W ostatni weekend czerwca (24-27 czerwca) za sprawą festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia ponownie spotkamy się w Lublinie, żeby posłuchać nietuzinkowej muzyki, spotkać autorów najnowszych książek o muzyce, a także poznać literaturę Europy Wschodniej. W tym wszystkim nie może jednak zabraknąć festiwalowego kina. Sprawdźcie, co można będzie w nim zobaczyć.

Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia trwać będzie od czwartku (24 czerwca) do niedzieli (27 czerwca). Będzie to już 14. edycja Innych Brzmień i 8. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie.

Idea Innych Brzmień pozwala prezentować artystów, dla których muzyka stanowi inspirację i nieustanne wyzwanie. Na festiwalowych scenach łączone są style i gatunki, zapraszając zarówno twórców, jak i publiczność w unikatową podróż, w trakcie której lista ulubionych artystów zdecydowanie się wydłuża.

Pełen program Festiwalu znajdziecie tutaj

Kino

Cykl filmowy na Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia to Move East Movie prezentujący zwykle filmowy dorobek twórców z krajów Partnerstwa Wschodniego, a w tym roku oraz opowiadający o muzyce, która rozbrzmiewa na całym świecie i dokonuje w nim realnych zmian.

Repertuar

Sobota (26 czerwca)

Godz. 13.30–15.00 Move East Movie, „TOPOWA! Never Give Up”, reż. Philip Sansom, Inigo Gilmore, Wielka Brytania, 2020, 82 min. (Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – sala widowiskowa) – premiera w Polsce!

„TOPOWA! Nigdy się nie poddawaj” to inspirujący dokument pokazujący transformacyjną moc muzyki. Bohaterami filmu jest 12 nauczycieli, z których wielu dorastało w slumsach Ugandy. Wraz z nimi wyruszamy w podróż rozpoczynającą się w Katwe, największym ze slumsów Kampali, a kończącą na największych scenach muzycznych na świecie, na których występują z legendą jazzu Wyntonem Marsalisem i słynną trębaczką Alison Balsom. Film pokazuje siłę muzyki, która potrafi odmienić ludzkie życie, a także opowiada o organizacji charytatywnej Brass for Africa, zajmującej się edukacją muzyczną dzieci i młodzieży w Ugandzie, Liberii i Rwandzie.

Godz. 16.00–17.20, Move East Movie | „Truth to Power”, reż. Garin Hovannisian, USA, 2020, 79 min. (Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – sala widowiskowa) – premiera w Polsce

Miliony osób wypełniają stadiony na całym świecie, aby usłyszeć muzykę Serja Tankiana, zdobywcy Grammy, lidera zespołu System Of A Down. Dzięki ekskluzywnym wywiadom i oryginalnym materiałom, nagranym osobiście przez Serja, film „Truth to Power” umożliwia widzom zakulisowy dostęp do międzynarodowej gwiazdy rocka, której wiara w muzykę zrewolucjonizowała nie tylko heavy metal, ale miała także wpływ na światowe wydarzenia.

Niedziela (27 czerwca)

Godz. 13.00–14.45 Move East Movie | „Raw Chicks. Berlin”, reż. Beate Kunath, Niemcy, 2017, 105 min. (Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – sala widowiskowa) – premiera w Polsce

Dokument prezentuje portrety jedenastu kobiet aktywnie działających na berlińskiej scenie muzyki elektronicznej. Wraz z nimi wkraczamy w świat intrygujących dźwiękowych i wizualnych eksperymentów. Pochodzące z całego świata artystki przyciągają do Berlina niesamowite możliwości twórczej ekspresji, jakie oferuje artystom niemiecka stolica. Film, składający się m.in. z fragmentów występów na żywo, to nie tylko oda to jedenastu wyjątkowych artystek, lecz także do miasta tętniącego muzyką i otwartego na jej najróżniejsze formy.

Godz. 16.00–17.00 Move East Movie | „Symfonia Fabryki Ursus”, reż. Jaśmina Wójcik, Polska, 2018, 60 min. (Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – sala widowiskowa)

„Symfonia Fabryki Ursus” to filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej reżyserki ze społecznością byłych pracowników nieistniejącej już fabryki Ursus, czyli jednego z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Próbują oni przywołać i odtworzyć gesty, czynności i dźwięki związane z dawną pracą, odwołując się do pamięci swojego ciała. W ten sposób powstaje symfonia składająca się z układów choreograficznych, wykonywanych przez robotników oraz personel techniczny, administracyjny i kierownictwo, którym towarzyszy odtworzona fonosfera przemysłu ciężkiego. Jest to symfonia o jednym dniu pracy w zakładzie, którego już nie ma.

Fot. Warsztaty Kultury

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments