okresowi dwudziestolecia międzywojennego, a także utworom literackim poświęconym o Lublinie. Spacery w języku polskim odbywają się co sobotę o 13.00, natomiast w języku angielskim – w wybrane niedziele o 11.00.

Szczegóły na stronie internetowej https://przewodnik.lublininfo.com/

Bajkowy Lublin

Bajkowe wizerunki Lublina prezentuje nowa wystawa w Galerii Ratusz. Autorką ekspozycji jest artystka pochodząca z Lublina, młoda graficzka Dominika Wilk. Wystawę stanowi zbiór 28 prac utrzymanych w podobnej ilustratorskiej konwencji, pozbawionej koloru, gdzie główną rolę gra czerń i biel. Inspiracją do tych ilustracji są nie tylko realnie odwiedzane miejsca, ale także surrealistyczne wizje.

Wystawę można zwiedzać w Galerii Ratusz (pl. Łokietka 1) do 28 lutego, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Wystawa w Galerii Saskiej

Do 13 marca w Galerii Saskiej możecie zobaczyć niezwykłą wystawę, artystyczne spotkanie ze Stasys’em Eidrigevicius’em – plakacistą, malarzem, twórcą ekslibrisów, rysunków, ilustracji książkowych, performanc’ów oraz scenografii.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie, w Muzeum Plakatu w Wilanowie, British Museum w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Library w Waszyngtonie, Creation Gallery w Tokio, Muzeum Watykańskim w Rzymie oraz zbiorach prywatnych na całym świecie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments