Od niedzieli (22 listopada) do czwartku (26 listopada) w Polsce trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa. Święto jest obchodzone również w Lublinie, lecz ze względu na epidemię tegoroczna edycja przeniosła się do sieci. W środę (25 listopada) nastąpiło skromne uczczenie tego wydarzenia poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem przed Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

W województwie lubelskim mamy zarejestrowanych blisko 18 tysięcy Honorowych Dawców Krwi, którzy oddali co najmniej 5 litrów krwi (kobiety) lub 6 litrów krwi (mężczyźni). Tym krwiodawcom, nadany został tytuł Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia. Około 1/3 z nich otrzymała już Odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia (po oddaniu 15 litrów krwi –kobiety i 18 litrów krwi –mężczyźni).

Zapotrzebowanie na krew, choć oddaje ją wielu chętnych, wciąż jest bardzo duże. Na niski stan zapasów krwi wpływa między innymi epidemia koronawirusa. Dlatego zwłaszcza podczas Dni Honorowego Krwiodawstwa RCKiK w Lublinie apeluje o to, by ją oddawać. Regionalne Centrum zachęca również ozdrowieńców do oddawania osocza.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments