W naszym województwie zarówno na dzieci, jak i młodzież czeka więc wiele atrakcji. Nie czekaj i zaplanuj wolny czas ze swoją pociechą, korzystając z naszych propozycji.

„W Drzewach” – Nałęczów

„W Drzewach” to przestrzeń, gdzie drewniane apartamenty dla gości usytuowane są na drzewach. Tutaj w leśnych wąwozach pełnych zieleni, dzieci mogą realnie spełnić swoje marzenia o przytulnej kryjówce kilka metrów nad ziemią. Otaczająca przyroda, szum liści, śpiew ptaków oraz czyste lecznicze powietrze pozwoli wam wypocząć lepiej niż w najbardziej ekskluzywnym hotelu w Polsce czy na świecie. W pensjonacie znajdującym się w koronach drzew dzieci będą mogły oddać się zabawie, a rodzice z dala od zgiełku miasta w ciszy przeczytają ciekawą książkę lub wypiją dobrą kawę.

W leśnym kompleksie do wyboru macie przeszklone apartamenty takie jak: Grab, Sosna, Tuja i Jodła. Każdy domek wyposażony jest w taras widokowy lub balkon, mini kuchnię, łazienkę z toaletą i prysznicem oraz w małe pomieszczenia do spania. W budynku Tuja można znaleźć także kameralne SPA, gdzie odbywają się relaksujące zabiegi wyłącznie dla osób, które zarezerwują w danym czasie ten apartament. Dodatkowo codziennie rano pod drzwiami domków można znaleźć kosz z gotowym śniadaniem, a o 17 dostaniecie pyszne domowe ciasto i kawę.

Każdy apartament mogą zamieszkiwać maksymalnie 2 osoby dorosłe, a dzieci mogą przebywać z rodzicami w apartamentach Jodła i Grab. Co więcej, maluchy do lat 3 mają prawo mieszkać w nałęczowskim kompleksie za darmo.

Cena pobytu w poszczególnych domkach „W Drzewach” nieco się różni. Minimum 2 doby spędzone w budynku Jodła od poniedziałku do czwartku kosztują 400 zł, a od piątku do poniedziałku 450 zł. Jeśli chodzi natomiast o apartament Grab to analogicznie pobyt w nim to koszt 450 i 500 zł. Dopłata do noclegów jednodniowych wynosi natomiast 100 zł. Za dzieci powyżej 3 lat i te starsze także trzeba uiścić opłatę. W przypadku Jodły kosztuje ona 60 zł, a pobyt w Grabie to koszt 70 zł.

Odwiedź Magiczne Ogrody

Magiczne Ogrody Janowiec to jedyny w Polsce rodzinny park tematyczny, zbudowany na podstawie autorskiej baśni. Odwiedzających zachwyca połączenie pięknego ogrodu z baśniową opowieścią. Przenikanie tych elementów stanowi o unikalności tego miejsca. W parku można się bawić i uczyć. Na młodych gości czekają podziemne tunele, karuzele napędzane siłą mięśni tatusiów czy Mosty w koronach Drzew. Całość to przygoda, kontakt z naturą i ciekawie – a przede wszystkim wspólnie spędzony czas. W parku poznajemy prawdziwą baśń i jej bohaterów. Spacerując po Baśniowych Krainach rozbudzamy naszą wyobraźnię. Dom Czarodzieja, Ogród Wróżek, Kwiatowa Dolina czarują małych i dużych. Radość wzbudza Marchewkowe Pole, Smocze Gniazdo czy Krasnoludzki Gród.

Park czynny codziennie w wakacje w godz. 10-19. Dla klientów bezpłatny parking.

Park Rekreacji „Zoom Natury” – Janów Lubelski

Położony nad Zalewem Janowskim olbrzymi Park Rekreacji oferuje dzieciom i młodzieży szkolnej wiele atrakcji. To idealne miejsce do aktywnego spędzania czasu w gronie rodzinnym. W okresie zimowym można tu uczestniczyć w zajęciach, które odbywają się w: Laboratoriach Wiedzy, Parku Kreatywnym, Zoom Exit Roomie, ale organizowane są tu także Warsztaty Tematyczne.

Strefa Laboratoria Wiedzy składa się z czterech laboratoriów, gdzie znajdziemy wirtualne ekspozycje edukacyjne pełne gier, projekcji i multimedialnych ekspozytorów. Dzieci będą mogły więc w przystępny sposób poznać wiedzę z zakresu: historii naturalnej, ekologii, przyrody, geografii i geologii. Mamy tu więc wystawę Runo Leśne przeznaczoną dla najmłodszych, Laboratorium Energii i Recyklingu, Laboratorium Awifauny i Troposfery oraz ostatnią przestrzeń wchodzącą w skład Laboratoriów Wiedzy, czyli Laboratorium Główne „Zoom Natury”.

Kolejną atrakcją dostępną zimą jest Exit Room. To popularny pokój z zagadkami, które należy rozwiązać w ciągu 60 minut, aby móc się wydostać z pomieszczenia.

Laboratoria wiedzy dla klientów prywatnych czynne są od soboty do niedzieli w godzinach 12:00-15:00. Zoom Exit Room funkcjonuje natomiast od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-18:00.

Oprócz tego w obiekcie „Zoom Natury” znajduje się sala kinowa, gdzie w sobotę i niedzielę w godzinach 13:00-13:30 organizowane są pokazy egzotycznych zwierząt. Taka rozrywka to koszt 7 zł za osobę. Jeśli chodzi za to o Laboratoria Wiedzy, to maluchy do lat 3 wchodzą do nich bezpłatnie, weekendowy bilet dla starszych dzieci i dorosłych kosztuje 28 zł, a wstęp do Laboratorium Głównego „Zoom Natury” kosztuje 15 zł. Za Zoom Exit Room w tygodniu trzeba natomiast zapłacić 100 zł, a w sobotę i niedzielę cena ta wzrasta o 20 zł.

„Doboszówka” Osada Leśna – Kalenne

Gospodarstwo agroturystyczne „Doboszówka” to malownicze miejsce położone we wsi Kalenne w Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie, w którym ty i twoje dziecko możecie cieszyć się urokami natury. Na terenie ogrodzonej powierzchni do dyspozycji jest 5 pokoi dla 5 różnych rodzin – maksymalnie 19 osób. Można też zamieszkać w jednym z 4 apartamentów znajdujących się w domkach z tarasami nad stawem, a w każdym z nich może przebywać maksymalnie po 4 osoby.

„Doboszówka” to idealne miejsce na ferie zimowe i szansa na kreatywne spędzenie czasu przez najmłodszych. W Osadzie Leśnej prowadzone jest dużo zajęć edukacyjnych przeznaczonych nie tylko dla dzieci, ale i dla osób w każdym wieku. Wśród organizowanych warsztatów znajdziemy między innymi: Od ziarnka do bochenka, czyli zajęcia z robienia mąki i pieczenia chleba.

Koszt rodzinnego pikniku – jednego warsztatu dla dziecka i rodzica kosztuje 45 zł, a dwa zajęcia są w cenie 65 zł. Jeśli chodzi zaś o nocleg poza sezonem wakacyjnym, to jedna osoba płaci za niego 50 zł, a dzieci do lat 3 mogą przebywać w gospodarstwie agroturystycznym za darmo.

„Podziemia Kredowe” Zabytkowa Kopalnia Kredy – Chełm

Chełm kryje w sobie kredowy labirynt znajdujący się w podziemnych korytarzach. Skała kredowa ciągnie się pod powierzchnią całego Starego Miasta na kilku poziomach, a długość tej trasy to 2000 m.

Kreda była kiedyś bardzo cenionym surowcem, z którego czerpano duże zyski. Po wielu latach około pół wieku temu przystosowano już istniejące korytarze, tworząc z nich swoistą atrakcję – trasę turystyczną dziś dostępną do zwiedzania licznym turystom. To miejsce legend i podań, gdzie najbardziej znana z nich opowiada o białym niedźwiedziu.

„Podziemia Kredowe” otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach: 09:00-17:00 i od soboty do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. Turyści indywidualni do Zabytkowej Kopalni Kredy mogą jednak wejść o godzinie: 11:00, 13:00 i 16:00. W cenie biletów wstępu otrzymujemy natomiast pomoc przewodnika. Obowiązuje także wejściówka ulgowa dla dzieci i młodzieży uczącej się
w cenie 8 zł, a także bilet wstępu dla studentów, rencistów i emerytów za 9 zł. Normalny bilet kosztuje za to 12 zł.

„Stadnina pod Lasem” – Dąbrowa Tomaszowska

Dla małych miłośników i miłośniczek koni nie lada gratka czeka w „Stadninie pod Lasem” znajdującej się we wsi Dąbrowa Tomaszowska. Tutaj funkcjonują aż 4 oświetlone ujeżdżalnie i jedna kryta hala. To idealne warunki, aby spróbować jazdy konnej dla początkujących, ale też po, to by rozwinąć swoje wcześniej zdobyte umiejętności. Wszystko odbywa się pod okiem doświadczonych i profesjonalnych instruktorów.

Jazda na kucyku dla najmłodszych (10 min) to koszt 15 zł. Półgodzinna przejażdżka na lonży kosztuje 35 zł, a jazda na ujeżdżalni trwająca 45 minut to koszt 40 zł. Jest też możliwość skorzystania z jazdy w terenie w cenie 40 zł za godzinę oraz 50 zł za 90 minut. Możecie jednak wykupić karnet uprawniający do 10 jazd za 350 zł obecnie ważny 2 miesiące.

W razie potrzeby w „Stadninie pod Lasem” można także skorzystać z noclegów w 2 różnych pokojach, gdzie łącznie jest 12 miejsc. Do dyspozycji jest pokój 4-osobowy i 8-osobowy, w których jedna osoba płaci za miejsce 70 zł, a każda kolejna 60 zł.

„Dworek Makoszka”: Czelejówka – Makoszka

Gospodarstwo agroturystyczne oraz ośrodek jeździecki „Dworek Makoszka” znajduje się w niewielkiej wsi Makoszka mieszczącej się na Polesiu Lubelskim. Tutaj czka was spokojny pobyt w domu z kominkiem wśród lasów i pól, gdzie chętni mogą zjeść domowe pyszne posiłki. Goście mogą skorzystać z 7 komfortowych pokoi, w których znajdują się łazienki z prysznicem, a na parterze jest wspólny pokój zabaw dla dzieci i kuchnia.

Na terenie „Dworku Makoszka” można spotkać także zwierzęta takie jak psy, konie, kucyki i koty, do których można śmiało podejść, ponieważ są przyjazne dla ludzi. Dla aktywnych dzieci i ich rodziców jest możliwość uczestniczenia w jeździe konnej lub w przejażdżce bryczką, bo na terenie gospodarstwa agroturystycznego znajduje się szkółka jeździecka. Można wybrać się też na wycieczkę rowerową, czemu sprzyjają przystosowane do tego celu szlaki turystyczne znajdujące się w okolicy.

Godzinna nauka jazdy konnej pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej to koszt od 40 do 50 zł. 10-minutowe oprowadzanki na kucyku kosztują 10 zł, a za przejażdżki bryczką trzeba natomiast zapłacić 80 zł za 45 min jazdy dla maksymalnie 4 osób.

Jeśli chodzi natomiast o cenę noclegu (minimum dwie doby) w dworku, to wynosi ona 50 zł, a jednodniowy pobyt kosztuje 70 zł. Wyżywienie składa się ze śniadania za 25 zł i obiadokolacji w cenie 45 zł. Dodatkowo maluchy do 3 lat przebywają na terenie „Dworku Makoszka” bezpłatnie, a dzieci od 3 do 7 lat płacą 50% standardowej ceny.

„Muzeum Torebek i Misiów” – Bochotnica

W „Muzeum Torebek i Misiów” najmłodsi zachwycą się magicznym światem zabawek, a dorośli będą mieli okazję powrócić do wspomnień ze swojego dzieciństwa. Tu znajdziemy około tysiąca pluszaków z różnych stron świata. Każdy z nich ma swoją historię, a oprócz nich znajdują się tu również między innymi przedmioty z: drewna, szkła, wełny, kamienia, papieru czy z filcu. Ciekawostką jest to, że najstarsze z maskotek mają aż po 100 lat, a właścicielka podczas zwiedzania muzeum opowiada gościom związane z nimi historyjki. Poza tym najmłodsi bywalcy tego miejsca mogą brać misie na ręce, bawić się nimi, a nawet je przebierać.

Każdy pluszak ma tu swoje miejsce. Maskotki znajdują się w walizkach, torbach, siatkach, neseserach oraz na półkach, szafkach i na ławkach. W „Muzeum Torebek i Misiów” nie tylko możemy obejrzeć misie, ale i uczestniczyć w warsztatach z kaligrafii, zagrać w bierki, szachy, warcaby czy skorzystać z tradycyjnej maszyny do szycia.

Jeśli chodzi natomiast o torebki znajdujące się w muzeum to tak jak w przypadku maskotek i one mają swoją historię. Każda z nich ma inny kolor, wzór i kształt. Właścicielka tego miejsca często dostaje je od znajomych, a bardziej od wyglądu danego modelu interesują ją losy osób, które posiadały wcześniej tę część garderoby.

„Muzeum Torebek i Misiów” otwarte jest każdego dnia z wyjątkiem poniedziałku od godziny 10:00 do 16:00, jednak w piątek, sobotę i niedzielę można obejrzeć pluszaki i torebki aż do godziny 18. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 20 zł, a wejściówka dla dzieci to koszt 15 zł. Dla grup 4-5-osobowych są natomiast zniżki, ponieważ mogą one wejść nawet za cenę 10 zł na osobę.

„Ranczo Arka” – Serniki

Kolejne gospodarstwo agroturystyczne to „Ranczo Arka”, które znajdziecie w Kolonii Serniki leżącej w dolinie rzeki Wieprz. Na atrakcyjnie zagospodarowanym terenie pełnym zwierząt i roślinności – łąk i pastwisk jedną z atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych jest wystawa sprzętów rolniczych i starych maszyn. Dla maluchów uwielbiających zwierzęta prawdziwą gratką będzie natomiast bezpośrednie spotkanie ze znajdującymi się tu egzotycznymi i tradycyjnymi zwierzętami, które bez obaw można pogłaskać. W „Ranczu Arka” mieszkają między innymi: lamy, strusie afrykańskie, renifery, perliczki, kaczki, osły, konie czy bydło węgierskie. Dla wielbicieli szczególnie koni gospodarstwo agroturystyczne w sezonie zimowym proponuje przejażdżkę konno pod okiem profesjonalnego instruktora, przewóz bryczką lub zorganizowanie kuligu zakończonego rodzinnym ogniskiem. Oprócz tego najmłodsi mogą skorzystać z wąskotorowej kolejki.

Jeśli chodzi o nocleg to w domku, który pomieści 12 osób, do dyspozycji gości znajduje się łazienka, dostęp do telewizji, kuchnia i salon. Za jedną noc trzeba zapłacić 50 zł za osobę. Dodatkowo 45-minutowa jazda konno zarówno dla osoby początkującej, jak i zaawansowanej kosztuje 35 zł.

„Kazimierskie Muzeum Klocków Lego” – Kazimierz Dolny

W Kazimierzu Dolnym można zobaczyć prywatną kolekcję klocków Lego. Kazimierskie Muzeum to 70m2 przestrzeni wypełnione robiącymi wrażenie makietami. Kolorowymi budowlami zachwycą się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Imponującym widokiem jest np. stworzony z klocków Lego Sokół Millenium, Gwiazda Śmierci ze Star Warsów, jeżdżąca kolejka czy makieta z Harr’ego Pottera. Wrażenie robi też ogromnych rozmiarów projekt Kazimierza Dolnego. Ta budowla przedstawia nie tylko Rynek, ale i inne historyczne miejsca związane z tym miastem między innymi: Klasztor, Mały Rynek czy Górę Trzech Krzyży.

W poniedziałki i wtorki muzeum jest zamknięte, a od środy do piątku funkcjonuje od 12:00 do 18:00, za to w weekend jest otwarte w godzinach 10:00-18:00.

„Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał” – Zamość

Zamojski projekt to unikalna wystawa, która może zainteresować nie tylko chłopców, ale
i dziewczynki. W muzeum zgromadzono i opisano militaria oraz formy sztuki fortecznej. Oryginalna multimedialna instytucja kultury przedstawia zbiory, których widok jest świetną lekcją historii o Zamościu. Co więcej, w Polsce nie ma drugiej takiej wystawy, gdzie przedstawiony jest rozwój sztuki wojennej od XVI wieku do połowy XX wieku. Tutaj my i nasze dzieci możemy przyjrzeć się wyposażeniu i broni żołnierzy z tamtych czasów. Dodatkowo w trakcie oglądania muzealnych zbiorów możemy też obejrzeć wyjątkową projekcję multimedialną „Historia miasta i twierdzy Zamość” w Prochowni.

„Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał” jest czynne we wszystkie dni oprócz poniedziałków
w godzinach od 9:00 do 16:00. Ostatnie bilety można kupować w kasie do godziny 15:00 i zwiedzić 1 lub 3 obiekty. Wstęp na wszystkie z nich kosztuje 28 zł, a na jeden 12 zł. Jeśli chodzi natomiast o bilet ulgowy na 3 obiekty, to jego koszt wynosi 13 zł, a na pojedynczy obiekt 7 zł. Warto jednak pamiętać, że muzeum respektuje też Kartę Dużej Rodziny, a jeśli chcecie zwiedzić je bezpłatnie, to w tym miesiącu dniem wolnym od opłat jest wtorek.

Fot. Julia Dunia/ Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments