Trwa wojna na Ukrainie. Już blisko milion uchodźców przekroczyło polską granicę. Wielu z nich szuka pomocy w Lublinie. Sprawdźcie, gdzie się zgłosić po pomoc w naszym mieście, gdzie szukać noclegu, opieki medycznej i pracy.

Specjalny numer telefonu dla osób przybywających z Ukrainy

Pod specjalnie utworzonym numerem telefonu +48 533 39 15 69 wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Numer alarmowy jest tylko dla osób z Ukrainy, które przekroczyły granicę i potrzebują pomocy.

Specjalny numer telefonu jest wyświetlany również na ekranach informacyjnych miejskiego Systemu Zarządzania Ruchem. To przydatna informacja, dla osób uciekających z Ukrainy, które docierają do Lublina samochodem.

Interwencyjne punkty noclegowe

W siedmiu lokalizacjach Lublina ruszyły interwencyjne punkty noclegowe dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Obecnie może w nich znaleźć miejsce około 800 osób. W rezerwie są kolejne lokalizacje gotowe do uruchomienia w miarę potrzeb. Koordynacją zapewnienia wyżywienia oraz opieką nad osobami szukającymi tam schronienia zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wspólnie z pracownikami Centrum Interwencji Kryzysowej i wolontariuszami. W miejscach działają zespoły pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową.

Straż Miejska w zwiększonej obsadzie, wspólnie z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego (monitoring), na bieżąco sprawdza sytuację na głównych wjazdach do miasta, ulicach i parkingach, by w razie takiej potrzeby kierować osoby potrzebujące pomocy do miejsca tymczasowego zakwaterowania. Numer kontaktowy do Straży Miejskiej to 665 500 410.

Bezpłatna komunikacja miejska i parking w strefie płatnego parkowania

Obywatele Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych szukają schronienia w naszym mieście, mogą podróżować nieodpłatnie komunikacją miejską w Lublinie oraz korzystać z bezpłatnego postoju samochodów osobowych w Strefie Płatnego Parkowania na terenie Lublina. Podstawę do bezpłatnych przejazdów oraz zwolnienia z opłat w Strefie Płatnego Parkowania stanowią posiadane dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie.

Zwolnienie z opłat za wyżywienie i zakwaterowanie wychowanków burs szkolnych

Wychowankowie burs szkolnych prowadzonych przez Miasto Lublin, będący obywatelami Ukrainy są zwolnieni z opłat za wyżywienie i zakwaterowanie. Takie udogodnienie obowiązuje od 3 marca do końca roku szkolnego czyli 31 sierpnia.

Możliwość zatrudnienia

Miasto Lublin zbiera również informacje na temat możliwości zatrudnienia obywateli Ukrainy w firmach prowadzących działalność gospodarczą w mieście Lublin lub w województwie lubelskim. Pracodawcy mogą zgłaszać oferty pracy poprzez formularz dostępny pod linkiem. W formularzu, oprócz krótkiego opisu firmy, pracodawca może określić profil poszukiwanych pracowników, a także wskazać formy dodatkowego wsparcia, jakie jest w stanie zapewnić pracownikom i ich rodzinom. Wszystkie oferty zostaną przetłumaczone na język ukraiński i docelowo, wraz z danymi kontaktowymi, umieszczone na stronie: www.gospodarczy.lublin.eu/ukraina. Więcej informacji dla chętnych pracodawców udziela Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, e-mail: biznes@lublin.eu, tel. 81 466 25 08.

Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie

Przy Centrum Kultury w Lublinie działa Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, który na bieżąco udziela pomocy i informacji osobom z Ukrainy i koordynuje pracę organizacji pomocowych oraz wolontariuszy. Zajmuje się on również koordynacją działań w zakresie przydzielania miejsc zakwaterowania w domach prywatnych. Prowadzi on bazę dostępnych noclegów u osób prywatnych.

Organizatorami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie są Stowarzyszenie Homo Faber oraz Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza. Osoby i organizacje chcące włączyć się w pomoc mogą znaleźć przydatne informacje na stronie Stowarzyszenia Homo Faber.

Działania edukacyjne dla młodzieży

Działania lokalnego sztabu kryzysowego wspierają także miejskie instytucje kultury. Analizując bieżącą sytuację, instytucje kultury miasta Lublin dostosowują swoje działania do potrzeb uchodźców z Ukrainy.

Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) razem z Fundacją Strefa Dorastania uruchomiła świetlicę dla dzieci i młodzieży uchodźczej pochodzącej z Ukrainy. Świetlica działa w Piwnicy Labiryntu mieszczącej się w Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5 w Lublinie. Zapewnia opiekę nad dziećmi i młodzieżą w czasie gdy osoby dorosłe będą potrzebować załatwienia spraw w urzędach i innych miejscach. Będą tam osoby, które znają język ukraiński. Z dziećmi przez cały czas będą przebywały osoby dorosłe. Świetlica jest czynna od wtorku do piątku od godz. 9.00-16.00 oraz w  sobotę i niedzielę w godz. 12.00-16.00.

Świetlicę dla dzieci z Ukrainy i miejsce odpoczynku dla ich rodziców prowadzą również Warsztaty Kultury (Stare Miasto, ul. Grodzka 5a – parter). Opiekę znajdą tam dzieci w godz. 10.00-16.00 od poniedziałku do piątku. W Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) działa Baza Matka. To przyjazna, sensoryczna sala dla dzieci z przestrzenią dla rodziców. Są tam zabawki, klocki, przytulanki, materiały plastyczne i pomoce sensoryczne. Jest również kuchnia, internet, komputer stacjonarny i drukarka, z których można skorzystać. Baza Matka działa codziennie. Opieka nad dziećmi świadczona jest w godzinach 9.00-16.00.

Dodatkowo opiekę nad dziećmi z Ukrainy oraz przestrzeń odpoczynku dla rodziców oferuje Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (ul. Narutowicza 54). Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 9.00-15.00 (z możliwością przedłużenia zgodnie z potrzebami).

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy oferują także filie Miejskiej Biblioteki Publicznej, oferując działania kulturalno-edukacyjne.

Zbiórka darów

Osoby, które przyjęły pod swój dach osoby z Ukrainy również mogą liczyć na wsparcie. Pod numerem telefonu 882 431 094 można zgłaszać zapotrzebowanie na rzeczy niezbędne ukraińskim rodzinom. Można także dzwonić na numer Caritas Archidiecezji Lubelskiej 451 168 789.

Przyjmowanie darów koordynuje Polski Czerwony Krzyż. Numer kontaktowy do PCK: 81 532 08 27. Aktualne informacje o zbiórce potrzebnych rzeczy dostępne są na stronie organizacji.

Aktualne punkty zbiórki:
PCK: ul. Puchacza 6, ul. Bursaki 17 i pl. Litewski 3
CARITAS: al. Unii Lubelskiej 15.

Pomoc Medyczna

Obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i potrzebują lub będą potrzebować pomocy medycznej, pomoc ta udzielana będzie identycznie, jak w przypadku polskich pacjentów.

Dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Szczegółowe informacje w tym zakresie, dostępne są na stronie internetowej NFZ/Oddział Lublin.

Wprowadzona została również możliwość szczepienia przeciwko Covid-19 dla cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień. Informacje o tym NFZ opublikował w języku ukraińskim na stronie Вакцинація проти Covid-19 іноземців – громадян України.

Poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (w nocy, w weekendy i święta) uruchomiona została również Teleplatforma Pierwszego Kontaktu, działająca w języku ukraińskim: Телеплатформа першого контакту

Obywatele Ukrainy mogą także skorzystać z bezpłatnej pomocy stomatologicznej. Już blisko 300 gabinetów stomatologicznych z różnych części Polski przyłączyło się do tej inicjatywy, a liczba gabinetów rośnie z każdą godziną. Wyszukiwarka gabinetów oferujących pomoc dostępna jest na stronie otwiera się w nowej karciewww.dentysciukrainie.plotwiera się w nowej karcie. Strona zawiera tłumaczenie na język ukraiński.

Więcej informacji znajdziecie tutaj

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments