W środę (15 sierpnia) obchodzimy dwa święta. Jednym z nich jest Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, znane również jako Święto Matki Boskiej Zielnej, patronki płodów rolnych. Tego dnia przypada też Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę „Cudu nad Wisłą”. Tego dnia atrakcji w Lublinie nie zabraknie. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie miejskich wydarzeń, na które możecie się wybrać.

Piknik rodzinny 

15 sierpnia odbędzie się piknik rodzinny „My Polacy 1918-2018”. Od godz. 11 na Błoniach pod Zamkiem odbędą się pokazy sprzętu wojskowego, stoisko z monetami okolicznościowymi i prezentacja monet niepodległościowych, a o godz. 18 na zamkowym dziedzińcu rozpocznie się koncert „Dla Niepodległej” Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor”. Będzie można też zobaczyć wystawę „Piłsudski w Lublinie”. Zaplanowano też inne atrakcje, tj.: fotobudka, konkursy rodzinne oraz gry i zabawy dla dzieci.

Odpust w skansenie

W Muzeum Wsi Lubelskiej od godz 11 do 17 będzie organizowany Odpust na Matki Boskiej Zielnej. To będzie prawdziwa okazja, żeby zobaczyć, jak wygląda tradycyjny odpust w lubelskich wsiach i miasteczkach. Będą kolorowe kramy z rękodziełem, zabawkami, słodyczami i produktami regionalnymi. W skansenie pojawi się również stragan z zabytkowym towarem odpustowym ze zbiorów muzeum: zabawkami, dewocjonaliami i ozdobami.

Skansen zorganizuje również o godz. 16 nabożeństwo w drewnianym kościele z Matczyna, gdzie będzie można poświęcić bukiety zrobione z kłosów zbóż, warzyw, owoców i ziół. Tego dnia zobaczymy również, jak powstawały tradycyjne cebularze, wiązanki i obejrzymy występ dziecięcego zespołu „Błękitne Korale” z Zakrzówka.

Przegląd Hejnałów Miejskich

O godz. 16 na Rynku Starego Miasta odbędzie się XXV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich.

Folkowe Jam Session

O godz. 18 w Lubelskim Stowarzyszeniu Fantastyki „Cytadela Syriusza” przy ul. Lwowskiej 12 odbędzie się też folkowe Jam Session z elementami muzyki etnicznej i słowiańskiej. Podczas warsztatów wszyscy uczestnicy wspólnie będą mogli spróbować gry na instrumentach z różnych stron świata. Nie zabraknie też historii, opowieści i pieśni z dawnych lat. Każdy powinien zabrać ze sobą dowolny instrument: flet, grzechotkę, tamburyn lub gitarę. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny.

Kino pod chmurką

Plenerowe Kino Perła zafunduje nam w środowy wieczór seans pod chmurką. „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” to nowość. Komedia opowiada o obcym, który przemierzając galaktykę trafi na mieszkańców najniebezpieczniejszego miejsca w kosmosie, czyli dzielnicy Croydon w Londynie.

Kino w kawiarni

15 sierpnia wybierzcie się również do Próba Cafe na ul. Grodzkiej 5a. Warsztaty kultury zorganizowały tam pokaz jednego ze sztandarowych filmów tzw. kina nowej przygody. Zobaczycie tam film Barrego Levinsona „Piramida strachu”, który opowiada o młodzieńczych latach i początkach z dedukcją i rozwiązywaniem zagadek samego Sherlocka Holmesa. Start o godz. 21.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments