W sobotę (16 maja) przypada tegoroczna Noc Muzeów. I choć przez epidemię koronawirusa wydarzenie nie może odbywać się tak jak co roku, lubelskie muzea zapraszają do zwiedzania online.

Muzeum Lubelskie

W atrakcjach przygotowanych w ramach muzealnego święta będziecie mogli wziąć udział poprzez fanpage na Facebooku Muzeum Lubelskiego oraz oddziałów pod nie podlegających. Zaprezentowane zostaną między innymi wydobyte z magazynów zabytki, muzealne przestrzenie, a także poznacie nieznane historie w filmowej wersji. Wszystkie transmisje są bezpłatne.

15.00 – EtnoZagadki

Wspólnie z muzeum zajrzymy do ciekawostek związanych z eksponatami z wystawy Sztuki Ludowej Regionu Lubelskiego.

18.00 – Wirtualna opowieść o Kaplicy Trójcy Świętej

Gotycka kaplica, jako kaplica królewska służyła głównie potrzebom monarchów, którzy przebywali tu często, szczególnie w czasach dynastii Jagiellońskiej. Zobaczymy wnętrze kaplicy pokryte malowidłami bizantyńsko-ruskimi.

19.00 – „Klient musi być zadowolony. Nieporozumienie wykluczone”

To motto jednoosobowej „Firmy Portretowej S.I. Witkiewicz”, założonej przez Witkacego w 1925 r. Wśród kilku tysięcy wizerunków stworzonych przez Witkacego znajduje się 6 portretów przechowywanych w zbiorach Muzeum Lubelskiego. Są one rzadko eksponowane ze względu na technikę, jaką jest pastel – medium szczególnie wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i wpływ światła.

Godz. 19.30 – Spojrzenie zatrzymane w kadrze… – retro portrety ze zbiorów Muzeum Lubelskiego

Etnografia zaadoptowała fotografię do obserwacji i opisu rzeczywistości już w 2 połowie XIX w. Wizerunki typów ludowych – przedstawicieli grup etnicznych ubranych w charakterystyczne stroje, ukazanych pojedynczo lub w grupie, przy typowych zajęciach lub w scenach ilustrujących zwyczaje – powstały na skrzyżowaniu poszukiwań pierwszych ludoznawców i folklorystów oraz pionierów fotografii.

Godz. 20 – Rysunki Oktawii Żeromskiej w Muzeum Stefana Żeromskiego

Muzeum pokaże rysunki Oktawii Żeromskiej, których na co dzień nie udostępnia zwiedzającym. Będzie można zobaczyć młodzieńcze prace jednej z bardziej znanych żon polskich pisarzy: portrety, pejzaże, dawną architekturę Nałęczowa.

Godz. 20.30 – Z biblioteczki Pana Prusa w Muzeum Bolesława Prusa

Bolesław Prus zawitał do Nałęczowa w roku 1882 jako kuracjusz, z nadzieją wyleczenia lęku przestrzeni (agorafobii). Leczył się i odpoczywał corocznie w latach 1882-1910 pozostawiając wśród mieszkańców żywe wspomnienia. Przyjrzymy się zbiorom bibliotecznym autora „Lalki”.

Godz. 21.00 – Brama Krakowska z lotu ptaka w Muzeum Historii Miasta Lublina

Wzniesiona dzięki Kazimierzowi Wielkiemu była jedną z dwu bram w murach obronnych miasta. Na przestrzeni dziejów dzieliła losy miasta. Zobaczymy Bramę Krakowską z niecodziennej perspektywy.

Godz. 21.30 – Z warsztatu konserwatora: konserwacja ikony procesyjnej

Dwustronna ikona procesyjna z wizerunkami Matki Bożej Kazańskiej i świętego Mikołaja jest obiektem o nierozpoznanej historii. Nie wiadomo dokładnie kiedy, skąd i w jakim stanie zabytek trafił do zbiorów muzealnych. Początkowo przechowywany był w magazynie Działu Sztuki, a następnie w magazynie Działu Etnografii, skąd trafił do Pracowni Konserwacji Ceramiki i Metali, gdzie został poddany pracom konserwatorskim i restauratorskim. Zobaczymy kulisy prac konserwatorskich nad obiektem.

Godz. 22 – „Nie od razu zamek zbudowano…”

Opowieść o najdawniejszej historii wzgórza zamkowego. Muzeum zaprezentuje i opowie o wyjątkowych zabytkach z czasów piastowskiego Lublina, archeologicznych ciekawostkach z badań dawnych i z najnowszych odkryć.

Godz. 22.30 – Reflektor na Związek Literatów w Lublinie w Muzeum Józefa Czechowicza Filia Muzeum Lubelskiego

Tutaj poznacie działalność Związku Literatów w Lublinie, który w latach trzydziestych XX wieku przyczynił się do ożywienia i integracji lubelskiego środowiska literackiego. Muzeum przypomni sylwetki członków założycieli tej organizacji, m. in. m. in. Józefa Czechowicza, Franciszki Arnsztajnowej, Antoniego Madeja, Józefa Łobodowskiego, Wacława Gralewskiego.

Godz. 23: „Za kratą są zielone drzewa”, film w reż. Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków w Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem”

To fabularyzowany dokument o losach młodej dziewczyny, Grażyny Chrostowskiej, która swoją poezją dodawała otuchy współwięźniarkom w Ravensbruck.

Godz. 23.59 – „Pod nocnym niebem” w Dworek Wincentego Pola

Każdy z 12 miesięcy “Roku myśliwca” Wincenty Pol zaczyna poetyckim opisem sytuacji na nocnym nieboskłonie. To stanowiło powód i uzasadnienie, by przed siedmioma laty nawiązać trwającą po dziś dzień współpracę z lubelskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wspomnimy nasze spotkania pod nocnym niebem.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Wydarzenia online przygotowało również Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu.

Państwowe Muzeum na Majdanku

8:00  „Varia. magazyn” – premiera pierwszego numeru internetowego magazynu muzealnego o profilu historycznym przygotowanego przez zespół pracowników PMM
11:00 Strój więźniarski w KL Lublin w zbiorach PMM – realizacja: Anna Surdacka, Dział Muzealiów PMM
14:00 Numery i oznakowania więźniarskie w zbiorach PMM – realizacja: Anna Surdacka, Dział Muzealiów PMM
17:00 Kolekcja dokumentów Władysława Waślickiego – film zrealizowany w Archiwum PMM; reżyseria, montaż: Krzysztof Stanek, opowiada: Joanna Cieślik
20:00 „Godzina na Majdanku”. Live z terenu PMM – realizacja: Izabela Tomasiewicz, Lech Remiszewski, Dział Wystawienniczy PMM
Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku.
Ekspozycja online – relacje świadków historii zaprezentowane na wystawie głównej – opracowanie i realizacja zespół pracowników MMPB.
10:00 Prezentacja relacji o życiu w getcie Lili Lam-Nowakowskiej
13:00 Prezentacja relacji o przebiegu deportacji Jana Karskiego
16:00 Prezentacja relacji o mechanizmie zbrodni Rudolfa Redera
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments