Jesteś gotowy przyjąć zwierzaka pod swój dach i codziennie poświęcać mu swój wolny czas? Pamiętaj jednak o niezbędnej wyprawce dla czworonoga. Przygotowaliśmy listę produktów, które powinieneś sukcesywnie skompletować, zanim w Twoim życiu pojawi się kot.

Transporter dla kota

Transport lub przenoszenie zwierzęcia może być nie lada wyzwaniem. Dlatego jeszcze przed odebraniem futrzaka musisz pomyśleć o zapewnieniu mu odpowiedniego bezpieczeństwa właśnie
w takich chwilach. Kup więc transporter na przykład wykonany z solidnego tworzywa sztucznego wyposażonego w pewne i skuteczne zamknięcie na zatrzask oraz w otwory wentylacyjne zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza.

To sprawdzony sposób przewożenia kota, jeśli planujesz dłuższe podróże lub po prostu chcesz udać się z nim do najbliższego weterynarza. Unikniesz wówczas swobodnego przemieszczania się czworonoga w samochodzie, ponieważ zestresowane i nieprzewidywalne zwierzę może zwiększyć szansę na spowodowanie wypadku, na przykład skacząc na szybę pojazdu.

Karma dla kotów? Najlepiej wybrać tę mokrą

Koty zazwyczaj rzadko piją wodę, a istotne jest to, by miały odpowiednie nawodnienie. Dlatego też najlepszym pożywieniem, jakie możesz podarować swojemu czworonogowi, jest wysokiej jakości mokra karma, która w przeciwieństwie do karmy suchej zawiera wodę. Jeśli jednak koniecznie musisz podawać kotu suchy pokarm, to zadbaj o to by miał on wysoką zawartość mięsa i był pozbawiony zbóż.

Koci przyjaciele są obowiązkowymi mięsożercami, co oznacza, że w ich diecie muszą znajdować się mięsne posiłki. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju koty potrzebują wysokiej zawartości zwierzęcego białka. Poza tym niezbędna im jest odpowiednia ilość tauryny oraz inne witaminy, minerały, enzymy i kwasy tłuszczowe. Odpowiednie pożywienie sprzyja zdrowiu i prowadzi do długowieczności Twojego kota.

Miski dla kota na żywność i wodę

Kiedy zakupiłeś już odpowiednią karmę dla swojego kota to pora na nabycie misek potrzebnych do podawania mu codziennych posiłków oraz wody. Najlepiej wybrać te ceramiczne, szklane lub ze stali nierdzewnej. Takie naczynia są łatwiejsze w czyszczeniu i bardziej sterylne. Plastikowe miski nie są natomiast zalecane, ponieważ mogą zatrzymywać zapachy, które kot uzna za odpychające oraz są bardziej podatne na wpływ bakterii, które mogą powodować koci trądzik.

Zadbaj również o to, by każde takie naczynie było wystarczająco płytkie i szerokie, szczególnie jeśli Twój kot jest jeszcze mały. Wówczas czworonóg będzie mógł łatwo dosięgnąć pokarm, a jego czułe wibrysy, czyli wąsy nie będą dotykały ścianek, co nie rozproszy i nie podrażni go w trakcie jedzenia.

Jeśli chodzi o podawanie kotu płynów, to możesz rozważyć kupno tak zwanej fontanny – poidełka, które filtruje wodę i jest często dużo bardziej atrakcyjne dla zwierzaków niż zwykła miska.

Kuweta dla kota – dopasuj odpowiednią

Wybór kuwety dla kota nawet tego wychodzącego na dwór jest absolutną koniecznością. Do wyboru mamy otwarte lub kryte kocie wychodki z drzwiczkami oraz płytkie i głębokie zbiorniki.

Kocięta potrzebują wystarczająco niskiego pojemnika, by móc bez problemu do niego wejść. Dla dorosłych kotów poszukaj natomiast kuwety o dużym rozmiarze i o wysokich krawędziach, ponieważ większe czworonogi mają tendencję do wyrzucania żwiru na zewnątrz. Rozważ też kupno wycieraczki pod koci wychodek, a zminimalizujesz wówczas ryzyko takich zabrudzeń. Kuwetę ustaw daleko od jedzenia i picia, najlepiej w ustronnym miejscu na przykład w przedpokoju lub łazience.

Żwirek dla kota – w trosce o koci komfort

Kiedy masz już wybraną kuwetę, pozostaje Ci wypełnić ją żwirkiem. Na początek warto przetestować kilka rodzajów grysiku, by sprawić, który z nich najbardziej przypadnie Twojemu kotu do gustu.

W sklepach największą popularnością cieszy się żwirek bentonitowy, silikonowy i drewniany. Futrzaki zazwyczaj najbardziej akceptują te drobnoziarniste z uwagi na ich delikatne i wrażliwe poduszki na łapach. Wybierz też podłoże, które lekko pachnie lub jest całkowicie pozbawione zapachu, ponieważ zmysł węchu u kotów jest bardzo wyostrzony, więc dodatkowe bodźce zapachowe mogą im przeszkadzać podczas codziennej toalety.

Pamiętaj o tym, by nasypać do kuwety około 3-6 cm żwirku, aby Twój zwierzak mógł swobodnie zakopywać w nim swoje „skarby”. Do usuwania zbrylonego, brudnego grysiku niezbędna będzie Ci natomiast przesiewająca łopatka.

Drapak dla kota – zapobiegnie zniszczeniom

Drapanie to naturalna potrzeba czworonogów. Koty drapią, aby rozciągnąć sobie mięśnie, usunąć martwą zewnętrzną warstwę pazurów i wyostrzyć je oraz oznaczyć swoje terytorium pozostawiając zarówno wizualny ślad, jak i swój zapach (mają gruczoły zapachowe na łapach).

Kupując zwierzakowi drapak z włókna sizalowego lub tektury unikniesz zniszczeń w swoim domu – na przykład na kanapie czy dywanie. Drapak powinien być mocny i wystarczająco wysoki tak, aby kot mógł stanąć na tylnych łapach i opierając się o niego, oddał się swobodnemu rozciąganiu. Dlatego najczęściej wybierane produkty to te stojące. Taki słupek musi mieć solidną podstawę, by się nie przewrócił. Do wyboru masz również deski, maty i kopce do drapania.

Zabawki – zaspokój koci instynkt polowania

Każdy kot szczególnie ten mały lubi się bawić, więc już na starcie powinieneś mieć parę istotnych gadżetów, którymi się zainteresuje. Warto zakupić na przykład zwisające wędki zakończone piórkami, lasery, tunele, piłeczki czy myszki z kocimiętką.

Nie musisz jednak wydawać fortuny na popularne zabawki, kiedy wiele prostych elementów oraz materiałów, które znajdziesz w swoim domu, może sprawić zwierzakowi radość. Np. spróbuj pobawić się z czworonogiem sznurkiem, słomką, a nawet papierową kulką czy plastikową nakrętką. Uważaj jednak, by wybrane przedmioty nie były za drobne, bo Twój kot może je połknąć
i się nimi zadławić. Codzienna zabawa z pupilem już od najmłodszych kocich lat pozwoli Ci nawiązać z nim bliską relację. To niezawodny sposób na uwolnienie przez kota negatywnej energii.

Kocia pielęgnacja – zadbaj o wygląd

Dbanie o kota nie tyczy się tylko doboru odpowiedniego pożywienia czy zabawek. To także zewnętrzna pielęgnacja kociego towarzysza. Podstawowe czynności pielęgnacyjne obejmują czesanie futra i obcinanie pazurów.

Aby zminimalizować problem wypadania sierści kup grzebień, szczotkę lub gumową rękawicę, dzięki którym usuniesz nadmiar kocich włosów. Przy okazji zadbasz też o futro Twojego pupila, ponieważ regularne czesanie zapewnia blask, większą puszystość i wygładzenie włosia. Drugim przydatnym zabiegiem jest obcinanie pazurów, co możesz zrobić samodzielnie, używając specjalnych nożyczek lub ciążków. Skracając końcówki kocich paznokci, w żaden sposób nie zrobisz kotu krzywdy, ale za to możesz uchronić się przed dotkliwym podrapaniem zwierzęcia.

Legowisko lub domek dla kota – dodatkowy komfort

Choć koty same wybierają sobie miejsca do codziennej drzemki, to warto spróbować zapewnić im przytulny kryty domek, poduszkę lub legowisko wykonane z miękkich materiałów. Takie kocie „łóżko” powinno być przestronne i dopasowane do wielkości zwierzaka by ten mógł swobodnie się na nim rozłożyć lub zwinąć w kłębek zapadając w sen. Zadbaj by czworonóg wypoczywał w miejscu, w którym czuje się bezpiecznie, czyli tam gdzie jest cicho i spokojnie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments