Nowe place zabaw, siłownie i ogrody twórczości w Lublinie

0
210
Nowy plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 w Lublinie/ Fot. Miasto Lublin

Place zabaw, siłownie na powietrzu, street workout, a nawet ogród twórczości zachęcający do zabawy inspirowanej sztuką – to efekty realizacji projektów VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Nowe obiekty powstały na terenie lubelskich szkół.

– Beneficjentami projektów z Budżetu Obywatelskiego są często społeczności szkolne. Dlatego też realizację mniejszych zadań oddajemy w ręce samych szkół, które najlepiej wiedzą jakie rozwiązania będą dla nich najwygodniejsze. Najczęściej w ten sposób prowadzona jest budowa nowych, przyszkolnych placów zabaw, siłowni i infrastruktury sportowej, z której na co dzień korzystają uczniowie – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Szkoła Podstawowa nr 15

Od września, w Szkole Podstawowej nr 15 przy ul. Elektrycznej uczniowie mogą już korzystać z nowego placu zabaw. To obiekt przygotowany dla uczniów w różnym wieku. Powstało tu między innymi linarium, ścianka wspinaczkowa, czworościan gimnastyczny, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią, a także huśtawki dla młodszych dzieci – ważka, bocianie gniazdo, siedzisko płaskie i bujak króliczki. Dla starszych uczniów dostępna jest strefa street workout. Pod urządzeniami zainstalowano nawierzchnię bezpieczną a nad całością czuwają kamery. Nowe miejsce uzupełniają dwie ławki, kosz na śmieci i tablica z regulaminem. Nowy plac zabaw na Kośminku to projekt z Budżetu Obywatelskiego D-7 Razem dla „piętnastki” – plac zabaw dla maluchów SP nr 15, a jego koszt wyniósł 140 tys. zł.

Szkoła Podstawowa nr 1

Nowe miejsce zabaw powstało także na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kunickiego. To z kolei realizacja projektu D-40 Sygnał I SP 1 – Wspólnie do celu o wartości 146,5 tys. zł. Na plac o powierzchni około 300 m2 trafiło 12 urządzeń zabawowych o konstrukcji metalowej, o różnym poziomie trudności: zestaw linowy, karuzela tarczowa, dwie huśtawki typu bocianie gniazdo, trampolina, bujak koniczynka, zestaw wielofunkcyjny oraz dwie huśtawki łańcuchowe. Dla miłośników szachów zainstalowano trzy stoliki do gry. Pod urządzeniami placu zamontowano maty przerostowe oraz całość ogrodzono kolorowym płotkiem z furtkami. Dodatkowe wyposażenie stanowią 4 ławki z oparciem, kosze na śmieci oraz tablica informacyjna.

Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych

Z kolei na terenie Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy ul. Lwowskiej powstała plenerowa siłownia. Znajduje się na ogrodzonym obszarze pomiędzy boiskami sportowymi na około 2 tys. m2. W jej skład wchodzi 9 urządzeń dwustanowiskowych, w tym między innymi: biegacz i orbitrek, stepper i pajacyk, prasa nożna i wioślarz. Nowe zaplecze sportowe uzupełniono także w zestaw do ćwiczeń street workout. Pod urządzeniem wielofunkcyjnym wyłożono nawierzchnię bezpieczną, reszta urządzeń stanęła na trawie. Na terenie siłowni zamontowano również tablice informacyjne, instrukcje, kamerę oraz urządzono chodnik z kostki. To zadanie z projektu D-50 Siłownia na świeżym powietrzu, a koszt tego zadania wyniósł 81,5 tys. zł.

Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych

Nowa siłownia zewnętrzna powstała także w Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych przy ul. Zemborzyckiej. Siłownię wyposażono w 17 urządzeń do ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe. To zadanie z projektu D-135 Siłownia na świeżym powietrzu dla dzielnicy Dziesiąta, a jego koszt wyniósł 59 tys. zł.

Szkoła Podstawowa nr 19

Ciekawy projekt realizowany jest obecnie w Szkole Podstawowej nr 19 przy ul. Szkolnej. Tutaj z projektu D-45 powstaje Ogród Twórczości, czyli przestrzeń pełna zieleni i obiektów zachęcająca do twórczości i zabawy inspirowanej sztuką. To przestrzeń dedykowana najmłodszym dzieciom i ich rodzinom. Ma służyć spontanicznej ekspresji twórczej, wspierającej przy tym ich sprawność manualną, sensoryczną, a także rozwój wyobraźni i wiary w siebie. Według autorów projektu będzie to miejsce, w którym dzieci odpoczną, zainspirują się, poznają barwy, figury, nurty malarskie, stworzą własny utwór muzyczny, literacki czy poznają zasady kompozycji na bazie cenionych twórców dawnych i współczesnych. Szacowany koszt budowy tego obiektu wyniesie 80 tys. zł.

Źródło: Urząd Miasta Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments