Ponad tysiąc znaków dziennie powstaje w Wytwórni Znaków Drogowych Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lubartowie. Ciężki sprzęt, trwałe materiały i precyzja wykwalifikowanych pracowników. To wszystko składa się na sukces produkowanych pod Lublinem materiałów.

PRD Lubartów S.A. jako pierwsza w Polsce firma produkuje znaki drogowe już od prawie 20 lat.

– Kiedyś znaki były tworzone ręcznie. Wszystkie elementy były wycinane nożyczkami. Obecnie korzystamy z postępu technologicznego, a najróżniejsze kształty powstają za sprawą specjalnych maszyn – mówi Krzysztof Łoziak, kierownik Wytwórni Znaków Drogowych.

Firma produkuje znaki nie tylko na zlecenia dużych firm. Obecnie również osoby prywatne mogą zamówić tabliczki, znaki i elementy metalowe wykonane w całości przez wytwórnię.

W pierwszym etapie produkcji wycinane są kształty z blachy na wycinarce plazmowej. Dalej odpowiedni kształt nadają mu specjalistyczne maszyny, które zaginają brzegi i formują rogi w zależności od wybranego modelu znaku.

Malowanie odbywa się po uprzednim oczyszczeniu i wytrawieniu w kwasie. Kolor zyskuje dzięki odpowiedniej farbie proszkowej.

– Jest to jeden z najlepszych sposobów pokrycia blachy, który chroni znak przed korozją. Dzięki temu ma on podwyższoną trwałość, a ustawiony przy drodze może służyć nawet do 10 lat – dodaje Łoziak. Oprócz znaków metodą proszkową przedsiębiorstwo maluje również inne elementy: bramy czy ogrodzenia wykonane z blachy.

Pomalowane znaki są później oczyszczane z pozostałości farby proszkowej. Kolejnym etapem jest już wyklejenie znaku. Pracownicy nanoszą folię odblaskową odpowiedniej generacji. Tak znak zyskuje obramowanie, nazwę ulicy czy informację, którą ma przekazywać użytkownikom drogi.

Poza pracą przy wytwarzaniu znaków drogowych firma zajmuje się również produkcją elementów, które mają posłużyć przy późniejszym montażu znaku na drodze, jak na przykład uchwyty do znaków drogowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments