„Edukacja z wojskiem” – start programu w województwie lubelskim

0
88

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. Szkolenia będą prowadzone do 20 czerwca przez specjalnie przeszkolonych żołnierzy Wojska Polskiego. Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Pilotażowa wersja programu „Edukacja z wojskiem” będzie realizowana w całej Polsce. Łącznie w zajęciach wezmą udział uczniowie i uczennice z ponad trzech tysięcy publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym z 266. placówek z województwa lubelskiego.

– Podczas szkolenia, w ramach zajęć teoretycznych i praktycznych, uczniowie i uczennice będą uczyli się m.in. zasad zachowania się w sytuacjach kryzysowych, jak np. wypadek komunikacyjny, podczas alarmu i ewakuacji z miejsc niebezpiecznych, poznają podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, dowiedzą się jak bezpiecznie poruszać się w sieci. Zakres poruszanej wiedzy i ćwiczeń praktycznych jest bardzo szeroki. Jestem przekonany, że szkolenia prowadzone w ramach programu „Edukacja z wojskiem” będą z pożytkiem dla najmłodszej części naszego społeczeństwa – mówi ppłk Wojciech Witek, szef Wydziału Promocji i Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa (w tym, cyberbezpieczeństwa) i obronności, kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. To odpowiedź na współczesne potrzeby i wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem i obronnością.

Szkolenie łączące teorię z praktyką, składa się z trzech godzin lekcyjnych. Żołnierze Wojska Polskiego, w sposób praktyczny, interesujący, przyjazny i dostosowany do wieku, zapoznają dzieci i młodzież m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia, nawykami udzielania pomocy przedmedycznej.

Ogólnopolski nabór szkół do pilotażowej wersji programu „Edukacja z wojskiem” był prowadzony do 24 kwietnia, a szkoły zgłaszały swój akces poprzez samorządy. Zainteresowanie programem było bardzo duże.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments